امّ‌البنین(ع)| ۳
زنان برجسته اسلام| ۱۹

امّ‌البنین(ع)| ۳

عشق امّ البنین به امیرالمؤمنین علیه السّلام و وفاداری او نسبت به امام تا به حدّی بود که بعد از شهادت آن حضرت با وجود آن که جوان و زیبا بود، ولی حاضر نشد دیگری را به همسری خود بپذیرد. امّ البنین علیها السّلام می‌فرمود: «سزاوار نیست پس از علی، ما در خانه‌ی دیگری باشیم و با مرد دیگر پیمان همسری بندیم».
امّ‌البنین(ع)| ۲
زنان برجسته اسلام| ۱۸

امّ‌البنین(ع)| ۲

نام مبارکش «فاطمه» و کنیه‌ی او «امّ‌البنین» است. در میان اعراب این‌چنین مرسوم بود که هرگاه زنی صاحب بیش از سه فرزند می‌شد او را به امّ‌البنین مکنّی می‌نمودند.
امّ‌البنین(ع)| ۱
زنان برجسته اسلام| ۱۷

امّ‌البنین(ع)| ۱

پس از شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، خانه‌ی امیرالمؤمنین علی علیه‌السّلام کنج عزلت و تنهایی بود. بارها شده بود که سردار خیبر گوشه‌ای از خانه زانوان غم را به بغل می‌گرفت و با نگاه به‌جای خالی سرور بانوان جهان و نور عالم امکان فاطمه سلام‌الله‌علیها، اشک غربت از دیده می‌فشرد.
فاطمه بنت الحسن علیه‌السّلام
زنان برجسته اسلام| ۱۶

فاطمه بنت الحسن علیه‌السّلام

فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السّلام یکی از بانوان گران‌قدری است که شایستگی همسر امام و مادری حجّتی از حجّت‌های خدا را دارا بود.
شهربانو
زنان برجسته اسلام/ ۱۵

شهربانو

شهر بانو همسر حضرت سیّد الشّهدا علیه السّلام و مادر امام سجّاد علیه السّلام، دختر آخرین پادشاه ایران، یزدگرد پسر شهریار پسر شیرویه پسر کسری ابرویز پسر انوشیروان بود.
فضّه‌ی نوبیه، کنیز حضرت زهرا (س)/ ۲
زنان برجسته اسلام/ ۱۴

فضّه‌ی نوبیه، کنیز حضرت زهرا (س)/ ۲

فضّه که کلمه‌ی جسد را از زبان مبارک مولا شنید، دانست که ایشان نیز کیمیاگری می‌دانند. متحیّر به امام علیه‌السّلام نگاه می‌کرد و با تعجّب پرسید: مگر شما را نیز از این علم بهره‌ای است؟!
فضّه‌ی نوبیه، کنیز حضرت زهرا(س)/ ۱
زنان برجسته اسلام/ ۱۳

فضّه‌ی نوبیه، کنیز حضرت زهرا(س)/ ۱

فضّه در مقام بلندی از ایمان و تقوی قرار داشته، زهد و پرهیزگاری او داستان کم نظیری دارد. عشق و ارادت او به خاندان پیامبر صلّی الله علیه و آله و به خصوص حضرت فاطمه سلام الله علیها ماجرایی است که کمتر می‌توان آن را توصیف نمود.
زینب بنت جَحْش
زنان برجسته اسلام/ ۱۲

زینب بنت جَحْش

در حالات زینب نوشته‌اند که او زنی صاحب‌ جمال و کمال و خیلی نیکوکار بود. زینب کار می‌کرد، و درآمد خود را انفاق می‌نمود. تا آخر عمر رسول خدا افتخار همسری با پیامبر را داشت و اوّلین زن پیامبر بود که پس از پیامبر وفات یافت.
اُمّ سلمه/ ۲
زنان برجسته اسلام/ ۱۱

اُمّ سلمه/ ۲

پس از شهادت پیامبر اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وآله، این بانوی بزرگوار، برخلاف برخی از همسران پیغمبر، بر صراط مستقیم پابرجا بود، و بنا به دستور خدای متعال و رسولش، نسبت به اهل‌بیت علیهم السّلام وفادار ماند.
اُمّ سلمه/ ۱
زنان برجسته اسلام/ ۱۰

اُمّ سلمه/ ۱

امّ سلمه، به کسب علم و شنیدن احادیث پیامبر، علاقه‌ی فراوانی داشت، و به همین علّت، او یکی از راویان حدیث است.
اُمّ ایمن
زنان برجسته اسلام/ ۹

اُمّ ایمن

رسول خدا صلی الله علیه و آله هرگاه امّ ایمن را ملاقات می‌کردند، او را به خطاب «یا امه» یعنی: ای مادر، صدا می‌زدند و هرگاه به او می‌نگریستند می‌فرمودند: «او باقی‌مانده‌ی اهل‌بیت من است».
آمنه بنت وهب(س)
زنان برجسته اسلام/ ۸

