زندگی حضرت امام کاظم(ع)

بهانه‌جویی برای دستگیری امام کاظم(ع)
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱۳

بهانه‌جویی برای دستگیری امام کاظم(ع)

علّت عصبانیّت هارون این بود که به خوبی فهمیده بود که امام اگر آزاد باشد در اندیشه تشکیل حکومت اسلامی است، زیرا شواهد عینی نشان می‌داد که آن حضرت در هر فرصتی، حکومت طاغوت را نفی و محکوم می‌کند...
نهی از منکر شدید امام کاظم(ع) به صفوان شتردار
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱۲

نهی از منکر شدید امام کاظم(ع) به صفوان شتردار

علی بن یقطین به امامت موسی بن جعفر(ع) اعتقاد دارد و خمس مالش را در هر سال برای او می‌فرستد، و از جمله فلان لباس فاخر طلاباف را که شما امیر مؤمنان به او داده بودید، آن را در فلان وقت برای موسی بن جعفر(ع) فرستاده است.
مناظره کوبنده امام کاظم(ع) با هارون
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱۱

مناظره کوبنده امام کاظم(ع) با هارون

هارون برای سرکوب مبارزان و آزادی‌خواهان آل محمّد(ص)، نقشه‌های فراوان طرح کرد، ولی نقشه‌های پوشالی او یکی پس از دیگری، خنثی شد، یکی از نقشه‌های او نمایش قدرت در مراسم حجّ بود که می‌خواست قدرت و صولت خود را به امام کاظم(ع) و مخالفان دیگر نشان دهد، ولی به طور عجیب شکست خورد.
دیکتاتوری و هوسبازی هارون
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱۰

دیکتاتوری و هوسبازی هارون

گاهی بر اثر موعظه‌ی پیری زاهد، از خود بی‌خود می‌شد و ریش و لباسش را از اشک چشمانش خیس می‌کرد، و زمانی آن‌چنان اسیر جاه و جلال و خشم و قلدری می‌شد که ریختن خون انسان‌های والا برای او از ریختن خون یک پشه آسان‌تر بود و از آن لذّت می‌برد.
امام کاظم(ع) در برابر مهدی عباسی
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۹

امام کاظم(ع) در برابر مهدی عباسی

ربیع می‌گوید: من آن حضرت را نزد مهدی عبّاسی آوردم، او از جای برخاست و تجلیل و احترام شایانی از امام نمود و با آن حضرت معانقه كرد و در كنارش نشاند و عرض كرد: «ای ابوالحسن همین ساعت، امیرمؤمنان علی علیه‌السّلام را در عالم خواب دیدم...
برکات حوزه علمیه امام کاظم(ع)
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۸

برکات حوزه علمیه امام کاظم(ع)

به مدینه برو و در آنجا بپرس «موسی ‌بن ‌جعفر» كیست، وقتی به خدمتش رسیدی، بگو كه فلان‌ كس در علیای دمشق سلام رسانید و مرا به سوی تو فرستاده است... هر چه خواهی در نزد او است....
چرا بهلول، شاگرد امام کاظم(ع) خود را به دیوانگی زد؟
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۷

چرا بهلول، شاگرد امام کاظم(ع) خود را به دیوانگی زد؟

فردای آن روز، صبح زود با چوبی بلند كه در دست داشت از خانه بیرون آمد و خود را به دیوانگی زد و وارد بازار گردید، مردم دیدند آیت‌الله بهلول، لباس و عبا و عمامه‌اش، كج و معوج شده و چوبی به دست گرفته و بر آن سوار شده و فریاد می‌زند، از پیش رویم كنار روید تا اسبم به شما لگد نزند، مردم گفتند: حضرت بهلول، دیوانه شده است.
جنایت هولناک منصور دوانیقی
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۶

جنایت هولناک منصور دوانیقی

ریطه گمان می‌کرد در آن خزانه، جواهرات و گنجینه‌های بسیار و بی‌نظیر وجود دارد، سرانجام پس از مرگ منصور، همراه شوهرش به سوی آن خزانه رفت و درِ آن را گشود، ناگاه دیدند پیکر مقدّس بیش از صد نفر از سادات علوی که کشته شده‌اند در آنجا کنار هم چیده شده و نام و نشان هر کدام در کنار آنها نوشته شده است...
امام کاظم(ع) در برابر منصور
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۵

امام کاظم(ع) در برابر منصور

آن حضرت، هرگز در برابر طاغوت‌ها سر خم نکرد و تسلیم آنها نشد، بلکه درست در نقطه‌ی مقابل آنها گام برمی‌داشت و آن چنان در برابر آنها - به خاطر نهی از منکر و محکوم نمودن کارهای ناشایسته‌ی آنها- گرفته خاطر بود که به او «کاظم» می‌گفتند، چرا که نام او «موسی» بود و به او به خاطر تحمّل و مقاومت و ترشرویی در برابر طاغوت‌ها و ستمگران، کاظم گفتند.
معجزه‌ای از امام کاظم(ع)
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۴

معجزه‌ای از امام کاظم(ع)

من نزد آن درخت رفتم و پیام امام را به او ابلاغ کردم: ناگهان دیدم آن درخت زمین را می‌شکافد و به پیش می‌آید، نزدیک آمد و در برابر امام کاظم(ع) ایستاد. امام کاظم(ع) به آن درخت اشاره کرد: «برگرد»، آن درخت بازگشت و سر جای خود قرار گرفت.
امام کاظم در دوران کودکی و نوجوانی
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۳

امام کاظم در دوران کودکی و نوجوانی

«پسرت موسی (امام کاظم) را دیدم نماز می‌خواند و مردم در پیش روی او، عبور و مرور می‌کردند، ولی موسی(ع) آنها را از عبور و مرور در جلو نمازگزار، نهی نمی‌کرد.»
ماجرای عجیب ولادت امام کاظم(ع)
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۲

ماجرای عجیب ولادت امام کاظم(ع)

حُمیده مانند شمش خالص طلا از ناپاکی‌ها و ناخالصی‌ها، پاک است، فرشتگان او را همواره نگهداری کردند تا به من رسید، به خاطر کرامتی که خدا نسبت به من و حجّت پس از من (فرزند او) عنایت فرمود.
آشنایی با زندگی حضرت امام کاظم(ع)
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱

آشنایی با زندگی حضرت امام کاظم(ع)

امام موسی بن جعفر، حضرت کاظم(ع) در عین آن که انسان رئوف و مهربان بود، نسبت به طاغیان سرکش، خشمگین بود، در عین آن که استاد پارسیان بود، یکّه‌تاز میدان جهاد و عرصه‌ی سیاست بود، هرگز فریب دغلبازان را نخورد و بی‌تفاوت نزیست...