پایگاه اطلاع رسانی دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

فهرست مطالب- تاریخ اسلام
صلح امام حسن(ع) از منظر معتقدین به امامت
شرح حال و زندگی حضرت امام حسن مجتبی(ع)/ درسنامه شماره ۳

صلح امام حسن(ع) از منظر معتقدین به امامت

امام حسن(ع) پس از شهادت پدر بزرگوارشان طبق برنامه‌ای که پروردگار متعال مقرّر فرموده و به وسیله‌ی پیامبرش عرضه شده زمام امر را به دست گرفتند.
امام حسن مجتبی(ع) در زمان پیامبر(ص) و حکومت امیرالمؤمنین(ع)
شرح حال و زندگی حضرت امام حسن مجتبی(ع)/ درسنامه شماره ۲

امام حسن مجتبی(ع) در زمان پیامبر(ص) و حکومت امیرالمؤمنین(ع)

رسول خدا(ص) فرمود: شما در دنیا و آخرت به من سزاوارتر هستید، هر کس شما را دوست بدارد خدا او را دوست می‌‏دارد و هر کس با شما دشمنی کند خدا دشمن او است. شما از من و من از شما هستم، سوگند به کسی که جانم در دست اوست، هیچ بنده‌ای در دنیا ولایت و سرپرستی شما را نمی‌‏پذیرد مگر آنکه خداوند ولی و سرپرست او در دنیا و آخرت است.
ولادت و فضائل حضرت امام حسن مجتبی(ع)
شرح حال و زندگی حضرت امام حسن مجتبی(ع)/ درسنامه شماره ۱

ولادت و فضائل حضرت امام حسن مجتبی(ع)

امام حسن و امام حسین(ع) امتیازی دارند که هیچ کس دارای آن مزیّت نیست، آن دو نوه‏ های پیامبر خدا و ریحانه او و دو سیّد جوانان اهل بهشت هستند، جدّ آن‏ها پیامبر خدا و پدرشان علی بن ابیطالب و مادرشان طاهره‏ مطهّره زهرای بتول، دختر گرامی رسول خدا و سیّده ‏ی زن‏های همه‌‏ی عالم می‌‏باشد...
از جنگ نهروان تا شهادت حضرت علی(ع)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 9

از جنگ نهروان تا شهادت حضرت علی(ع)

امام(ع) وارد مسجد شدند به نماز ایستادند و تکبیر افتتاح نماز را گفتند و پس از قرائت به سجده رفتند در این هنگام إبن ملجم در حالی که فریاد می ­زد «لِلّهِ الحُکمُ لا لَکَ یا عَلی» با شمشیر زهرآلود ضربتی بر سر مبارک امام زد، از قضا این ضربت بر محلّی اصابت کرد که سابقاً شمشیر عمرو بن عبدود برآن وارد شده بود و فرق مبارک آن حضرت را تا پیشانی شکافت.
ماجرای حکمیّت
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 8

ماجرای حکمیّت

حادثه حکمیّت در سرزمین صفین، از حوادث بی سابقه تاریخ اسلام به شمار می رود. أمیرالمؤمنین(ع) که در دو قدمی پیروزی قرار داشت و اگر یاران نادان و ناآگاه او دست از حمایت حضرتش بر نمی داشتند یا لااقل برای او ایجاد مزاحمت نمی کردند، چشم فتنه را از کاسه در می آورد...
خلافت ظاهری حضرت علی(ع)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 7

خلافت ظاهری حضرت علی(ع)

عثمان در سوم ماه محرم سال 24 هجری از طریق شورایی که خلیفه دوم اعضای آن را برگزیده بود به خلافت انتخاب شد و در هجدهم ماه ذی الحجّه سال 35 پس از دوازده سال حکومت به دست انقلابیون مصر و عراق و گروهی از مهاجرین و انصار کشته شد.
حضرت علی(ع) و شورا
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 6

حضرت علی(ع) و شورا

شورا تشکیل شد، اولین کاری که صورت گرفت این بود که طلحه که یکی از شش نفر بود چون رابطه‎اش با حضرت علی(ع) تیره بود به نفع عثمان کنار رفت زیرا می‎دانست که با وجود حضرت علی(ع) و عثمان، کسی او را برای خلافت انتخاب نمی‎کند، پس چه بهتر که به نفع عثمان کنار برود و از شانس موفقیّت حضرت علی(ع) بکاهد.
حضرت علی(ع) و فدک
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 5

حضرت علی(ع) و فدک

زمامداری مسلمانان پس از فوت پیامبر اکرم(ص) طبق فرمایشات مکرّر آن حضرت، با أمیرمؤمنان(ع) بود و این مقام و منصب به هزینه سنگین نیاز داشت، حضرت علی(ع) برای اداره‎ی امور وابسته به منصب خلافت می‎توانست از درآمد فدک به نحو أحسن استفاده کند. گویا دستگاه خلافت از این پیش‎بینی پیامبر(ص) مطّلع شده بود که در همان روزهای نخست فدک را از دست خاندان پیامبر(ص) بیرون برد.
جریان غدیر خم
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)| درسنامه شماره 4

