اثر صبوری و مهربانی در امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف و نهی از منکر| ۷۵

اثر صبوری و مهربانی در امر به معروف و نهی از منکر

برخی بیماران طبیب را مورد پرخاش قرار می دهند اما طبیب متعهد از بیمار انتقام نمی گیرد زیرا طبیب دشمن بیمار نیست بلکه دشمن بیماری اوست. اگر انسان در برخی موارد و موقعیت ها گستاخی های گنهکار را به خاطر اصلاح او تحمل کند، به موفقیت های چشم گیری دست می یابد...
اثر توکل به خدا و متانت و بزرگواری در امر به معروف
امر به معروف و نهی از منکر| ۷۴

اثر توکل به خدا و متانت و بزرگواری در امر به معروف

اگر فرد آمر و یا ناهی قدرت کنترل خود را نداشته باشد و در برابر بی ادبی مخاطب مقابله به مثل کرده و یا حتّی رفتاری بدتر از او داشته باشد، در این صورت اولا خود مرتکب منکر شده است و ثانیا نه تنها امر و نهی او تأثیری ندارد، بلکه اثر معکوس به جای می گذارد. نهایتاً نتیجه این امر به معروف و نهی از منکر چیزی جز ضرر و خسران طرفین نخواهد بود.
آداب امر به معروف و نهی از منکر | عوامل موفقیت در این فریضه
امر به معروف و نهی از منکر| ۷۳

آداب امر به معروف و نهی از منکر | عوامل موفقیت در این فریضه

اما اگر هدف و غرض در عمل و رفتار برخاسته از ضمیرى روشن و دور از هرگونه شائبه مادى و نفسانى باشد و آن را با هیچ گونه رنگ و صبغه غیر الهى نیامیزد، همانند شجره طیبه اى خواهد بود که آثار وجودش ابدیت پیدا کرده و هیچ گاه از میان نخواهد رفت. بنا بر این محور و کانون ارزش اعمال به اهداف و مقاصد آن بستگى دارد.
امر به معروف و نهی از منکر نسبت به عموم مردم
امر به معروف و نهی از منکر| ۷۲

امر به معروف و نهی از منکر نسبت به عموم مردم

در میان احادیث معصومین علیهم السلام و سیره ایشان نیز این گونه امر به معروف و نهی از منکر به وفور قابل مشاهده است. خطابه های اهل بیت علیهم السلام نسبت به اهالی شهر و دیاری خاص از این دسته محسوب می شود که معصوم در این خطابه ها به امر به معروف و نهی از منکر گروهی پرداخته و ایشان را نسبت به نافرمانی خداوند متعال برحذر داشته است.
مخاطبان امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف و نهی از منکر| ۷۱

مخاطبان امر به معروف و نهی از منکر

در قرآن کریم و در سخنان و سیره معصومین علیهم السلام نیز این مورد به وفور دیده می شود. گاهی قرآن کریم فردی را مورد امر و نهی قرار می دهد و این مخاطب گاهی، فرد عادی و زمانی فردی شاخص است. خداوند فردی را که دارای نفوذ و موقعیت اجتماعی است و می تواند اثر عمیقی میان افراد جامعه مانند زمامداران فاسد، بگذارد از یک منکر مهم نهی می کند.
حمایت خداوند و معصومین از آمران و ناهیان
امر به معروف و نهی از منکر| ۷۰

حمایت خداوند و معصومین از آمران و ناهیان

قرآن کریم بارها در آیات متعددی که در باره امر به معروف و نهی از منکر است، به حمایت کلی از آمرین به معروف و ناهیان از منکر پرداخته و نسبت به مخالفین این فریضه، تهدید و هشدار جدی نموده است. همچنین در آیات قرآن سخن از افرادی مطرح شده است که بر اثر امر به معروف و نهی از منکر مشمول عنایت خدا شده اند و در مقابل، آن ها که نسبت به این فریضه عناد داشته یا سهل انگار بوده اند، مورد غضب خداوند قرار گرفته اند.
شیوه حمایت از آمران و ناهیان
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۹

