حارث هَمْدانی
یاران معصومین(ع)/ ٢۵

حارث هَمْدانی

یکی از علمای بزرگ، تابعیِ عالیقدر و فقیه زمان خویش بود و از همه مردم به علم ریاضی و احکام ارث و فرایض بیشتر آشنا بود و آن‌ها را از حضرت علی علیه السّلام آموخته بود.
جابر بن عبد الله انصاری/ ۲
یاران معصومین(ع)/ 24

جابر بن عبد الله انصاری/ ۲

جابر در زمان حکومت معاویه چون روزگار بر او سخت می‌گذشت و بااینکه می‌دانست معاویه مسلمان نمی‌میرد امّا به‌ناچار قصد شام کرد تا با معاویه ملاقات نماید و با مساعدت او به زندگی خود و خانواده‌اش سروسامانی بخشد...
جابر بن عبدالله انصاری/ ۱
یاران معصومین(ع)/ 23

جابر بن عبدالله انصاری/ ۱

جابر به جهت شخصیت اجتماعی و ایمانی که داشت، همواره مورد توجّه بود و از کسانی است که روایات بسیار زیادی از او به یادگار مانده و در تمام جنگ‌های پس از رسول خدا صلّی‌الله‌علیه‌وآله نیز شرکت داشته و در جنگ بدر هجده‌ساله بوده است.
ابوسعید خُدْری
یاران معصومین(ع)/ 22

ابوسعید خُدْری

«ابوسعید» از بزرگان قبیله‌ی خزرج و از اصحاب رسول خدا صلّی الله علیه و آله است. او پس از بلوغ در دوازده غزوه رسول خدا صلّی الله علیه و آله حضور یافت و بر ضدّ کفّار و مشرکین وارد جنگ شد.
اَبو ایّوب انصاری
یاران معصومین(ع)/ 21

اَبو ایّوب انصاری

ابو ایّوب از بزرگان اصحاب رسول خدا صلّی الله علیه و آله است که در تمام غزوه‌های پیامبر شرکت کرد و هيچ جنگى پيش نيامد مگر آن‌که در آن جنگ حضور داشت.
اُوَیس قَرَنی
یاران معصومین(ع)/ 20

اُوَیس قَرَنی

رسول خدا فرمودند: شميم هاى بهشت از سوى قَرَن مي‌وزد، آه! كه چه قدر مشتاقِ تو هستم، اى اويس قرنی! آگاه باشید که هر کس او را ملاقات کرد سلام مرا به او برساند، ... او در حالی به من ایمان می آورد که مرا ندیده است و در رکاب جانشینم امیر المؤمنین علی بن ابی طالب علیه السّلام در جنگ صفّین به شهادت خواهد رسید.
مالک اشتر نخعی(مالک بن حارث)/ ۴
یاران معصومین(ع)/ 19

مالک اشتر نخعی(مالک بن حارث)/ ۴

همین که خبر شهادت مالک اشتر منتشر شد، و این خبر به مردم عراق و امیرالمؤمنین علیه السلام رسید همه را در ماتم و اندوه فرو برد و در این میان امیرالمؤمنین علیه السلام، از همه‎کس در مرگ مالک بیشتر سوختند؛ به طوری که با صدای بلند در غم شهادت او گریستند.
مالک اشتر نخعی (مالک بن حارث)/ ۳
یاران معصومین(ع)/ 18

مالک اشتر نخعی (مالک بن حارث)/ ۳

مالک اشتر از آغاز حرکت امیرالمؤمنین علیه السلام به صفّین، در کنار حضرت گوش به فرمان بود و در مواردی پیمان وفاداری خود را اعلام می‎کرد و در مسیر رسیدن به صفّین، نیز با جان و دل از حقانیت حضرت امیر علیه السلام در برابر معاویه حمایت می‎نمود.
مالک اشتر نخعی (مالک بن حارث)/ 2
یاران معصومین(ع)/ 17

مالک اشتر نخعی (مالک بن حارث)/ 2

هنگامی که مردم در خانه امیرالمؤمنین علیه السلام اجتماع کردند تا با حضرت بیعت کنند، مالک اشتر برخاست و خطاب به مردم مطالبی گفت که در امام‎شناسی او بسیار گویا و گواه بر این مدعا است.
مالک اشتر نخعی (مالک بن حارث)/ ۱
یاران معصومین(ع)/ ۱۶

