پایگاه اطلاع رسانی دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

فهرست مطالب- ویژه‌نامه معصومین(ع)
ایمان ظاهرى و ایمان واقعى
پندهای امام صادق(ع) | ۱۰

ایمان ظاهرى و ایمان واقعى

در صدر اسلام گروهى از افراد در ظاهر اظهار اسلام مى‌كردند، به مسجد مى‌آمدند، نماز مى‌خواندند، حتى گاهى در صف اول هم مى‌ایستادند و خلاصه به احكام ظاهرى اسلام عمل مى‌كردند، ولى مسلمان واقعى نبودند. آیات بسیارى از قرآن ناظر به اینها است. این افراد گرچه در قلبشان به خدا و پیامبر و اسلام اعتقادى ندارند اما همین كه در ظاهر اظهار اسلام مى‌كنند، احكام ظاهرى اسلام در موردشان اجرا مى‌شود.
توافق گفتار با كردار؛ شرط اصلى تأثیر گفتار
پندهای امام صادق(ع) | ۹

توافق گفتار با كردار؛ شرط اصلى تأثیر گفتار

در زمان امام صادق(ع) تعداد معدودى از مردم امامت ایشان را قبول داشتند و سایر مردم از حقانیت ایشان مطّلع نبودند. حتى در بین امام‌زاده‌ها نیز برخى از آنها با وجود آن‌كه افرادى صالح بودند، اما مسایل امامت را به درستى نمى‌دانستند. امام راحل(رحمه الله) یكى دو بار در بیاناتشان این مطلب را فرمودند كه: مسأله‌ی ائمّه‌ی اثنا عشر، كه براى ما روشن است، خیال‌ نكنید كه از روز اول براى همه مردم این چنین روشن بود.
دعوت به اهل بیت(ع) با رفتار و گفتار
پندهای امام صادق(ع) | ۸

دعوت به اهل بیت(ع) با رفتار و گفتار

دامنه‌ی تأثیرگذارى رفتارى بر دیگران نیز بسیار متغیر است. در سطح كلان، مى‌توان به تأثیرگذارى گروه‌هاى اجتماعى اشاره كرد. نمونه‌ی بارز آن گروه‌هایى است كه چه پیش از انقلاب و چه پس از آن در كشور خود ما تشكیل شد و افراد زیادى جذب این گروه‌ها شدند. در سطح پایین، مى‌توان به تأثیر یك دانش‌آموز بر یك كلاس مثال زد.
نوع نگاه مؤمن به دنیا | وسیله‌ی آزمایش انسان کدام است؟
پندهای امام صادق(ع) | ۷

نوع نگاه مؤمن به دنیا | وسیله‌ی آزمایش انسان کدام است؟

خداوند در این آیات كلمه‌ی «اعجاب» را به كار برده است. «اعجاب» مفهومى عمیق‌تر از این دارد كه انسان فقط از چیزى خوشش بیاید. هرگاه چیزى انسان را تحت تأثیر قرار دهد و او را منفعل كند، مى‌گوییم او را به اعجاب واداشته است. خداوند به پیامبرش(ص) مى‌فرماید: كثرت اموال و اولاد آنها تو را دچار دل‌مشغولى نكند. آنها طعم زندگى و شیرینى آن را نخواهند چشید.
علم و آگاهی حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۳

علم و آگاهی حضرت زهرا(س)

حضرت زهرا(س) در لحظه‌های واپسین شهادت، دست حسن و حسین(ع) را گرفت و به طرف قبر رسول خدا شتافت، سپس بین قبر و منبر پیامبر(ص) دو رکعت نماز خواند، پس از نماز، حسن و حسین(ع) را در آغوش خود فشرد و با آنها وداع نمود و فرمود: «پدرتان علی(ع) در حال نماز خواندن است، پیش پدر بمانید.» آنگاه خود به سوی منزل حرکت کرد، همسر جعفر طیار «اسماء» را صدا زد...
نگاه مؤمن به دنیا
پندهای امام صادق(ع) | ۶

نگاه مؤمن به دنیا

به‌طورطبیعى، همه‌ی ‌مردم‌ در استفاده از زندگى دنیا و نعمت‌هاى آن مساوى نیستند. همیشه به صوت تكوینى، چنین اختلافى وجود داشته و تا ابد هم وجود خواهد داشت. این موضوع دلایل گوناگونى دارد كه در جاى خود باید بحث شود. در هر حال، وقتى نگاه انسان به نعمت‌هایى بیفتد كه دیگران در اختیار دارند، ممكن است تحت تأثیر واقع شود؛ مثلاً ببیند كه دیگران چه خانه‌هایى، چه ماشین‌هایى، چه باغ‌هایى و... دارند، اما خودش در خانه‌اى محقّر اجاره‌نشین است، ماشینى ندارد، باغى ندارد و ده‌ها مشكل دیگر سر راه او است.
کیفیت عبادت اولیاى خدا
پندهای امام صادق(ع) | ۵