شیوه حمایت از آمران و ناهیان

در تفسیر این آیه شریفه آمده است: قوم او (یونس) كه صدق گفتارش را بارها آزموده بودند، گرد مرد دانشمند اجتماع كردند، هنوز فرمان قطعى عذاب فرا نرسيده بود، ولى نشانه ‏هاى آن كم و بيش به چشم مى‏ خورد، آن ها موقع را غنيمت شمرده و به رهبرى عالم از شهر بيرون ريختند، در حالى كه دست به دعا و تضرع برداشته و اظهار ايمان و توبه كردند و براى اين كه انقلاب و توجه بيشترى در روح و جان آن ها پيدا شود، مادران را از فرزندان جدا ساختند و لباس هاى درشت و خشن و كم اهميت در تن كردند، و به جستجوى پيامبر خويش برخاستند اما اثرى از او نديدند.
شیوه تأکید و تکرار در امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۸

شیوه تأکید و تکرار در امر به معروف و نهی از منکر

برخی از گنهکاران به خاطر استمراری که در گناه خود داشته اند و یا به سبب علاقه یا عادتی که به عمل خود پیدا کرده اند، با یک بار امر و نهی دینی، موفق به ترک منکر یا انجام معروف نمی شوند. از این رو، باید نسخه ای را که برای درمان ﺁن ها انتخاب می کنیم، چند بار تکرار کنیم و هر بار می توان از یکی از شیوه های مناسب، بهره گرفت.
وقت‌شناسی و موقعیت‌سنجی آمران و ناهیان
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۷

وقت‌شناسی و موقعیت‌سنجی آمران و ناهیان

یکی از نکات بسیار مهمی که در مورد امر به معروف و نهی از منکر باید در نظر گرفته شود، موقعیت سنجی است. به عبارت دیگر باید فرد آمر و ناهی موقعیت مکانی، زمانی و شرایط روحی و جسمی فرد خطاکار را در نظر داشته باشد و متناسب با آن اقدام به امر به معروف و نهی از منکر نماید. بعضی از مکان ها و زمان ها می تواند در اثرگذاری این فریضه بسیار نقش ایفا کند.
شیوه افشاگری
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۶

شیوه افشاگری

گاهی افراد برای رسیدن به اهداف گناه آلودِ نامقدس با هزینه کم تر، از پنهان کاری بهره می گیرند تا فساد آشکار نشود؛ حتی دیگران را با این شیوه تحت تأثیر قرار می دهند و خود را در صف مؤمنان و شایستگان جای می دهند و امکان مبارزه و کنترل گناه را عملا منتفی می سازند.
شیوه رازداری و افشاگری
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۵

شیوه رازداری و افشاگری

در فرهنگ اسلامی، همان طور که جان و مال و ناموس مردم محترم است و هیچ کس حق مزاحمت و تجاوز نسبت به این حقوق را ندارد، آبروی اجتماعی مردم نیز دارای احترام و اهمیت است و اسلام به هیچ فردی اجازه نمی دهد که آبروی اجتماعی فرد دیگری را مورد تعرض قرار دهد و با عیب جویی و بدگویی و یا حتی با بیان اعمال زشت وی، آبروی او را بریزد.
شیوه اعراض و تحریم در سیره معصومین (ع)
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۴

شیوه اعراض و تحریم در سیره معصومین (ع)

گاهی قطع رابطه موقت نیز برای اصلاح گناهکاران، کافی نیست؛ بلکه برای اصلاح آنان و جلوگیری از افسادشان و یا برای درس گرفتن دیگران، نیاز به قطع رابطه کامل و مستمر است. اهمیت این شیوه در فریضه امر به معروف و نهی از منکر وقتی روشن تر می شود که بدانیم با وجود این که اسلام به برقراری روابط اجتماعی، به ویژه روابط خانوادگی، بسیار اهمیت داده.
شیوه اعراض و تحریم در امر به معروف
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۳

