عرفان حضرت فاطمه(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۱

عرفان حضرت فاطمه(س)

دعوت الهی رسول خدا را تکذیب می‌نمودند، حضرت خدیجه نگران آینده و تنهایی پیامبر(ص)، و نیز نگران مصیبت‌ها و چگونگی مقابله با انواع تهاجمات قریش بود.
صحیفه‌ی و کتاب حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۰

صحیفه‌ی و کتاب حضرت زهرا(س)

مطالب و مباحث صحیفه‌ی حضرت زهرا(س) جزو اسرار الهی بوده و فقط در اختیار اهل بیت پیامبر(ص) قرار داشت، اما برخی از اصحاب رسول خدا مانند جابر بن عبدالله انصاری با اجازه‌ی حضرت زهرا(س) فقط از مباحث کلی آن تا حدودی اطلاع پیدا کرده و یا برخی از صفحات آن را دیده‌اند.
پرسش حضرت زهرا(س) درباره شهادت امام حسین(ع)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۹

پرسش حضرت زهرا(س) درباره شهادت امام حسین(ع)

هنگام هجوم ناکثان و منافقان به منزل امام علی(ع)، و دفاع بی‌نظیر و افشاگرانه‌ی حضرت زهرا(س)، که با جواب‌های دندان‌شکن، ادعاهای آنان را باطل و با بیان زلال حقیقت رسوایشان نمود، و چون شیر در برابر صف‌های کینه‌توزان امروز و فراریان جنگ‌های دیروز، ایستاد. و یک تنه از حریم حرمت ولایت دفاع کرد، چاره‌ای جز خیانت و رسوایی خود ندیدند که در منزل را به آتش کشند و یگانه دخت پیامبر(ص) را بین در و دیوار بکوبند.
شفاعت حضرت فاطمه(س) از گناهکاران امت پیامبر(ص)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۸

شفاعت حضرت فاطمه(س) از گناهکاران امت پیامبر(ص)

آن شخص پس از شنیدن پاسخی کلی، مضطرب شد و با توجه به ضعف‌ها و سستی‌های خود گفت: «وای بر من که همیشه در آتش جهنم خواهم بود»، همسرش نگرانی و زاری او را با سخنان مطرح شده، خدمت حضرت زهرا(س) بازگو نمود.
شکوه‌های دردآلود و افشاگرانه حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۷

شکوه‌های دردآلود و افشاگرانه حضرت زهرا(س)

پروردگارا! بسوی تو شکایت می‌کنم، اندوه از دست دادن پیامبر و فرستاده و برگزیده‌ات را. و به تو شکایت می‌کنم از ارتداد امت پیامبر(ص) و این که حق را از ما بازداشتند، همان حق «ولایت و رهبری» را که در قرآن کریم، خود بر پیامبر اسلام نازل فرمودی.
شعرهای حضرت فاطمه(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۶

شعرهای حضرت فاطمه(س)

فرزندانم دیشب را گرسنه به روز آوردند، فرزندانی که کوچکترین آنان «حسین» در میدان جنگ کشته خواهد شد. در کربلا فرزندم را با حیله و تزویر شهید می‌کنند وای بر قاتلان او که عذاب دردناك و پستی و خواری بر آنان باد. آنها که با این جنایت به درجات پست آتش جهنم راه می‌یابند، هر لحظه بر سقوط و خواری آنها افزوده می‌شود.
شادی از نگاه حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۵

شادی از نگاه حضرت زهرا(س)

در ابتدا رسول خدا(ص) به من اطلاع داد که جبرئیل هر سال یک بار قرآن را به من عرضه می‌فرمود ولی امسال و هم اکنون دو بار عرضه کرد. من مرگ و وفات خود را نزدیک می‌بینم. دخترم با تقوا باش و صبر پیشه کن. من با شنیدن این خبر گریستم.
زن و زینت و آرایش
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۴

زن و زینت و آرایش

ای اسماء! عطر مرا، همان عطری که همیشه می‌زنم، و پیراهنی را که همیشه با آن نماز می‌گزارم بیاور و بر بالینم بنشین، هرگاه وقت نماز شد مرا از خواب بیدار کن، اگر بیدار شدم که نماز می‌گزارم و اگر بیدار نشدم، کسی را به دنبال علی(ع) بفرست تا بیاید.
نظر حضرت زهرا(س) درباره تقسیم کار در منزل
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۳

نظر حضرت زهرا(س) درباره تقسیم کار در منزل

حضرت زهرا(س) چون دیگر زنان جامعه کار می‌کرد، گندم را با آسیاب دستی آرد می‌نمود، نان می‌پخت، کار روزانه را انجام می‌داد، به بچه‌داری و تربیت کودك توجه کامل داشت، تا آنکه هر دو دست آن یگانه‌ی روزگار زخم شد. ناچار خدمت پدر رفت...
زن و زندگی اجتماعی
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۲

