سیاستمدار بودن امامان (ع) (۲)
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۶

سیاستمدار بودن امامان (ع) (۲)

شیوه‌ی زندگی امام علی(ع) و روابط حضرت با مردم در دوران پنج ساله خلافتش، آمیخته به سیاست است. محور سیاست او این بود که براساس عدالت اسلامی رفتار کند و همه‌ی تدابیر در چارچوب مشروع اسلامی صورت گیرد؛ چنان که خطبه‌های تدابیر مفصّل حضرت در نهج‌البلاغه، هم‌چنین نامه‌های او بیانگر این مطلب است.
سیاستمدار بودن امامان (ع) (۱)
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۵

سیاستمدار بودن امامان (ع) (۱)

سیاست بر دو گونه است؛ پسندیده و ناپسند: سیاستی که در راه اجرای عدالت و ادای حقوق و رعایت ارزش‏های اخلاقی، به کار رَوَد، مثبت و پسندیده است، اما سیاستی که در راه ظلم و باطل و مفاسد و نیرنگ به کار رود، منفی و ناپسند است.
منابع علوم امامان(ع)
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۴

منابع علوم امامان(ع)

امام باقر(ع) به جابر جُعفی فرمود: ای جابر! اگر ما از خود به مردم حدیث بیاموزیم، یا بر اساس رأی‌مان با آنان گفت‌‏وگو کنیم، از هلاک‌شدگان خواهیم بود، ولی ما بر اساس آثاری که از رسول خدا نزد ما است، گفت‌وگو می‌‏کنیم.
اهمیّت کار
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۳

اهمیّت کار

یک جامعه برای رفع نیازمندی‌های خود نیاز به کارهای مختلف دارد. هر کاری که محصول مثبتی داشته باشد و معاش زندگی را تأمین کند مقدّس و در اسلام به‌عنوان کار مورد تمجید قرار گرفته است.
صرفه‌جویی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۲

صرفه‌جویی

اسراف تنها مربوط به غذا نیست، بلکه شامل هرگونه اتلاف و زیاده‌‏روی خواهد شد؛ مانند زیاده‌‏روی در پوشاک، زیاده‌‏روی در تهیّه‏‌ی وسایل زندگی، زیاده‌‏روی در توسعه‏‌ی خانه و نیازمندی‏‌های زندگی، زیاده‌‏روی در آرایش، زیاده‌‏روی در مصرف آب، برق، گاز، تلفن و...
خشنودی به رضای خدا
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۱

خشنودی به رضای خدا

راضی به رضای خدا کسی است که از مولایش (خدا) ناخشنود نشود؛ خواه روزگار خوبی داشته باشد و خواه روزگار خوبی نداشته باشد و برای کارهای نیک امّا اندک خود خشنود نشود
شاد کردن مومنان
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۰

شاد کردن مومنان

امام باقر(ع)فرمود: همانا خداوند متعال آن کس را که در میان جمعی شوخی کند دوست دارد؛ به شرطی که شوخی او آمیخته با فحش نباشد.
دوست‌یابی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۱۹

دوست‌یابی

امام سجّاد(ع) به فرزندانش فرمود: با صاحبان دین و معرفت هم‎نشین شوید. اگر چنین افرادی را نتوانستید بیابید، اُنس گرفتن به تنهایی بهتر و برای سلامتی دین انسان، شایسته‎تر است.
صبر و مقاومت
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۱۸

صبر و مقاومت

واژه صبر و استقامت با تعبیرات گوناگون، در قرآن، بیش از صد بار تکرار شده است. این نشان می‎دهد که خصلت صبر از دیدگاه قرآن، از اهمیّت بالایی برخوردار است و قرآن تأکید خاصّی دارد که پیروانش دارای این خصلت باشند.
غیرت ناموسی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۱۷

غیرت ناموسی

همانا خداوند بسیار غیرتمند است و تمام غیرتمندان را دوست می‎دارد و از غیرت خداوند این است که انحرافات جنسی و ناموسی آشکار و پنهان را حرام کرده است.
حفظ سلامت بدن
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۶

حفظ سلامت بدن

امامان(ع) بدون استثنا از هرگونه عاملی که موجب بیماری می‎شد، پرهیز می‎کردند و به پیروان خود دستور می‎دادند از آن‎ها پرهیز نمایند.
زیبائی و آراستگی ظاهر
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۵

زیبائی و آراستگی ظاهر

مسلمانان باید لباس‎های پاک و مرتّب و تمیز بپوشند و موهای خود را شانه بزنند و این نعمت‎ها را هرگز بر خود حرام نکنند، بلکه از آن به نحو احسن بهره‎برداری نمایند.
وقت شناسی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۴

وقت شناسی

گوهر گران‎بهای وقت، بسیار عزیز است و عزیزتر از آن، چیزی نیست. بنابراین، باید آن را شناخت و از آن قدردانی کرد و از هرگونه اموری که موجب اتلاف وقت می‎شود؛ مانند سرگرمی‎های بیهوده، پرداختن به امور بی‎فایده، اشتغال به کار مهم در صورت بودن اَهَم (مهم‎تر)، همنشینی با دوستان ناباب، بی‎نظمی در کار و امور دیگر خودداری نمود.
شجاعت
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۳

شجاعت

شجاعت و صبر (که عزم و اراده‌ی محکم قلب است) رابطه‌ی تنگاتنگی با هم دارند؛ به طوری که کسی که صبر ندارد، شجاعت نیز ندارد.
وفای به عهد
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۲

وفای به عهد

وفای به عهد در اسلام، اصلی استوار و دستوری محکم و ارزشمند است و سفارش شده است مسلمانان به آن وفا کنند، چون اگر عهد بشکنند، از صف نیکان و مؤمنان رستگار خارج می‎شوند.
عزّت نفس
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۱

عزّت نفس

حقیقت عزّت در درجه‌ی نخست، در دل و جان انسان ظاهر می‎شود و او را از خضوع و سازش و خود باختگی در برابر طاغیان و یاغیان بازمی‎دارد. و چنین خصلتی از خصال جوان مردان غیور است.
مهمان‌نوازی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۰

مهمان‌نوازی

آنان (خاندان رسالت) غذای خود را با آن که به آن علاقه و نیاز دارند، به مسکین و یتیم و اسیر می‎دهند (و می‎گویند): ما شما را برای خدا اطعام می‎کنیم و هیچ پاداش و سپاسی از شما نمی‎خواهیم.
خودستایی به انگیزه خداخواهی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۹

خودستایی به انگیزه خداخواهی

خودستایی موجب غرور و غفلت و بزرگ‎نمایی در برابر خداست. انسان مخلص باید خود را در برابر خدا کوچک بشمارد و در برابر عظمت الهی و نعمت‎های فراوان او خود را کم‎تر از همه بداند، زیرا انسان در برابر عظمت خدا هر چه کارهای نیک انجام دهد، ناچیز است.
شیوه برخورد با مردم
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۸

شیوه برخورد با مردم

بندگان (خاصّ) خداوند رحمان، کسانی هستند که با آرامش و بی‎تکبّر بر زمین راه می‎روند و هنگامی که جاهلان آنان را مخاطب سازند (و سخنان نابخردانه گویند) به آنان سلام می‎گویند (و با بی‎اعتنایی و بزرگواری از آنان بگذرند).
قدردانی از خدمات دیگران
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/۷

قدردانی از خدمات دیگران

کمترین حدّ تشکّر آن است که برخوردها، پر محبّت و صمیمی و به دور از هرگونه آزار و رنجش باشد. عالی‎ترین تشکّر آن است که در برابر خوبی افراد، چند برابر خوبی کرد و خوبی آنان را در زبان و عمل، به بهترین وجه جبران نمود.