پایگاه اطلاع رسانی دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

فهرست مطالب- سایر موضوعات
امام جعفرصادق عليه‌السلام:

لو يَعلَمُ الناسُ ما في‌زيارةِ الحسين عليه‌السلام مِنَ الفَضلِ لَماتُوا شَوقاً وَ تَقَطَّعَتْ اَنفُسهُم عليهِ حَسَراتٍ.

اگر مردم فضيلت و عظمت زيارت امام حسين(ع) را مي‌دانستند از شدت شوق و عشق به آن، جان مي‌سپردند و از سوز و حسرت فراقش قالب تهي مي‌نمودند. (بحار، ج ١٠١، ص ١٨)
حجر بن عدی کندی/ ۳
یاران معصومین(ع)/ ٢۸

حجر بن عدی کندی/ ۳

وقتی حجر و یارانش به «مرج عذراء» رسیدند، در همان جا از جانب معاویه دستور آمد همه آنان را در همان محل زندانی کنند تا تصمیم خود را درباره ی آنان اعلام نماید. بدین ترتیب حجر و یارانش در مرج عذراء زندانی شدند.
امّ‌البنین(ع)| ۳
زنان برجسته اسلام| ۱۹

امّ‌البنین(ع)| ۳

عشق امّ البنین به امیرالمؤمنین علیه السّلام و وفاداری او نسبت به امام تا به حدّی بود که بعد از شهادت آن حضرت با وجود آن که جوان و زیبا بود، ولی حاضر نشد دیگری را به همسری خود بپذیرد. امّ البنین علیها السّلام می‌فرمود: «سزاوار نیست پس از علی، ما در خانه‌ی دیگری باشیم و با مرد دیگر پیمان همسری بندیم».
پیامبر گرامی(ص):

اَعلُم اُمتّي مِن بعدي عليُّ بنُ ابي‌ِطالب.

بعد از من، اعلم اُمت من علی بن ابیطالب(ع) است (کنزل‌العمال، ج ١١، ص ٦١٤)
پیامبر گرامی(ص):

اِنَّ عَليّاً مِنّي و اَنَا مِنهُ وَ هُوَ وَليُّ کُلِّ مُؤمنٍ بَعدي.

همانا علی از من است و من از علی هستم، هر مؤمنی بعد از من، علی مولی و صاحب‌اختيار او است. (مُسند احمد، ج ٤، ص ٤٣٨ ـ خصائص نسائي، ص ٢٣)
پیامبر اسلام(ص):

انتَ (ياعليُّ) مِنّي بِمَنزِلَةِ هارونَ مِن موسي اِلّا اَنَّهُ لانَبيَّ بعدي.

منزلت تو (ياعلی) نسبت به من همانند منزلت هارون است نسبت به موسی جز آنكه بعد از من پيامبری نخواهد بود. (سُنن ترمذی، ج ٥، ص ٦٤١ ـ صحيح مسلم، ج ٤، ص ٤٤)
پيامبر اسلام(ص):

عُنوانُ صَحيفَةِ المُؤمِنِ حُبُّ عَليِّ بنِ ابي‌طالب عليه‌السلام.

سرلوحه‌ی پرونده هر مؤمن (در روز قيامت) دوستی و محبت علی بن ابیطالب عليه‌السلام است. (مستدرک حاکم، ج ٣، کنزالعمال، ج ١١، ص ٦١٥)
امّ‌البنین(ع)| ۲
زنان برجسته اسلام| ۱۸

امّ‌البنین(ع)| ۲

نام مبارکش «فاطمه» و کنیه‌ی او «امّ‌البنین» است. در میان اعراب این‌چنین مرسوم بود که هرگاه زنی صاحب بیش از سه فرزند می‌شد او را به امّ‌البنین مکنّی می‌نمودند.
امام محمدباقر(ع):

فَاطِمَةُ(س) سَيِّدَةُ نِسَاءِ أَهْلِ الْجَنَّةِ وَ مَا كَانَ‏ خِمَارُهَا إِلَّا هَكَذَا وَ أَوْمَأَ بِيَدِهِ إِلَى وَسَطِ عَضُدِه‏.

فاطمه(س) بانوى زنان بهشتى است مقنعه او بلند و تا حد بازوانش بود.(مكارم الأخلاق، ص 93)
امام صادق(ع):

أَنَّ رَسُولَ اللهِ قَالَ لِفَاطِمَةَ(س) يَا فَاطِمَةُ إِنَّ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ يَغْضَبُ‏ لِغَضَبِكِ‏ وَ يَرْضَى‏ لِرِضَاكِ.