شیوه اعراض و تحریم در امر به معروف

انسان موجودی اجتماعی است و بر این اساس از درون خویش، نیاز به ارتباط با دیگران را به خوبی احساس می کند و در می یابد. کم تر فردی را می توان یافت که بتواند بریده از تمامی هم نوعان خویش زندگی کند و اگر گاهی این گونه افراد نادری پیدا شوند، در بسیاری از موارد از بیماری روانی رنج می برند و نیاز به معالجه دارند.
شیوه تکریم شخصیت در امر به معروف | سیره اهل بیت (ع) در حفظ کرامت خطاکاران
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۲

شیوه تکریم شخصیت در امر به معروف | سیره اهل بیت (ع) در حفظ کرامت خطاکاران

احترام و تکریم شخصیت ﺁدمی از اصولی است که در فرآیند امر به معروف و نهی از منکر، باید رعایت شود؛ زیرا انسان، نیازمند این است که دیگران برایش قدر و منزلتی قائل باشند و خودش را با قدر و قیمت ببیند و در برخورد با قدردانی دیگران، این احساس را به دست ﺁورد که دارای ارزشی است که در فراز و نشیب زندگی برایش سودمند است.
اصالة الصحّة و پرهیز از سوءظنّ
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۱

اصالة الصحّة و پرهیز از سوءظنّ

تغافل از خطای دیگران در برخی از موارد می تواند راهکار مناسبی برای اقامه معروف و ترک منکر باشد، به طوری که گاهی عدم تغافل حتّی می تواند نتیجه معکوسی از خود به جای بگذارد.
شیوه تغافل؛ یکی از شیوه‌های اقامه معروف و ترک منکر
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۰

شیوه تغافل؛ یکی از شیوه‌های اقامه معروف و ترک منکر

نادیده انگاری برخی از لغزش ها و گناهان، سبب می شود که شخص گناهکار، جری و جسور نشود و نیز قبح گناه از بین نرود. این شیوه، در جایی که گناه از نظر شرع، قبح کم تری دارد (گناه صغیره) و گناهکار تلاش کرده که دیگران متوجه گناه او نشوند، اهمیت بیش تری دارد.
شدّت و خشونت در امر به معروف و نهی از منکر
امر به معروف و نهی از منکر| ۵۹

شدّت و خشونت در امر به معروف و نهی از منکر

گاهی برای دفع منکر و از بین بردن ﺁن و تربیت مجرم، نیاز به برخورد شدید است. در این جاست که مهربانی و اظهار عواطف و احساسات بی جا، بی اعتنایی به دستورات الهی است و نشان دهنده برگزیدن هوای نفس، بر حکم خداست.
مدارا
امر به معروف و نهی از منکر| ۵۸

مدارا

اسلام در مقابل افراد خطاکار و مجرم، اصل اولیه را مدارا و نرمش و محبت می داند؛ ولی نه در حدی که از این عطوفت و مدارای اسلامی، سوء استفاده شود؛ بلکه با در نظر گرفتن مصلحت فرد و جامعه، آنجا که نیاز به شدت و خشونت است، از اعمال خشونت، پرهیز نکرده، گاهی آن را لازم و ضروری می شمرد...
بخشش و گذشت
امر به معروف و نهی از منکر| ۵۷

بخشش و گذشت

گاهی می توان به وسیله چشم پوشی از خطاها و بخشیدن مجرمان، آن ها را اصلاح کرد و آنان که همیشه در پی انتقام جویی و ضربه زدن به افراد خطاکارند، در برخی موارد راه به جایی نبرده، نتیجه معکوس می گیرند.
اعلام عمومی و تحریک عواطف
امر به معروف و نهی از منکر| ۵۶

اعلام عمومی و تحریک عواطف

یکی از شیوه های مهم امر و نهی، اعلام عمومی است. در این شیوه، مخاطب خاصی مورد نظر نیست، بلکه با استفاده از وسایل ارتباط جمعی و اجتماعات مذهبی و یا ملی و حتی فریاد کشیدن و اعلام کردن معروف ها و منکرات در کوچه و بازار، همگان به گردن نهادن به معروف ها و ترک کردن منکرات، دعوت می شوند.