مالک اشتر نخعی (مالک بن حارث)/ ۱

مالک پس از کشته شدن عثمان، در خلافت امیر مؤمنان علیه السلام بسیار تلاش کرد و با حضرت بیعت نمود و از سرداران بزرگ سپاه حضرت گردید. وی از یاری‎دهندگان و شیعیان بسیار پای‎بند به امیرالمؤمنین علیه السلام بود.
مالک بن تیهان (ابوالهیثم)
یاران معصومین/ 15

مالک بن تیهان (ابوالهیثم)

بسیاری از مورخان نوشته‌اند: ابوالهیثم (مالک بن تیهان) نخستین کسی بود که با «اسعد بن زراره» از مدینه به‌مکه آمد و با پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم ملاقات کرد، و به‌آن حضرت ایمان آورد و به‌مدینه بازگشت و اسلام خود را آشکار نمود
عثمان بن مظعون
یاران معصومین(ع)/ ۱۴

عثمان بن مظعون

قبل از آغاز دعوت عمومی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، عثمان بن مظعون با عبیدة بن حارث، عبدالرحمن بن عوف، ابوسلمۀ بن عبدالأسد و ابوعبیدۀ بن جراح، نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم رفتند و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ، اسلام و قوانین آن را برای ایشان بیان فرمودند و همه در همان ساعت اسلام آوردند.
صَعْصَعَة بن صَوحان
یاران معصومین(ع)/ 13

صَعْصَعَة بن صَوحان

صعصعه در میان مسلمانان از شأن و منزلت والایی برخوردار بود، معاویه با این که حاضر نبود به ‌شرافت و بزرگی یاران حضرت امیر علیه السلام اعتراف کند، اما در برابر شخصیت صعصعه، ناچار به ‌اقرار شد.
سیحان ابن صوحان
یاران معصومین(ع)/ ۱۲

سیحان ابن صوحان

سیحان فرزند صوحان، برادر زید و صعصعۀ بن صوحان است؛ وی همچون دو برادرش زید و صعصعه از اصحاب با وفای امیرالمؤمنین علیه السلام به‌شمار می‌آید.
زید بن صوحان
یاران معصومین(ع)/ ۱۱

زید بن صوحان

زید فرزند «صوحان بن حجر» اهل کوفه و کنیه‌اش «ابوسلمان» و به‌نقلی «ابوعایشه» یا «ابومسلم» یا «ابوعبدالله» می‌باشد. وی برادر بزرگ سیحان و صعصعه عبدی است.
ابوالأسود دوئلی
یاران معصومین(ع)/ ۱۰

ابوالأسود دوئلی

وی از علمای تابعین و شجاعان و شعرا و خطبای نامی عصر خویش بود. او زمان رسول خدا(ص) را درک کرد، ولی حضرت را ندید. از این رو در زمره تابعین است.
زید بن حارثه
آشنایی با یاران معصومین(ع)/ ۹

زید بن حارثه

نخستین کسی که بعد از حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و حضرت خدیجه کبری علیها السلام، ایمان آورد و مسلمان شد، زید بن حارثه بود.
أصبغ بن نباته
آشنایی با یاران معصومین(ع)/ ۸

أصبغ بن نباته

وی مردی دانشمند و شاعری توانمند و سرداری شجاع و عابدی شب زنده دار بود و پس از شهادت حضرت امیر علیه السلام در زمره یاران خاص حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام درآمد.
خزیمة بن ثابت ذوالشهادتین
آشنایی با یاران معصومین(ع)/ ۷

خزیمة بن ثابت ذوالشهادتین

یکی از ویژگی هایی که به شخصیت خزیمه امتیاز خاصی بخشیده، حضور مستمر او در جبهه های نظامی و مبارزه بی امان با کفر و شرک است.
محمد بن ابی بکر، شیعه راستین مولا
آشنایی با یاران معصومین(ع)/ ۶

محمد بن ابی بکر، شیعه راستین مولا

جناب محمد بن ابی بکر در جنگ جمل، به فرمان امیرمؤمنان علی علیه السلام ، فرمانده پیاده نظام لشکر بود. وی در این جنگ رشادت های فراوانی از خود نشان داد. پس از پایان نبرد، امام علیه السلام به وی دستور دادند تا به سوی خواهر خود، عایشه برود و مراقبت از او را به عهده بگیرد.