کد مطلب: ۱۴۹۰
تعداد بازدید: ۵۵۲۵
تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۱
احکام ازدواج/۷
حکم ازدواج، معاشرت و معامله با اهل حق چیست؟

حکم ازدواج و معامله با اهل حق

مانند کسانی نباشید که پراکنده شدند و اختلاف کردند، پس از آنکه نشانه های روشن پروردگار به آنها رسید و برای آنها عذاب بزرگی است. (سوره آل عمران، آیه 105)

سؤال: گروهی به نام اهل حق هستند، آیا ازدواج و معاشرت و معامله با آنها چگونه است؟ آیا پاک هستند یا نجس؟

حضرت آیت الله خامنه ای:

اگر توحید و نبوت و هیچیک از ضروریات دین اسلام را انکار نکنند، و معتقد به نقصی در رسالت رسول اکرم (ص) نباشند، حکم به کفر و نجاست آنها نمی شود. در غیر اینصورت باید هنگام تماس با آنها یا خوردن غذای آنان، مسئله طهارت و نجاست مراعات شود. (رساله ده مرجع، صفحه 102)

حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

در صورتی که منکر ضروری دین نباشند، معامله با آنها مانعی ندارد، مشروط بر اینکه باعث تقویت فرقه آنها نشود، ولی بهتر است از این ازدواج صرفنظر کنید.

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:

اگر واقعاً حضرت امیر (ع) را خدا می دانند، ازدواج با آنها جایز نیست و باطل است و پاک هم نیستند و معاشرت با آنها و چه بسا برای بعضی اشخاص جایز نباشد.

حضرت آیت الله فاضل لنکرانی:

اگر اعتقاد آنان برگشت به انکار یکی از اصول دین داشته باشد، نجس هستند و مثل بهاییها هستند.

حضرت آیت الله سبحانی:

هرگاه اهل حق نماز می خوانند و روزه می گیرند، با آنها مانند برادر اسلامی رفتار کنید.

حضرت آیت الله وحید خراسانی:

چنانچه از غلّات باشند، یعنی آنهایی که قائل به خدایی یکی از ائمه (ع) می باشند، یا بگویند خدا در او حلول کرده است، یا یکی از ضروریات دین را مثل نماز و روزه با علم به اینکه ضروری دین است، منکر شود یا از نواصب باشند، یعنی کسانی که دشمن یکی از ائمه (ع) یا حضرت فاطمه زهرا (س) باشند، نجسند و ازدواج با آنها حرام است و باطل. و معاشرت و معامله با آنها چنانچه تعزیز و تقویت آنهاست، حرام است.

حکم ازدواج و معامله با اهل حق
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: