پایگاه اطلاع رسانی دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

فهرست مطالب- اخلاق اسلامی
ساده زیستی امامان(ع)/ ۱
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۳۲

ساده زیستی امامان(ع)/ ۱

امامان شیعه نه به راه افراط و رفاه‌طلبی رفتند، نه راه تفریط و دوری از مواهب و نعمت‏های الهی، بلکه اصل را بر زندگی متوسط قرار دادند و از نعمت‌های حلال الهی در حد امکان استفاده می‌‏کردند، ولی نه آن که دلبسته باشند و اسیر زرق و برق و تجملات شوند.
منابع مالی امامان(ع)/ ۳
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۳۱

منابع مالی امامان(ع)/ ۳

امامان گرچه از حکومت برکنار شدند و غالباً دستشان از بیت‌المال کوتاه شد، ولی منابع درآمد دیگری داشتند و با تلاش فراوان، منابع را برای حفظ شیعه و مذهب تشیع، نگه می‌‏داشتند.
منابع مالی امامان(ع)/ ۲
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۳۰

منابع مالی امامان(ع)/ ۲

بذل و بخشش‏‌های کَلان در زندگی امامان، بسیار دیده می‌‏شود. اینک باید دید دقت در مصرف بیت‌المال به طور مساوی، با بذل و بخشش بی‌‏حساب امامان چگونه سازگار است؟!
منابع مالی امامان(ع)/ ۱
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۹

منابع مالی امامان(ع)/ ۱

یکی از حربه‌های بُرّنده و مهم طاغوت‏‌ها در هر عصری این بود که رگ و ریشه‌ی اقتصاد را به دست ‌می‌‏گرفتند و مردان خدا را در فشار و تنگنای اقتصادی قرار ‌می‌‏دادند. تا آنان را نیازمند و تسلیم کنند.
شرح دعای مکارم الاخلاق/ رابطه‌ی یقین و تقوا
موضوع شماره ۹

شرح دعای مکارم الاخلاق/ رابطه‌ی یقین و تقوا

یقین در انسان‌ها به یک اندازه نیست و در افراد مختلف متفاوت است. جالب است بدانیم که این موضوع در مورد انبیاء الهی نیز صدق می‌کند.
سیاستمدار بودن امامان(ع)/ ۴
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۸

سیاستمدار بودن امامان(ع)/ ۴

پذیرش ولایتعهدی امام رضا(ع) صوری بود، آن‌هم به خاطر حفظ جان، چنان‌که شرایط امام رضا(ع) بیانگر آن است که تنها نام ولایتعهدی باشد، ولی در عمل، حضرت دخالتی نکند.
سیاستمدار بودن امامان (ع)/ ۳
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۷

سیاستمدار بودن امامان (ع)/ ۳

یکی از سیاست‏‌ها و روش‏‌های سیاسی امامان این بود که توسط افراد ورزیده و متعهدی، درون حکومت‏‌های جائر نفوذ می‌‏کردند تا با هوشیاری و تدبیر لازم، از خط تشیع و حریم شیعیان، حفاظت و حمایت کنند.
سیاستمدار بودن امامان(ع)/ ۲
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۶

سیاستمدار بودن امامان(ع)/ ۲

شیوه‌ی زندگی امام علی(ع) و روابط حضرت با مردم در دوران پنج ساله خلافتش، آمیخته به سیاست است. محور سیاست او این بود که براساس عدالت اسلامی رفتار کند و همه‌ی تدابیر در چارچوب مشروع اسلامی صورت گیرد؛ چنان که خطبه‌های تدابیر مفصّل حضرت در نهج‌البلاغه، هم‌چنین نامه‌های او بیانگر این مطلب است.
شرح دعای مکارم الاخلاق/ یقین و درجات آن
موضوع شماره ۸

شرح دعای مکارم الاخلاق/ یقین و درجات آن

هر یقینی حتماً علم هم محسوب می‌شود ولی این‌طور نیست که هر علمی لزوماً یقینی باشد. به همین جهت یقین همواره خالی از شکّ و تردید است ولی علم ممکن است دانشی باشد که با تردید همراه است.
سیاستمدار بودن امامان(ع)/ ۱
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۵