جریان غدیر خم

خداوند مولای من و من مولای مؤمنان هستم و بر آنها از خودشان «اَولی» و سزاوارترم، هان ای مردم «هرکس من مولا و رهبر او هستم، علی (ع) هم مولا و رهبر اوست».
جانشینی حضرت علی(ع) و رحلت پیامبر(ص)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)| درسنامه شماره 3

جانشینی حضرت علی(ع) و رحلت پیامبر(ص)

پیامبر گرامی (ص) در طول رسالت بیست و سه ساله خود، گاهی به ‏صورت کنایه و اشاره و در موارد زیادی با صراحت، لیاقت و شایستگی حضرت علی (ع) را برای پیشوایی و زمامداری امّت به ‏مردم یادآوری می ‏فرمود...
سرگذشت حضرت علی(ع) در مدینه
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 2

سرگذشت حضرت علی(ع) در مدینه

حضرت علی (ع) تمام آیات قرآن را چه آن‏‌ها که در مکّه نازل می‏ شد و چه آن‏‌ها که در مدینه، در دوران حیات پیامبر (ص) به ‏دقّت ضبط می‏‌کرد و از این جهت یکی از کاتبان وحی و حافظان قرآن به ‏شمار می‏ رفت.
حضرت علی(ع) از ولادت تا هجرت
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 1

حضرت علی(ع) از ولادت تا هجرت

شخصیّتی که مورد بحث ماست انسان عظیم‏ القدری است که به ‏فرموده‏ خودش همیشه مظلوم بوده و هست و گزافه نیست که در مقام انصاف او را مظلوم‏ترین مظلومان تاریخ بدانیم...
بخش چهارم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 9

بخش چهارم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد

دختر پیامبر(ص) برای آنان ذلّت و خواری می‌طلبد یعنی به‌ خاک مالیده شدن بینی‌هایشان را چرا که آنان، کسانی هستند که می‌پندارند راه درست را یافته‌اند و در رفتارشان مصلحند، حال آنکه تبهکارانی بیش نیستند.
بخش سوم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 8

بخش سوم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد

ای مردم! ای شتاب‎کننده به گفتار باطل و بیهوده و از کارهای زشت و زیان‎دار چشم پوشیده، آیا در قرآن تدبیر و اندیشه نمی‎کنید؟ یا بر دل‎های شما قفل زده شده است؟
بخش دوم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)| درسنامه شماره ۷

بخش دوم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد

اکنون شما چنین می ‏پندارید که از پدر ارث نمی ‏بریم، آیا در پی حکم جاهلیّت هستید؟ چه کسی حکمش از حکم خدا بهتر است برای کسانی که اهل یقین و باورند؟ آیا می ‏دانید که من دختر پیامبر شما هستم؟
سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 6

سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد

حضرت زهرا(س) در این سخنرانی از اول تا آخر روشی را انتخاب فرمود که نه فقط او را در مطالبه‎ی حق غصب شده‎اش کمک کند بلکه سرچشمه‎های معارف الهی را برای مسلمانان بگشاید و محاسن دین اسلام و آئین همیشگی الهی را برای ایشان بیان فرماید و به علاوه علل احکام و شرایع الهی را نیز روشن سازد.
ماجرای پس از رحلت پیامبر(ص)
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 5

ماجرای پس از رحلت پیامبر(ص)

زمانی که پیامبر خدا(ص) از دنیا رفت کوچک و بزرگ گریه و شیون داشتند ولی این مصیبت بر نزدیکان و اصحاب و دوستان و خویشان آن حضرت بس شدید و تأثّرآور بود هر کس در آن روز گریه می‎کرد ولی کسی از اهل زمین نمی‎تواند گریه‎کننده‎ای نالان‎تر از فاطمه زهرا(س) پیدا کند...
برخی از فضائل حضرت فاطمه زهرا(س)
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/درسنامه شماره 4

برخی از فضائل حضرت فاطمه زهرا(س)

لازم است بدانیم دوستی پیامبر(ص) نسبت به فاطمه زهرا(س) مانند محبّت دیگر پدران نسبت به دخترشان نبود و این احترام صرفاً به خاطر عاطفه پدری نبود. بلکه پیامبر خدا(ص) به دخترشان به دید عظمت و بزرگی می‌نگریستند و می‌توان گفت، گویا از سوی خداوند مأموریت داشتند که از او احترام کنند.
از ازدواج تا ولادت فرزندان
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 3

از ازدواج تا ولادت فرزندان

همه‌ی آنچه را که علی(ع) بابت مهریه و لوازم منزل و عروسی به پیامبر(ص) داده بودند همان بهای زرهی بود که در بازار فروختند و پول آن را به این برنامه اختصاص دادند چون چیز دیگری از مال دنیا نداشتند و پیامبرخدا(ص) آن پول را سه قسمت کردند، یک سوم آن را اثاث خریدند و یک سوم از آن را هزینه خرید عطر نمودند و یک سوم دیگر را به رسم امانت نزد امّ سلمه نهادند.
نام های حضرت فاطمه(س)
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 2

نام های حضرت فاطمه(س)

یکی دیگر از نام‌های آن حضرت «زکیّه» است. این واژه، به معنی پاکیزگی است. لغت شناس معروف، «طریحی» در مجمع البحرین می‌گوید: تزکیه یعنی پاک شدن و شستشو کردن از اخلاق زشت و خویهایی که ناشی از خشم و حسد و بخل و ... باشد.