به‌درستی که رسول خدا(ص) به فاطمه(س) فرمودند: همانا خداوند عزّوجلّ به خاطر غضب تو غضب می‌کند و به رضایت تو راضی می‌گردد.(الإحتجاج على أهل اللجاج (للطبرسي)؛ ج‏2؛ ص354)
امّ‌البنین(ع)| ۱
زنان برجسته اسلام| ۱۷

امّ‌البنین(ع)| ۱

پس از شهادت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها، خانه‌ی امیرالمؤمنین علی علیه‌السّلام کنج عزلت و تنهایی بود. بارها شده بود که سردار خیبر گوشه‌ای از خانه زانوان غم را به بغل می‌گرفت و با نگاه به‌جای خالی سرور بانوان جهان و نور عالم امکان فاطمه سلام‌الله‌علیها، اشک غربت از دیده می‌فشرد.
امام باقر(ع):

كَانَ صَدَاقُ فَاطِمَةَ(ع) جَرْدَ بُرْدٍ حِبَرَةٍ وَ دِرْعَ حُطَمِيَّةٍ وَ كَانَ فِرَاشُهَا إِهَابَ كَبْشٍ يُلْقِيَانِهِ وَ يَفْرُشَانِهِ وَ يَنَامَانِ عَلَيْهِ.

امام باقر(ع) فرمود: مهریّه حضرت فاطمه(س) لباس کهنه و زرهى بود و فرش خانه او پوست میشى که آن را روى زمین مى‌انداختند و بر آن مى‌خوابیدند. (کافی، ج 5، ص 378)
فاطمه بنت الحسن علیه‌السّلام
زنان برجسته اسلام| ۱۶

فاطمه بنت الحسن علیه‌السّلام

فاطمه دختر امام حسن مجتبی علیه السّلام یکی از بانوان گران‌قدری است که شایستگی همسر امام و مادری حجّتی از حجّت‌های خدا را دارا بود.
صاحب جواهر
معرفی مفاخر شیعه/۳۸

صاحب جواهر

شيخ محمّد حسن نجفى در 25 سالگى نگارش كتاب بی‌همتای «جواهرالكلام» در شرح كتاب شرايع الاسلام تألیف محقّق حلّى را آغاز كرد. جواهرالكلام، اين دائره المعارف فقه شيعه ثمره 32 سال تلاش شبانه‌روزی او، سال‌هاست معتبرترين متن درسىِ عالی‌ترین سطح دروس حوزه‌های علمیه‌ی شيعه، يعنى درس خارج فقه است.
امام صادق(ع):

أَنَّ رَسُولَ اللهِ قَالَ لِفَاطِمَةَ(س) يَا فَاطِمَةُ إِنَّ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ يَغْضَبُ‏ لِغَضَبِكِ‏ وَ يَرْضَى‏ لِرِضَاكِ.

از امام صادق(ع) روایت شده است که فرمودند: به درستی که رسول خدا(ص) به فاطمه(س) فرمودند: همانا خداوند عزّوجلّ به خاطر غضب تو غضب می‌کند و به رضایت تو راضی می‌گردد.
حضرت على(ع):

كَانَتْ فَاطِمَةُ لَا تَدَعُ‏ أَحَداً مِنْ‏ أَهْلِهَا يَنَامُ تِلْكَ اللَّيْلَةَ وَ تُدَاوِيهِمْ بِقِلَّةِ الطَّعَامِ وَ تَتَأَهَّبُ لَهَا مِنَ النَّهَارِ وَ تَقُولُ: مَحْرُومٌ مَنْ حُرِمَ خَيْرَهَا.

فاطمه(س) نمى‌گذاشت کسى از اهل خانه در شب‌هاى قدر به خواب رود. به آنان غذاى کم مى‌داد و از روز قبل براى احیاى شب قدر آماده مى‌شد و مى‌فرمود: محروم کسى است که از برکات این شب محروم باشد.(بحارالانوار، ج 94، ص 10)
دهه فجر انقلاب اسلامی از نگاه مقام معظم رهبری

دهه فجر انقلاب اسلامی از نگاه مقام معظم رهبری

دهه فجر،‌ سرآغاز طلوع اسلام،‌ خاستگاه ارزش‌های اسلامی، مقطع رهایی ملت ایران و بخشی از تاریخ ماست که گذشته را از آینده جدا ساخته است. در دهه فجر، اسلام تولدی دوباره یافت و این دهه در تاریخ ایران نقطه‌ای تعیین‌کننده و بی‌مانند بشمار می‌رود.
سیّد محمّدباقر شفتی
معرفی مفاخر شیعه/۳۷

سیّد محمّدباقر شفتی

بااین‌که سیّد و خانواده‌اش از گرسنگی و ناتوانی رنج می‌بردند، امّا سیّد آن سگ و توله‌هایش را بر خود و خانواده‌اش مقدّم شمرد و دل و جگری را که تهیّه کرده بود جلوی سگ گذاشت. سیّد ایستاد تا سگ و توله‌هایش از آن دل و جگر خوردند. پس‌ازآن سیّد دید سگ سرش را به سمت آسمان بلند کرد و زوزه‌ای کشید، گویی مشغول دعا شد.
پیامبر اسلام(ص):

إِنَّ ابْنَتِي فَاطِمَةَ(س) مَلَأَ اللَّهُ قَلْبَهَا وَ جَوَارِحَهَا إِيمَاناً إِلَى مُشَاشِهَا، فَتَفَرَّغَتْ‏ لِطَاعَةِ اللَّهِ‏.

خداوند قلب دخترم فاطمه(س) و سراپاى وجود او را پُر از ايمان كرده است، پس او ـ به همين خاطر ـ همواره در اطاعت خداست.