کد مطلب: ۲۴۴۲
تعداد بازدید: ۱۲۲
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۷
احکام جشن و تفریح| ۲
در برخی مجالس عروسی، بعضی به عنوان تشویق یا عنوان دیگر، پول در دهان رقاص می‌گذارند. آیا پرداخت پول به این صورت شرعاً حلال است یا حرام؟ و آیا رقاص مالک این پول می‌شود و تصرف او چگونه است؟
دسته ای که خداوند در آیه 79 سوره مائده از آنها مذمت فرموده، هرگز در کارها و مجالس گناهکاران شرکت نداشتند، بلکه فقط هنگامی که آنها را ملاقات می کردند، در صورت آنها می خندیدند و با آنها مأنوس بودند.
امام صادق(ع)، تفسیر نمونه، 5/44
سزاوار نیست مؤمن در مجلسی بنشیند که اهل مجلس، معصیت خدا کنند و خود قادر بر تغییر مجلس هم نباشد. امام صادق(ع)، اصول کافی، 2/374

سؤال: در برخی مجالس عروسی، بعضی به عنوان تشویق یا عنوان دیگر، پول در دهان رقاص می‌گذارند. آیا پرداخت پول به این صورت شرعاً حلال است یا حرام؟ و آیا رقاص مالک این پول می‌شود و تصرف او چگونه است؟

حضرت آیت الله خامنه‌ای:
اگر مجلس گناه باشد و پرداخت پول موجب تأیید و ترویج گناه گردد، جایز نیست هر چند گیرنده آن را مالک می شود و تصرفش بدون اشکال است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی:
این کار جایز نیست و پول رقص حرام است.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:
پرداخت حرام است و رقاص هم مالک نمی شود.

حضرت آیت الله بهجت:
اگر به جهت رقص به او می دهند، اشکال دارد و مالک نمی شود.

حضرت آیت الله سیستانی:
رقص به احتیاط واجب جایز نیست و تشویق آن هم به احتیاط واجب جایز نیست و پول هم اگر به عنوان اجرت عمل او باشد، به احتیاط واجب مالک نمی شود.

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی:
به طور کلی رقص نوعاً منشأ فساد و از بین رفتن حیاء است و احتیاط در ترک رقص و عدم حضور در مجلس رقص است. (جامع المسائل، 1/486)
حکم تشویق گناه و گناهکار
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: