bolet_marque
اِلهی عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکی وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّهِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِی الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی السّاعَهَ السّاعَهَ السّاعَهَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ.       
۱۰ : ۰۷ - سه‌شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۶ - 25 July 2017 -۲ ذی القعده ۱۴۳۸
مطالب - درس‌هایی از نهج‌البلاغه : شرح خطبه همّام
پرهیز از شماتت
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۳۲
bolet_khv

پرهیز از شماتت

اهل تقوا قدم در راه باطل نمى ‏گذارند و پای خویش را از مرز حقّ بيرون نمى ‏نهند. بسیاری از انسان ها با اختلافات گسترده در عقیده و رفتار، هر کدام راهی را که برگزیده اند حق می دانند و به همین جهت به سختی از مسیر خود انصراف داده و راه دیگری را بر می گزینند.
حق همسایگی
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۳۱
bolet_khv

حق همسایگی

انسان با تقوا همچون درختی است که برای خود و دیگران جز خیر و نیکی ثمر نمی دهد. همگان از برّ و نیکی او بهره مندند و از شرّ او در آسایش. در این راستا مولایمان علی علیه السّلام صفات دیگری را برای اهل تقوا بیان می کنند که به مطالعه و بررسی آن ها می پردازیم.
فراموش نکردن تذکّرات و لقب بد ندادن
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۳۰
bolet_khv

فراموش نکردن تذکّرات و لقب بد ندادن

انسان متّقی هر گونه تذکّر خیری که هدایت و رستگاری را به دنبال دارد فراموش نمی کند. اشتغالات روزانه و ابتلا به مشکلات و مصائب، باعث غفلت او از تذکّرات الهی نمی شود. او همواره در مسیر خدا حرکت می کند.
امانت‌داری
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۹
bolet_khv

امانت‌داری

چشم و گوش و دست و زبان و ... امانت خدا هستند و خالق و مالک آن ها به ما دستور داده تا از آن ها در برابر آفات و خطرات مراقبت کنیم. خود او آفات امانت هایش را از طریق کتب آسمانی، انبیاء و اولیائش برای بشر معرّفی نموده است.
شکرگزاری در خوشی‌ها
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۸
bolet_khv

شکرگزاری در خوشی‌ها

معمولاً انسان ها در شرایط سخت و ناگوار زمام صبر از کف داده و دست به انجام کارهایی می زنند که از انسان سالم و عاقل در حالت عادی بسیار بعید و ناشایست است. چه بسیار تصمیم های عجولانه و ناپسند و چه فراوان جنایات و جرائمی که بر اثر صبر نکردن در مشکلات، گریبان گیر انسان ها می شود.
با وقار در سختی‌ها و صبور در ناگواری‌ها
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۷
bolet_khv

با وقار در سختی‌ها و صبور در ناگواری‌ها

استمرار و مداومت بر خیرات و افعال پسندیده از اهمّیّت ویژه ای برخوردار است به طوری که مولا امیر المؤمنین علیه السّلام در این باره می فرمایند: «قَلِيلٌ‏ يَدُومُ‏ خَيْرٌ مِنْ‏ كَثِيرٍ يَنْقَطِعُ». اندکی که دوام داشته باشد بهتر است از زیادی که استمرار نداشته و قطع می گردد.‏
خوش کلام و اهل خیر بودن
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۶
bolet_khv

خوش کلام و اهل خیر بودن

اهل تقوا با تمام علوّ مقام و درجه ای که دارند امّا معصوم نیستند پس امکان صدور خطا از ایشان وجود دارد ولی خطای آن ها به اندازه ای نیست که عدالت ایشان را از بین ببرد. در واقع هرگز از ایشان گناه کبیره ای سر نمی زند ولی ممکن است به ندرت پیش بیاید که خطای صغیره ای را مرتکب شوند.
اهل ذکر و گذشت بودن
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۵
bolet_khv

اهل ذکر و گذشت بودن

اهل تقوا اگر چه با بدن خود در میان غافلان باشند ولی با قلبشان همراه ذاکران خدا هستند و به همین دلیل از حیث حکم و فعل جزء ذاکران محسوب می‌شوند.
مهار شهوت و کظم غیظ
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۴
bolet_khv

مهار شهوت و کظم غیظ

در حدیثی نورانی از مولای متّقیان علی علیه السّلام آمده است: هر گاه عقل به کمال برسد، شهوت نقصان یافته و کم می شود.همچنین فرمودند: با وجود شهوت، عقلی وجود نخواهد داشت.
کم خوراک و سهل الامر بودن
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۳
bolet_khv

کم خوراک و سهل الامر بودن

حضرت امیر علیه السّلام در توصیف اهل تقوا می فرمایند: «تَرَاهُ ... مَنْزُوراً أَكْلُهُ سَهْلًا أَمْرُهُ حَرِيزاً دِينُهُ‏». خوراكش را اندك، امورش را آسان، دينش را محفوظ می بینی.
کم لغزش بودن اهل تقوا
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۲
bolet_khv

کم لغزش بودن اهل تقوا

از آن جائی که اهل تقوا معصوم نیستند، ترک اولی از ایشان سر می زند ولی چون وجودشان چنان از عشق خدا تربیت یافته که به قدر ترک اولی نیز راضی به ناخشنودی پروردگار متعال نیستند به همین جهت کم تر پیش می آید که دچار لغزشِ ترک أولی شوند.
پرهیز از آرزوهای دور و دراز
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۲۱
bolet_khv

پرهیز از آرزوهای دور و دراز

امیر المؤمنین علی علیه السّلام در ادامه ذکر ویژگی های متّقین به بیان این مطلب می پردازند که چیزی موجب شادی و روشنی چشم اهل تقوا می شود که فنا و نیستی در آن راه ندارد و از طرفی ایشان نسبت به آن چه جاودانه نیست زهد ورزیده و اساساً علاقه مند نیستند.
تنبیه نفس سرکش
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره 20
bolet_khv

تنبیه نفس سرکش

اگرچه انسان از خدای متعال و گذر زمان و مرگ غافل است ولی باید بداند که خداوند شاهد و ناظر بر اعمال می باشد و زمان، خواسته یا ناخواسته، دانسته یا ندانسته به سرعت می گذرد و هر نَفَسی که می کشیم یک گام به مرگ خود نزدیک و در آستانه سفر آخرت قرار می گیریم.
آیا شکر نعمت امکان دارد؟
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۱۹
bolet_khv

آیا شکر نعمت امکان دارد؟

یکی از درجات ممتاز اهل تقوا، مقام شکرگزاری ایشان می باشد. اشتغالات روزانه و خستگی حاصل از آن باعث غفلت آن ها از توجّه به ذات باری تعالی و نعمات او نمی گردد.
اهمّیّت کار و تلاش برای کسب روزی
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره 18
bolet_khv

اهمّیّت کار و تلاش برای کسب روزی

کار و تلاش برای اهل تقوا در طلب روزی حلال و خدمت به خلق از برترین عبادات و قدم برداشتن در این مسیر هم شأن و رتبه جهاد فی سبیل الله است.
میانه روی در عین بی نیازی
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره 17
bolet_khv

میانه روی در عین بی نیازی

اقتصاد و میانه رویِ اهل تقوا منحصر در زمان گرفتاری و تنگدستی نیست. بلکه ایشان پیوسته حتّی در زمان گشایش و بی نیازی دست از میانه روی نمی کشند.
دور اندیشی در عین نرمی
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۱۶
bolet_khv

دور اندیشی در عین نرمی

حلم برای علم ضروری و لازم است و إلّا چه بسا عالِمی که در سینه خود انبوهی از علم را به همراه دارد ولی از آن جایی که از صفت حلم محروم است، مردم از بوستان علم او بی بهره اند و در نتیجه او قادر نیست زکات علم خود را از این طریق بپردازد.
ثمرات خوف
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره ۱۵
bolet_khv

ثمرات خوف

امام صادق علیه السّلام روایت است که فرمودند: هر کس از خدا بترسد، خداوند همه چیز را از او ترسان خواهد ساخت و هر آن کس که از خدا نترسد، خداوند او را از همه چیز ترسان خواهد ساخت.
نیکوکاران خائف
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره 14
bolet_khv

نیکوکاران خائف

اهل بیت علیهم السّلام که نگین آفرینش و اشرف مخلوقات خدای متعال و صاحب مقام عصمت کبری الهی هستند، نه تنها در جایگاه ابرار بلکه درتمامی مقامات الهی، مصداق اکمل و اتمّ هر مقام بوده و ابرارِ عالم به یُمن توجّهات ایشان و تحت آموزش و پرورش آن بزرگواران، در مقام ابرار قرار می گیرند.
عالمان روز
شرح خطبه همّام/ درسنامه شماره 13
bolet_khv

عالمان روز

آری ایشان در دل شب با خدای خود به دور از چشم همه و فارغ از اشتغالات و همهمه های روزانه، به مناجات می پردازند و در طول روز با رعایت حلم و بردباری، عالمان و دانشمندان اجتماع هستند.
۱۲۳