امامت

مهم‏ترين دليل امامتِ امامان
امامت و امامان (ع) | ۲۰

مهم‏ترين دليل امامتِ امامان

مهم‏ترين دليل امامتِ امامانِ دوازده‌گانه نصب امام پيشين است. امامى‌ كه قبلاً به وسيله پيامبر به امامت منصوب شده مى‌‏تواند همانند پيامبر، امام بعد از خودش را شناسايى‌ و به مردم معرّفى‌ كند. چون از علوم و اطلاعات پيامبر برخوردار است و معصوم شناس مى‌‏باشد. و توصيه‏هاى‌ لازم را از پيامبر يا امام پيشين دريافت نموده است. امامت امامان دوازده‌گانه همين‌گونه انجام گرفته، چنان كه اسناد و مدارك آن در كتب حديث و كلام به ثبت رسيده است مى‌‏توانيد مطالعه كنيد. ما نيز در اين كتاب از همين روش استفاده خواهيم.
شيوه‌هاى‌ انتخاب خليفه پيامبر و امام
امامت و امامان (ع) | ۱۹

شيوه‌هاى‌ انتخاب خليفه پيامبر و امام

پيامبر اكرم در احاديث مذكور از وجود دوازده خليفه صالح از قريش بعد از خودش خبر داده كه اگر به حكومت برسند موجب عزت و سربلندى‌ اسلام و مسلمين خواهند شد. و بر پژوهش‏گران پوشيده نيست كه اين تعداد خليفه نه بر خلفاى‌ راشدين قابل تطبيق است نه بر خلفاى‌ بنى‌ اميه و بنى‌ مروان و نه بر خلفاى‌ بنى‌ عباس و نه با ضمّ و تركيب بعضى‌ با بعض ديگر. تنها وجه قابل توجيه ائمه دوازده‌گانه شيعيان اماميه باقى‌ مى‌‏ماند كه همه‌ی آنان از قريش بوده‏اند.
انگيزه‌‏هاى‌ غلو | انگیزه‌های غاليان و مروجان غلو
امامت و امامان (ع) | ۱۸

انگيزه‌‏هاى‌ غلو | انگیزه‌های غاليان و مروجان غلو

در اين جا تذكر اين نكته را لازم مى‌‏دانم كه علما و بزرگان دين بايد توجه داشته باشند كه در اين زمان و زمان‏هاى‌ گذشته و زمان‏هاى‌ آينده افرادى‌ شياد و سودجو بوده و هستند كه در فرصت‏هاى‌ مناسب به ويژه ايام بحرانى‌ و بروز مشكلات اجتماعى‌، قشر عوام و ساده لوح را هدف قرار مى‌‏دهند و با ذكر داستان‏هاى‌ اميدوار كننده و خواب‏هاى‌ بى‌‏پايه و خبرهاى‌ ضعيف و غير موثّق و برخى‌ كارهاى‌ دروغين و غير عادى‌ و مديحه سرايى‌‏هاى‌ دروغين، مردم عوام و ساده لوح را فريب مى‌‏دهند.
تعریف غلو | غلات چه كسانى‌ هستند؟
امامت و امامان (ع) | ۱۷

تعریف غلو | غلات چه كسانى‌ هستند؟

در اداره‌ی برخى‌ از امور جهان، مانند روزى‌ رساندن به مردم، نزول باران، برآوردن حاجت‏ها، شفاى‌ بيماران، رفع گرفتارى‌‏ها، آمرزش گناهان، آن بندگان برگزيده الهى‌ را شريك خدا قرار داده ‏اند، بر ايشان قربانى‌ و نذر و نياز مى‌‏كرده‌‏اند. برخى‌ از مدعيان تشيّع اظهار محبت و ولايت صورى‌ نسبت به اهل‏ بيت(ع) را جاى‌‏گزين عمل به تكاليف دينى‌ نموده و از عمل به واجبات و ترك محرمات شانه خالى‌ مى‌‏كنند.
سه خصيصه نبوّت و امامت | جنبه‌های جسمانی امام
امامت و امامان (ع) | ۱۶

سه خصيصه نبوّت و امامت | جنبه‌های جسمانی امام

سيره‌ی پيامبر و امامان نيز همين گونه بود، به هنگام نياز به طور مستقيم به خداى‌ متعال مراجعه مى‌‏كردند و هيچ‏گاه به ديگرى‌ توسل نمى‌‏جستند. و توسل به غير از خدا را موجب عدم استجابت دعا مى‌‏دانستند. هيچ‏گاه به مردم نمى‌‏گفتند: براى‌ قضاى‌ حاجت‏هاى‌ خود به ما توسل جوييد...
شناخت صحيح مقام امامت | وسیله سعادت یا شقاوت انسان چیست؟
امامت و امامان (ع) | ۱۵

شناخت صحيح مقام امامت | وسیله سعادت یا شقاوت انسان چیست؟

در فلسفه و كلام اين مطلب نيز به اثبات رسيده كه علوم وحيانى‌ از سنخ علوم مفهومى‌ و حصولى‌ نيست كه به وسيله‌ی حواس ظاهر از خارج گرفته شود بلكه حقايقى‌ است نورانى‌ كه به وسيله‌ی فرشته وحى‌ در باطن ذات پيامبر افاضه و اشراق مى‌‏شود، و با چشم باطن آنها را مشاهده مى‌‏كند و با گوش باطن استماع مى‌‏نمايد. چون چنين است مرتكب خلاف و گناه نمى‌‏شود و معصوم است.
مودّت ذى‌ القربى‌ و محبت اهل بيت به چه معناست؟
امامت و امامان (ع) | ۱۴

مودّت ذى‌ القربى‌ و محبت اهل بيت به چه معناست؟

مودت، محبت و حبّ به معناى‌ دوست داشتن مى‌‏باشند. محبت حالت نفسانى‌ است كه دراين حالت نفسانىِ شخص محبّ نسبت به محبوب خود، يك نوع جذبه‌ی درونى‌ پيدا مى‌‏كند كه درك كردنى‌ است ولى‌ قابل توصيف نيست. محبت داراى‌ مراتب مختلفى‌ است كه مرتبه‌ی اعلاى‌ آن عشق ناميده مى‌‏شود، محبت مى‌‏تواند نسبت به اشخاص يا اشياء باشد اما به هر حال بى‌ ملاك نيست.
عترت و مصاديق آن | مهم‏ترين بخش خطبه غدير کدام است؟
امامت و امامان (ع) | ۱۳

عترت و مصاديق آن | مهم‏ترين بخش خطبه غدير کدام است؟

چنان‌كه ملاحظه مى‏‌فرماييد رسول خدا(ص) در اين حديث على‏‌(ع) را به عنوان ولى‏‌ يعنى‏‌ اختياردار يعنى‏‌ حاكم مسلمانان معرفى‏‌ كرده است. و در بعض تعبيرات‏ «فعلى‏‌ مولاه» آمده كه به همين معناست ولى‏‌ و مولا در لغت به معناهاى‏‌ مختلف آمده اما مناسب‏ترين آنها در اين جا معناى‏‌ اولى‏‌ به تصرف، اختياردار و حاكم مى‏‌باشد.
اراده در قرآن
امامت و امامان (ع) | ۱۲

اراده در قرآن

با اين كه هوا بسيار گرم و سوزان بود ولى‏‌ پيامبر براى‏‌ انجام فرمان الهى‏‌ در آن سرزمين فرود آمد. به حاجيانى‏‌ كه جلوتر رفته بودند اعلام كرد برگردند، و به آنان كه عقب قافله بودند دستور داد سريع‌‏تر حركت كنند. وقتى‏‌ همه گرد آمدند، بر فراز منبر بالا رفت و خطبه‌ی مفصلى‏‌ خواند كه به خطبه‌ی غدير معروف است.
عصمت اهل ‏بيت (ع) در قرآن‏
امامت و امامان (ع) | ۱۱

عصمت اهل ‏بيت (ع) در قرآن‏

علاوه بر آنان، عايشه همسر پيامبر و ام سلمه زوجه آن حضرت، و عمر فرزند ابى‏‌ سلمه و پرورش يافته خانه‌ی پيامبر، و زينب پرورش يافته منزل پيامبر و ثوبان غلام آزاد شده آن حضرت، و واثلة بن اسقع خدمت‏گزار منزل آن حضرت كه از خواص و نزديكان رسول خدا بوده‏اند اين حادثه را براى‏‌ ديگران نقل كرده‏اند. اين افراد را مى‏‌توان به عنوان شاهدان عينى‏‌ اين حادثه معرّفى‏‌ كرد.
عصمت امام و حدود آن
امامت و امامان (ع) | ۱۰

عصمت امام و حدود آن

عصمت پيامبر و امام بدين معنا نيست كه عوامل معصيت در وجودشان نيست و قدرت ارتكاب گناه ندارند. يا اين كه اگر قصد معصيت كردند خداى‏‌ متعال به طور مستقيم يا به وسيله‌ی فرشته‏‌ها از آنان سلب اختيار مى‏‌كند، بلكه معصومان نيز مانند ساير مردم داراى‏‌ غريزه‌ی شهوت و غضب مى‏‌باشند و مى‏‌توانند كارهاى‏‌ زشت را انجام دهند ولى‏‌ در عين حال از گناه اجتناب مى‏‌ورزند.
پیامبر و امامان و احکام ولایی
امامت و امامان (ع) | ۹

پیامبر و امامان و احکام ولایی

گفتنى‏‌ است كه احكام ولايى‏‌ رسول خدا هيچ‏گاه از روى‏‌ هوا و هوس و بدون ملاك و ضابطه صادر نشده بلكه همواره از علم به مصالح واقعى‏‌ و به منظور رعايت آن‏ها سرچشمه گرفته كه با وحى‏‌ و الهام با آن‏ها آشنا بوده و از خطا و اشتباه و عصيان نيز مصونيت كامل داشته است. در قرآن مى‏‌گويد: همنشين شما، نه گمراه شده، نه به راه كج رفته است، از روى‏‌ هواى‏‌ نفسانى‏‌ سخن نمى‏‌گويد، سخن او جز وحى‏‌ نيست كه فرشته‏اى‏‌ نيرومند به او تعليم داده است.
امامان و علوم عقلی
امامت و امامان (ع) | ۸

امامان و علوم عقلی

پيامبر گرامى‏‌ اسلام در درك اصول عقايد، يعنى‏‌ خداشناسى‏‌، معاد و نياز ضرورى‏‌ انسان‏ها به ارسال پيامبران از جانب خداى‏‌ متعال، از عقل كامل خود استفاده مى‏‌كرد و از طريق تفكر و انديشه عقلانى‏‌ بدين حقايق ايمان داشت. بنابراين مى‏‌توان گفت: پيامبر اكرم حتى‏‌ قبل از بعثت به اصول عقايد ايمان داشته و از كفر و شرك منزّه بوده است. گفتنى‏‌ است كه ايمان عقلانى‏‌ غالباً از حد مفهوم و علم حصولى‏‌ فراتر نمى‏‌رود گرچه به حد يقين هم رسيده باشد.
دلیل مبعوث شدن پیامبر(ص) چه بود؟ | تفاوت پیامبر در درک مفاهیم قرآن با سایر مفسران
امامت و امامان (ع) | ۷

دلیل مبعوث شدن پیامبر(ص) چه بود؟ | تفاوت پیامبر در درک مفاهیم قرآن با سایر مفسران

درك پيامبر اكرم از خداشناسى‏‌، توحيد، صفات جمال و جلال او با درك ما از اين معارف، متفاوت و بسيار عالى‏‌تر و عميق‏تر مى‏‌باشد، چون علم او حضورى‏‌ و شهودى‏‌ است و علم ما حصولى‏‌ و مفهومى‏‌. اگر پيامبر اكرم از زندگى‏‌ پس از مرگ، معاد، و بهشت و دوزخ خبر مى‏‌داد، با چشم باطن جايگاه واقعى‏‌ آنها را مشاهده مى‏‌كرد، آن‏گاه از آن‏ها خبر مى‏‌داد، مفاهيم و مدركات ذهنى‏‌ او از حقايق عينى‏‌ آن‏ها سرچشمه مى‏‌گرفت.
دستور کتابت پیامبر به حضرت علی(ع)
امامت و امامان (ع) | ۶

دستور کتابت پیامبر به حضرت علی(ع)

عرض كردم: يا رسول الله! مى‏‌ترسى‏‌ فراموش كنم؟ فرمود: از اين جهت نمى‏‌ترسم، چون از خدا خواسته‌‏ام كه تو را حافظ علوم قرار دهد، بلكه آن‏ها را براى‏‌ شريكان خودت، امامان از فرزندانت بنويس.
مهم‏ترين منبع علوم امامان
امامت و امامان (ع) | ۵