سیاستمدار بودن امامان(ع)/ ۱

سیاست بر دو گونه است؛ پسندیده و ناپسند: سیاستی که در راه اجرای عدالت و ادای حقوق و رعایت ارزش‏های اخلاقی، به کار رَوَد، مثبت و پسندیده است، اما سیاستی که در راه ظلم و باطل و مفاسد و نیرنگ به کار رود، منفی و ناپسند است.
منابع علوم امامان(ع)
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۴

منابع علوم امامان(ع)

امام باقر(ع) به جابر جُعفی فرمود: ای جابر! اگر ما از خود به مردم حدیث بیاموزیم، یا بر اساس رأی‌مان با آنان گفت‌‏وگو کنیم، از هلاک‌شدگان خواهیم بود، ولی ما بر اساس آثاری که از رسول خدا نزد ما است، گفت‌وگو می‌‏کنیم.
اهمیّت کار
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۳

اهمیّت کار

یک جامعه برای رفع نیازمندی‌های خود نیاز به کارهای مختلف دارد. هر کاری که محصول مثبتی داشته باشد و معاش زندگی را تأمین کند مقدّس و در اسلام به‌عنوان کار مورد تمجید قرار گرفته است.
شرح دعای مکارم الاخلاق/ درجات ایمان
موضوع شماره ۷

شرح دعای مکارم الاخلاق/ درجات ایمان

مراتب ايمان آن‌قدر زياد است كه ميل به بی‌نهایت می‌کند، مثل يك پاره‌خطی که می‌توان آن را تا بی‌نهایت به اجزاى ريزترى تقسيم كرد. همه‌ی مؤمنین در یک درجه از ایمان قرار نداشته، برخی بالاتر و بعضی پائین تر از دیگری قرار دارند.
صرفه‌جویی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۲

صرفه‌جویی

اسراف تنها مربوط به غذا نیست، بلکه شامل هرگونه اتلاف و زیاده‌‏روی خواهد شد؛ مانند زیاده‌‏روی در پوشاک، زیاده‌‏روی در تهیّه‏‌ی وسایل زندگی، زیاده‌‏روی در توسعه‏‌ی خانه و نیازمندی‏‌های زندگی، زیاده‌‏روی در آرایش، زیاده‌‏روی در مصرف آب، برق، گاز، تلفن و...
شرح دعای مکارم الاخلاق/ کاهش و افزایش ایمان
موضوع شماره ۶

شرح دعای مکارم الاخلاق/ کاهش و افزایش ایمان

ایمان مجموعه‌ای از معارف قلبی(باورها) و اقرار و عمل طبق این معارف است، و چون معرفت و باور و به‌تبع آن اقرار و عمل، از مقوله‌ای است که می‌تواند کم یا زیاد شود، به همین جهت ایمان قابلیّت کاهش و یا افزایش را دارد.
خشنودی به رضای خدا
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۱

خشنودی به رضای خدا

راضی به رضای خدا کسی است که از مولایش (خدا) ناخشنود نشود؛ خواه روزگار خوبی داشته باشد و خواه روزگار خوبی نداشته باشد و برای کارهای نیک امّا اندک خود خشنود نشود
شاد کردن مومنان
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۲۰

شاد کردن مومنان

امام باقر(ع)فرمود: همانا خداوند متعال آن کس را که در میان جمعی شوخی کند دوست دارد؛ به شرطی که شوخی او آمیخته با فحش نباشد.
دوست‌یابی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۱۹

دوست‌یابی

امام سجّاد(ع) به فرزندانش فرمود: با صاحبان دین و معرفت هم‎نشین شوید. اگر چنین افرادی را نتوانستید بیابید، اُنس گرفتن به تنهایی بهتر و برای سلامتی دین انسان، شایسته‎تر است.
صبر و مقاومت
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۱۸

صبر و مقاومت

واژه صبر و استقامت با تعبیرات گوناگون، در قرآن، بیش از صد بار تکرار شده است. این نشان می‎دهد که خصلت صبر از دیدگاه قرآن، از اهمیّت بالایی برخوردار است و قرآن تأکید خاصّی دارد که پیروانش دارای این خصلت باشند.
غیرت ناموسی
آموزه‌های اخلاقی و رفتاری امامان شیعه(ع)/ ۱۷

غیرت ناموسی

همانا خداوند بسیار غیرتمند است و تمام غیرتمندان را دوست می‎دارد و از غیرت خداوند این است که انحرافات جنسی و ناموسی آشکار و پنهان را حرام کرده است.