روزه؛ وسیله‌ای موثر برای راندن شیطان
ماه رمضان: فصل شکوفایی انسان در پرتو قرآن| ۸

روزه؛ وسیله‌ای موثر برای راندن شیطان

اگر حقیقتاً به قرآن ایمان آورده باشید، از خلال آیات قرآن، جهنّم را می‌بینید و ترس آن در دل شما می‌نشیند. ولی حال که اینگونه نیستید عاقبت می‌رسد روزی که با چشم سر جهنّم را می‌بینید که دیگر در آن موقع، آن دیدن نافع به حالتان نخواهد بود.
خصوصیات روزه‌داران واقعی
ماه رمضان: فصل شکوفایی انسان در پرتو قرآن| ۷

خصوصیات روزه‌داران واقعی

اینان نه تنها شکم خود را از خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها باز داشته‌اند، بلکه چشمان خود را هم از هرچه که خدا بر آنها حرام کرده پوشانده‌اند. نگاه می‌کنند امّا نگاهشان همراه با امساک از محرّمات است. بی‌پروای در نگاه نیستند.
مغزِ همه‌ی عبادات
ماه رمضان: فصل شکوفایی انسان در پرتو قرآن| ۶

مغزِ همه‌ی عبادات

شاید لُبّ و مغز همه‌ی عبادات روزه باشد. یعنی در همه‌ی عبادات می‌خواهند با امساک، از غیر او منقطع شوند و فقط به او بپیوندند و این آخرین مرتبه‌ی بندگی است.
واجب‌ترین علم برای هر مسلمان
ماه رمضان: فصل شکوفایی انسان در پرتو قرآن| ۵

واجب‌ترین علم برای هر مسلمان

رسول اکرم(ص) فرمود: در شب معراج افرادی را دیدم که لبهای آنها را با مقراض‌های آتشین می‌بریدند، از ملکی که همراهم بود پرسیدم اینها کیانند؟ گفت: اینها کسانی هستند که عالم به احکام دینی بودند و آنها را برای مردم می‌گفتند، امّا خودشان اهل عمل به علمشان نبودند.
چگونه قلب، الهی یا شیطانی می‌شود؟
ماه رمضان: فصل شکوفایی انسان در پرتو قرآن| ۴

چگونه قلب، الهی یا شیطانی می‌شود؟

چه باید بکنیم که قلبمان مَهبِط الهامات مَلَک گردد و پیوسته خواطر نیک از آن بجوشد و کارهای نیک از ما صادر گردد، نه اینکه «العیاذبالله» جولانگاه شیطان شود و پیوسته خواطر شرّ از آن بجوشد و کارهای زشت از آن صادر گردد.
وظیفه روزه‌دار؛ کسب تقوا
ماه رمضان: فصل شکوفایی انسان در پرتو قرآن| ۳

وظیفه روزه‌دار؛ کسب تقوا

تقوا چه گوهر فوق‌العاده ارزشمندی است که خداوند حکیم، عبادت خاصّ به خودش را که روزه است به‌منظور به دست آوردن آن گوهر فوق‌العاده ارزشمند تشریع کرده است.
لزوم آمادگی برای ورود به ماه رمضان
ماه رمضان: فصل شکوفایی انسان در پرتو قرآن| ۲

لزوم آمادگی برای ورود به ماه رمضان

مقصود اصلی از واجب کردن روزه بر شما اهل ایمان، به دست آوردن ملکه‌ی تقوا بوده است. از جمله‌ی عباداتی که در ماه مبارک رمضان شایسته است روی آن تکیه شود و مورد توجّه بیشتر قرار گیرد، نافله‌ی لیل و نماز شب است...
رمضان: ماه ضیافت خدا
ماه رمضان فصل شکوفایی انسان در پرتو قرآن| ۱

رمضان: ماه ضیافت خدا

آری ای کسانی که ایمان به من آورده و دوستدار من هستید، از شما خواسته‌ام امساک کنید از آنچه که من نمی‌پسندم. در این یک ماه از همه چیز جدا شوید و به من بپیوندید. این ندا چنان نشاط و فرح در مؤمنان ایجاد می‌کند که سر از پا نشناخته آماده برای تحمّل هرگونه رنج و تعب از گرسنگی و تشنگی و ترک دیگر تمایلات خود می‌گردند...