مهم‏ترين منبع علوم امامان

پيامبر اكرم عين آيات قرآن را بر مسلمانان و به ويژه بر حضرت على‏‌(ع) قرائت مى‏‌كرد. و به آن حضرت، كه خواندن و نوشتن را مى‏‌دانست اكيداً سفارش مى‏‌كرد آن‏ها را ثبت و ضبط و نگهدارى‏‌ كند. تا براى‏‌ آينده‌ی مسلمانان باقى‏‌ بماند. البته كسان ديگرى‏‌ نيز بودند كه همه‌ی آيات را مى‏‌نوشتند يا از بر مى‏‌كردند. گروهى‏‌ هم بعض آيات را مى‏‌نوشتند يا حفظ مى‏‌كردند.
علوم ضرورى‏‌ رسالت و امامت
امامت و امامان (ع) | ۴

علوم ضرورى‏‌ رسالت و امامت

در ميان مفسران قرآن اختلاف است كه مراد از روز مهمى‏‌ كه در آيه آمده و در آن روز دين اسلام به اكمال رسيده و به گونه‏اى‏‌ تثبيت شده كه كافران از محو آن مأيوس گشته‏اند چه روزى‏‌ است؟ علامه طباطبائى‏‌ پس از بحث‏هاى‏‌ دقيق و مفصل و با استفاده از برخى‏‌ احاديث بدين نتيجه رسيده كه مقصود، روز هيجدهم ذى‏‌ حجه و در حجة الوداع پيامبر اكرم مى‏‌باشد.
ويژگى‏‌هاى‏‌ امام
امامت و امامان (ع) | ۳

ويژگى‏‌هاى‏‌ امام

احكام و قوانين شريعت را كه به وسيله‌ی وحى‏‌ دريافت مى‏‌كرد در اختيار مردم قرار مى‏‌داد. عقايد صحيح را گسترش مى‏‌داد و با عقايد باطل و خرافات مبارزه مى‏‌نمود. مردم را به مكارم اخلاق دعوت مى‏‌كرد و از اخلاق زشت برحذر مى‏‌داشت. نسبت به همه‌ی اين علوم و معارف، يا از طريق وحى‏‌ يا از جنبه‏هاى‏‌ عقلانى‏‌ از اطلاعات كامل و كافى‏‌ برخوردار بود و به همين جهت مى‏‌توانست اين مسئوليت بزرگ را به خوبى‏‌ انجام دهد و پيروانش را به سوى‏‌ صراط مستقيم انسانيت هدايت كند.
ويژگى‏‌ها و مسئولیت‌های امام
امامت و امامان (ع) | ۲

ويژگى‏‌ها و مسئولیت‌های امام

اماميه امام را انسان ممتازى‏‌ مى‏‌دانند كه از جهت عقيده و ايمان، التزام به مكارم و فضائل اخلاقى‏‌، شناخت صحيح احكام و قوانين واقعى‏‌ اسلام، تعبّد و عمل به وظايف دينى‏‌، سرآمد انسان‏هاى‏‌ عصر خويش بوده و در رتبه‌ی بعد از پيامبر مى‏‌باشد. همانند پيامبر از خطا، اشتباه، نسيان، ارتكاب خلاف و گناه مصونيت كامل داشته و معصوم است. چنين انسانى‏‌ مى‏‌تواند جانشين پيامبر و پيشواى‏‌ مردم باشد.
شناخت امام چه سودی دارد؟ | مهم‌ترین ویژگی‌های امام
امامت و امامان (ع) |۱

شناخت امام چه سودی دارد؟ | مهم‌ترین ویژگی‌های امام

مگر پيامبر اسلام قرآن و عترت را به عنوان دو منبع و مرجع معتبر علمى‏‌ معرفى‏‌ نكرده است؟ پس مسلمان‏ها در همه زمان‏ها وظيفه دارند در شناخت مصاديق عترت معصوم تلاش و كنجكاوى‏‌ نمايند، آنان را بيابند و از گفتار، رفتار، و اخلاقشان استفاده كنند. به علاوه با توجه به اين كه تنها امام معصوم است كه از جانب خداى‏‌ متعال براى‏‌ زمامدارى‏‌ امت اسلام تعيين و معرفى‏‌ شده و خليفه راستين پيامبر است ...