آمنه بنت وهب(س)

مادر پیامبر خاتم حضرت محمّد مصطفی صلّی الله علیه و آله، «آمنه» دختر «وهب بن عبد مناف» است. این بانوی با فضیلت و بزرگوار به عفّت و پاکدامنی شهرت داشت. درباره او گفته اند: خداوند، آن چنان جمال و کمال به وی عطا کرده بود که به حکیمه قوم خود معروف بود.
فاطمه بنت اسد، مادر امیرالمؤمنین(ع)/ ۳
زنان برجسته اسلام/ ۷

فاطمه بنت اسد، مادر امیرالمؤمنین(ع)/ ۳

کافی از امام جعفر صادق(ع) روایت کرده است که فرمودند: «به راستی فاطمه بنت اسد مادر امیرمؤمنان(ع) نخستین زنی بود که از مکّه تا مدینه پیاده دنبال پیامبر اسلام(ص) مهاجرت کرد. احسان او نسبت به‌رسول خدا(ص) از همه بیشتر بود.»
فاطمه بنت اسد، مادر امیرالمؤمنین(ع)/ ۲
زنان برجسته اسلام/ ۶

فاطمه بنت اسد، مادر امیرالمؤمنین(ع)/ ۲

رسول خدا(ص)، در دوران کودکی به جهت اکرام فاطمه و همسرش در میان فرزندان آنان احساس بیگانگی نداشتند و تلخی فقدان پدر و فقر را درنمی یافتند و چنان مراقبت و تلاشی در نگهداری شان از سوی آنها می‌دیدند که گویی فرزندِ پدر و مادری هستند که فقط همین یگانه فرزند را دارند.
فاطمه بنت اسد، مادر امیرالمؤمنین(ع)/ ۱
زنان برجسته اسلام/ ۵

فاطمه بنت اسد، مادر امیرالمؤمنین(ع)/ ۱

مادر امیرالمؤمنین(ع) که برای پیامبر(ص) نیز همچون مادر بودند و پیامبر(ص) با محبّت های این بانوی بزرگوار رشد کردند، از اولین کسانی است که به‌ ایشان ایمان آورده و با آن حضرت به ‌مدینه مهاجرت کرد. در وصف او گفته‌اند: او اولین زن هاشمی است که برای مردی هاشمی فرزند آورد.
حضرت خدیجه کبری (س)/۲
زنان برجسته اسلام/ ۴

حضرت خدیجه کبری (س)/۲

مقام حضرت خدیجه (س)، به حدی عالی است که ملائکه مقرّب پروردگار به ایشان سلام می رسانند. چنان که ابوسعید خدری از پیامبر (ص)، روایت کرده که ایشان فرمودند: «در شب معراج هنگام بازگشت، از جبرئیل پرسیدم: حاجتی داری؟»، جبرییل پاسخ داد: «حاجتم آن است که پس از بازگشت به زمین از جانب پروردگار و از طرف من به خدیجه سلام برسانی.»
حضرت خدیجه کبری(س)/۱
زنان برجسته اسلام/ ۳

حضرت خدیجه کبری(س)/۱

نام او خدیجه دختر خویلد، وی همسر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم، أم‎المؤمنین و یکی از چهار زن با عظمت تاریخ بشراست. او اولین زنی است که به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم، گروید و اسلام آورد و وی اولین همسر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم، و با فضیلت‎ترین آن‎هاست.
نرجس خاتون
زنان برجسته اسلام/ ۲

نرجس خاتون

زمانی که از خواب بيدار شدم ترسيدم كه اين خواب را براى پدر و جدم بازگو کنم. زيرا مى ‏ترسيدم مرا بُكشند. اما قلبم به محبت ابو محمد علیه السلام، مى ‏تپيد به طورى كه دست از آب و خوراك كشيدم و به بيمارى سختى مبتلا گشتم. در شهرهاى روم طبيبى نبود كه پدر بزرگم او را بر بالين من نياورده باشد. چون از درمان من نااميد شد گفت: اى نور چشمم! چه خواسته‏ اى دارى؟
اسماء بنت عمیس خثعمیه
زنان برجسته اسلام/ ۱

اسماء بنت عمیس خثعمیه

اسماء از سابقین در اسلام بود و همواره زندگی پر فراز و نشیبی داشت. وی از بانوان مسلمانی است که همراه شوهرش جعفر بن ابی‌طالب (مشهور به‌جعفر طیار)، به‌حبشه مهاجرت کرد و در مدتی که در آنجا بود، سه فرزند از جعفر به‌نام‌های عبدالله (همسرحضرت زینب کبری سلام الله علیها)، محمد و عون به‌دنیا آورد.