آشنایی با امام علی(ع)
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۱

آشنایی با امام علی(ع)

وقت و محلّ شهادت: صبح ۱۹ رمضان سال ۴۰ هجرت، توسط ابن‌ملجم در مسجد کوفه، ضربت خورد، و شب ۲۱ رمضان در سن ۶۳ سالگی در کوفه به شهادت رسید.
از جنگ نهروان تا شهادت حضرت علی(ع)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)| درسنامه شماره ۹

از جنگ نهروان تا شهادت حضرت علی(ع)

امام(ع) وارد مسجد شدند به نماز ایستادند و تکبیر افتتاح نماز را گفتند و پس از قرائت به سجده رفتند در این هنگام إبن ملجم در حالی که فریاد می ­زد «لِلّهِ الحُکمُ لا لَکَ یا عَلی» با شمشیر زهرآلود ضربتی بر سر مبارک امام زد، از قضا این ضربت بر محلّی اصابت کرد که سابقاً شمشیر عمرو بن عبدود برآن وارد شده بود و فرق مبارک آن حضرت را تا پیشانی شکافت.
ماجرای حکمیّت
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 8

ماجرای حکمیّت

حادثه حکمیّت در سرزمین صفین، از حوادث بی سابقه تاریخ اسلام به شمار می رود. أمیرالمؤمنین(ع) که در دو قدمی پیروزی قرار داشت و اگر یاران نادان و ناآگاه او دست از حمایت حضرتش بر نمی داشتند یا لااقل برای او ایجاد مزاحمت نمی کردند، چشم فتنه را از کاسه در می آورد...
خلافت ظاهری حضرت علی(ع)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 7

خلافت ظاهری حضرت علی(ع)

عثمان در سوم ماه محرم سال 24 هجری از طریق شورایی که خلیفه دوم اعضای آن را برگزیده بود به خلافت انتخاب شد و در هجدهم ماه ذی الحجّه سال 35 پس از دوازده سال حکومت به دست انقلابیون مصر و عراق و گروهی از مهاجرین و انصار کشته شد.
حضرت علی(ع) و شورا
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 6

حضرت علی(ع) و شورا

شورا تشکیل شد، اولین کاری که صورت گرفت این بود که طلحه که یکی از شش نفر بود چون رابطه‎اش با حضرت علی(ع) تیره بود به نفع عثمان کنار رفت زیرا می‎دانست که با وجود حضرت علی(ع) و عثمان، کسی او را برای خلافت انتخاب نمی‎کند، پس چه بهتر که به نفع عثمان کنار برود و از شانس موفقیّت حضرت علی(ع) بکاهد.
حضرت علی(ع) و فدک
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 5

حضرت علی(ع) و فدک

زمامداری مسلمانان پس از فوت پیامبر اکرم(ص) طبق فرمایشات مکرّر آن حضرت، با أمیرمؤمنان(ع) بود و این مقام و منصب به هزینه سنگین نیاز داشت، حضرت علی(ع) برای اداره‎ی امور وابسته به منصب خلافت می‎توانست از درآمد فدک به نحو أحسن استفاده کند. گویا دستگاه خلافت از این پیش‎بینی پیامبر(ص) مطّلع شده بود که در همان روزهای نخست فدک را از دست خاندان پیامبر(ص) بیرون برد.
جریان غدیر خم
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)| درسنامه شماره 4

جریان غدیر خم

خداوند مولای من و من مولای مؤمنان هستم و بر آنها از خودشان «اَولی» و سزاوارترم، هان ای مردم «هرکس من مولا و رهبر او هستم، علی (ع) هم مولا و رهبر اوست».
جانشینی حضرت علی(ع) و رحلت پیامبر(ص)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)| درسنامه شماره 3

جانشینی حضرت علی(ع) و رحلت پیامبر(ص)

پیامبر گرامی (ص) در طول رسالت بیست و سه ساله خود، گاهی به ‏صورت کنایه و اشاره و در موارد زیادی با صراحت، لیاقت و شایستگی حضرت علی (ع) را برای پیشوایی و زمامداری امّت به ‏مردم یادآوری می ‏فرمود...
سرگذشت حضرت علی(ع) در مدینه
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 2

سرگذشت حضرت علی(ع) در مدینه

حضرت علی (ع) تمام آیات قرآن را چه آن‏‌ها که در مکّه نازل می‏ شد و چه آن‏‌ها که در مدینه، در دوران حیات پیامبر (ص) به ‏دقّت ضبط می‏‌کرد و از این جهت یکی از کاتبان وحی و حافظان قرآن به ‏شمار می‏ رفت.
حضرت علی(ع) از ولادت تا هجرت
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره ۱

حضرت علی(ع) از ولادت تا هجرت

شخصیّتی که مورد بحث ماست انسان عظیم‏ القدری است که به ‏فرموده‏ خودش همیشه مظلوم بوده و هست و گزافه نیست که در مقام انصاف او را مظلوم‏ترین مظلومان تاریخ بدانیم...