bolet_marque
اِلهی عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکی وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّهِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِی الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی السّاعَهَ السّاعَهَ السّاعَهَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ.       
۳۳ : ۲۳ - دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - 29 May 2017 -۴ رمضان ۱۴۳۸
لیست اخبار - اخلاق اسلامی
عزّت نفس
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۱
bolet_khv

عزّت نفس

حقیقت عزّت در درجه‌ی نخست، در دل و جان انسان ظاهر می‎شود و او را از خضوع و سازش و خود باختگی در برابر طاغیان و یاغیان بازمی‎دارد. و چنین خصلتی از خصال جوان مردان غیور است.
مهمان‌نوازی
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۱۰
bolet_khv

مهمان‌نوازی

آنان (خاندان رسالت) غذای خود را با آن که به آن علاقه و نیاز دارند، به مسکین و یتیم و اسیر می‎دهند (و می‎گویند): ما شما را برای خدا اطعام می‎کنیم و هیچ پاداش و سپاسی از شما نمی‎خواهیم.
خودستایی به انگیزه خداخواهی
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۹
bolet_khv

خودستایی به انگیزه خداخواهی

خودستایی موجب غرور و غفلت و بزرگ‎نمایی در برابر خداست. انسان مخلص باید خود را در برابر خدا کوچک بشمارد و در برابر عظمت الهی و نعمت‎های فراوان او خود را کم‎تر از همه بداند، زیرا انسان در برابر عظمت خدا هر چه کارهای نیک انجام دهد، ناچیز است.
شیوه برخورد با مردم
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۸
bolet_khv

شیوه برخورد با مردم

بندگان (خاصّ) خداوند رحمان، کسانی هستند که با آرامش و بی‎تکبّر بر زمین راه می‎روند و هنگامی که جاهلان آنان را مخاطب سازند (و سخنان نابخردانه گویند) به آنان سلام می‎گویند (و با بی‎اعتنایی و بزرگواری از آنان بگذرند).
قدردانی از خدمات دیگران
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۷
bolet_khv

قدردانی از خدمات دیگران

کمترین حدّ تشکّر آن است که برخوردها، پر محبّت و صمیمی و به دور از هرگونه آزار و رنجش باشد. عالی‎ترین تشکّر آن است که در برابر خوبی افراد، چند برابر خوبی کرد و خوبی آنان را در زبان و عمل، به بهترین وجه جبران نمود.
شکرگزاری
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۶
bolet_khv

شکرگزاری

شکر دارای مراحل و معنای گسترده‎ای است. شکر در برابر خدا، آن است که انسان نهایت خضوع را در برابر او بنماید و از هرگونه مخالفت با فرمان او بپرهیزد.
تغافل و نادیده گرفتن
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۵
bolet_khv

تغافل و نادیده گرفتن

تغافل یعنی شخصی چیزی را می‎داند و از آن آگاهی دارد. ولی از روی مصلحت، خود را غافل و بی‎خبر نشان می‎دهد و به گونه‎ای برخورد می‎کند که طرف مقابل تصوّر می‎کند که او از موضوع بی‎خبر است.
نیکی به پدر و مادر
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۴
bolet_khv

نیکی به پدر و مادر

قرآن در هفت مورد، پس از دعوت به یکتایی و شکر خدا، بی‎درنگ دعوت به احسان و تشکّر از پدر و مادر می‎کند. آیه‎های 83 سوره بقره، 36 سوره نساء، 151 سوره انعام، 23 سوره اسراء، 19 سوره نمل، 15 سوره احقاف، و 13ـ14 سوره لقمان.
سخاوت و گشاده‌دستی
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۳
bolet_khv

سخاوت و گشاده‌دستی

مرز بین سخاوت و اسراف، بسیار باریک است. چه بسا افرادی به اسراف و بریز و بپاش، که از گناهان کبیره است، دست می‎زنند و آن را سخاوت می‎نامند. سخاوت به معنای جود و بخشش به اندازه در راه حق و عدالت است که اگر از اندازه و از مرز حق خارج شود. اسراف و مذموم خواهد بود.
امانت‌داری
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۲
bolet_khv

امانت‌داری

امانت‎داری در اسلام به قدری مهم و جدّی است که هیچ‎گونه عذری برای ترک آن وجود ندارد، و امانت در هر موقعیت و شرایطی، باید به صاحبش بازگردد.
قرض‌الحسنه
آموزه‌های اخلاقی، رفتاری امامان شیعه(ع)/۱
bolet_khv

قرض‌الحسنه

خاندان رسالت(ع) در گفتار و رفتارشان به قرض‎الحسنه اهمیّت فراوان می‎دادند و خود در این راه پیش قدم می‎شدند و پیروانشان را با تأکیدهای بسیار به این امر مقدّس دستور می‎دادند.
درسنامه شماره 3
bolet_khv

آداب استجابت دعا

درسنامه شماره 2
bolet_khv

موانع استجابت دعا

درسنامه شماره 1
bolet_khv

شرایط استجابت دعا