زن و زندگی اجتماعی

در شگفتی ماندم و گفتم: «عجبا! دختران پادشاهان ایران و قیصر روم بر کُرسی‌های طلایی می‌نشینند و پارچه‌های زربفت به تن می‌کنند، وه که این دختر رسول خداست! نه چادرهای گران‌قیمت بر سر دارد و نه لباس‌های زیبا!» فاطمه(س) پاسخ داد...
سخنان حضرت زهرا(س) درباره‌ی شرایط روزه‌داری
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۱

سخنان حضرت زهرا(س) درباره‌ی شرایط روزه‌داری

اگر روزه، زبان و گوش و چشم و دست و پای روزه‌دار را از ارتکاب اعمال ناپسند دور نکند، روزه را می‌خواهد چه کند (و به چه دردش می‌خورد؟)
دنیا و دنیازدگی از دیدگاه حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۰

دنیا و دنیازدگی از دیدگاه حضرت زهرا(س)

بهترین شما کسانی است که در برخورد با مردم نرم‌تر و مهربان‌تر است و ارزشمندترین مردم کسانی هستند...
 دعاهای حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۱۹

 دعاهای حضرت زهرا(س)

سلمان فارسی نقل می‌کند: حضرت زهرا(س) پس از ملاقات با حوریان بهشتی، از خرمای خوش‌بویی که به آن حضرت تقدیم داشتند، مقداری به من عطا فرمود، که در شهر مدینه با هر یک از اصحاب رسول خدا(ص) ملاقات کردم. می‌گفت: «چه عطر دلنشینی؟ آیا مشک ناب با خود داری؟»
دفاع و مبارزه حضرت فاطمه(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۱۸

دفاع و مبارزه حضرت فاطمه(س)

در آن هنگام که عمر با گروهی به منزل امام علی(ع) یورش آوردند، و با تهدیدهای پیاپی نتوانستند در خانه را بگشایند، به دستور عمر هیزم آورده و درب منزل را به آتش کشیدند، حضرت زهرا(س) برای دفاع از ولایت و حرمت حریم امامت، در برابر ستونی از دود و شعله‌های آتش به پیش رفت...
از خود گذشتگی و ایثار فاطمه(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۱۷

از خود گذشتگی و ایثار فاطمه(س)

ای سلمان! سوگند به خداوندی که حضرت محمد(ص) را به پیامبری برگزید، سه روز است که غذا نخورده‌ایم، و فرزندانم حسن و حسین(ع) از شدت گرسنگی بی‌قراری می‌کردند و خسته و مانده به خواب رفته‌اند. اما من، نیکی و نیکوکاری را که در خانه‌ی مرا کوبیده است، رد نمی‌کنم.
خطبه‌های حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۱۶

خطبه‌های حضرت زهرا(س)

حضرت زهرا(س) چادر به سر کرده و با جمعی از بانوان وارد مسجد شد، در حالی که ابابکر و جمعی از مهاجرین و انصار حضور داشتند به احترام آن بزرگ بانوی اسلام پرده‌ی سفیدی آویختند که سخنرانی را در پشت پرده آغاز کند.
خداگرایی حضرت فاطمه(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۱۵

خداگرایی حضرت فاطمه(س)

«فاطمه! چه درخواست و حاجتی داری؟ هم اکنون فرشته‌ی وحی در کنار من است و از طرف خدا پیام آورده است! تا هر چه بخواهی تحقق پذیرد.»
حوریان بهشتی و شوق دیدار فاطمه (س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۱۴

حوریان بهشتی و شوق دیدار فاطمه (س)

دیروز در اینجا نشسته بودم و فکر می‌کردم که با وفات رسول خدا، وحی الهی از ما قطع گردید و از رفت و آمد ملائکه دیگر خبری نیست. ناگاه در بسته‌ی منزل باز شد و سه دختر وارد شدند که از نظر زیبایی و شادابی و خوشبویی بی‌مانند بودند و هیچ چشمی به زیبایی آنان ندیده است.
دیدگاه حضرت زهرا(س) درباره جنگ و جهاد
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۱۳

دیدگاه حضرت زهرا(س) درباره جنگ و جهاد

روزهای آخر زندگانی حضرت(س) با او بودم، روزی مرا به یاد کیفیت حمل جنازه توسط مردم انداخت، و ابراز نگرانی فرمود: که چرا جنازه‌ی زن را روی تخته‌ی می‌گذارند و بالای دست مردان حمل می‌کنند؟!
سخن حضرت زهرا(س) درباره ترس از عذاب الهی
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۱۲

سخن حضرت زهرا(س) درباره ترس از عذاب الهی

سوگند به خدا که حزن و اندوه من فزونی گرفته است و تهیدستی من فراوان است و تأسّف من طولانی «که برای سفر طولانی آخرت، چه آماده کرده‌ام؟»