کیفیت عبادت اولیاى خدا

اگر یك شب موفق شویم دو ركعت نافله بخوانیم، شیطان ما را وسوسه مى‌كند و دچار عُجب مى‌شویم كه عجب عبادتى كرده‌ایم! اولیاى خدا نه از گناهانشان، كه از ذكر و عبادتشان نیز به درگاه خداوند استغفار مى‌كنند. ما هم باید از خدا بخواهیم به ما توفیق دهد گاهى به آنها شباهتى پیدا كنیم.
حساب‌گری در اجتناب از كارهاى لغو و مكروه | كارهاى خوب چگونه در سعادت انسان تاثیر دارد؟
پندهای امام صادق(ع) | ۴

حساب‌گری در اجتناب از كارهاى لغو و مكروه | كارهاى خوب چگونه در سعادت انسان تاثیر دارد؟

مادامى كه مى‌توانیم جنسى بخریم كه یقین به سالم بودن آن داریم، آیا معقول است پولمان را در مقابل جنسى بدهیم كه مشكوك به معیوب بودن است؟! مبادا روزى افسوس بخوریم از این‌كه چرا وقتى مى‌توانستیم كارى صددرصد درست انجام دهیم، كارى مشكوك و متشابه انجام داده‌ایم؟ اگر انسان حساب‌گر باشد و قدر عمر و سرمایه‌اش را بداند از این هم نگران مى‌شود، چه برسد به انجام مكروهات (كارهایى كه هر چند عذاب ندارد، ولى به هر حال، از نظر شرع مرجوح است).
مراحل محاسبه نفس
پندهای امام صادق(ع) | ۳

مراحل محاسبه نفس

چقدر فرق است بین این‌كه كسى معامله‌اى بكند، و مشكلش فقط این باشد كه از آن سودى نبرد، اما در هر صورت سرمایه‌اش بر جاى باقى بماند، و این‌كه كسى در معامله سود كه نمى‌برد، ضرر هم مى‌كند و اصل سرمایه را از كف مى‌دهد. گناه كردن از همین سنخ معامله دوم است؛ یعنى از دست دادن سرمایه و خریدن زیان؛ از كف دادن عمر و سعادت اخروى و دچار عذاب ابدى گردیدن.
علم و ارزش عالم اسلامی
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۲

علم و ارزش عالم اسلامی

شخصی از مؤمنین مدینه روایتی را از حضرت زهرا(س) درخواست نمود، حضرت به فضه فرمود، آن روایت را که بر کاغذی نوشته شده است بیاور، پس از جستجوی فراوان اطلاع داد که روایت مورد نظر گم شده است حضرت زهرا(س) ناراحت شده...
محاسبه نفس از دیدگاه امام صادق(ع) | بزرگ‌ترین خطر تهدیدكننده‌ی سالك چیست؟
پندهای امام صادق(ع) | ۲

محاسبه نفس از دیدگاه امام صادق(ع) | بزرگ‌ترین خطر تهدیدكننده‌ی سالك چیست؟

به بركت پیروى از اهل‌بیت(ع)، همه‌ی ما تا حدى راه سعادت را از شقاوت تشخیص مى‌دهیم. برخى معارفى كه در نظر ما كوچك و كم ارزش به حساب مى‌آید، براى كسانى كه از این معارف بى‌بهره‌اند مانند گوهر گران‌بهایى است كه باید مدت‌ها زحمت بكشند تا به آن دست بیابند. به بركت اهل‌بیت(ع)، این گوهرها به راحتى به دست ما رسیده است.
دوستان واقعی اهل بیت(ع) | ویژگى‌هاى دوستان اهل بیت(ع)
پندهای امام صادق(ع) | ۱

دوستان واقعی اهل بیت(ع) | ویژگى‌هاى دوستان اهل بیت(ع)

یکی از گرایش‌هاى فطرى انسان، بلكه بالاترین و عمیق‌ترین گرایش فطرى او، رسیدن به كمالات معنوى و اوج گرفتن روحش در فضاى ملكوت است. انسان فطرتاً گمشده‌اى دارد كه در پى آن است، گویى مى‌خواهد مانند پرنده‌اى در فضاى ملكوت اوج بگیرد و بالا رود.
عرفان حضرت فاطمه(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۱

عرفان حضرت فاطمه(س)

دعوت الهی رسول خدا را تکذیب می‌نمودند، حضرت خدیجه نگران آینده و تنهایی پیامبر(ص)، و نیز نگران مصیبت‌ها و چگونگی مقابله با انواع تهاجمات قریش بود.
صحیفه‌ی و کتاب حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۰

صحیفه‌ی و کتاب حضرت زهرا(س)

مطالب و مباحث صحیفه‌ی حضرت زهرا(س) جزو اسرار الهی بوده و فقط در اختیار اهل بیت پیامبر(ص) قرار داشت، اما برخی از اصحاب رسول خدا مانند جابر بن عبدالله انصاری با اجازه‌ی حضرت زهرا(س) فقط از مباحث کلی آن تا حدودی اطلاع پیدا کرده و یا برخی از صفحات آن را دیده‌اند.
پرسش حضرت زهرا(س) درباره شهادت امام حسین(ع)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۹

پرسش حضرت زهرا(س) درباره شهادت امام حسین(ع)

هنگام هجوم ناکثان و منافقان به منزل امام علی(ع)، و دفاع بی‌نظیر و افشاگرانه‌ی حضرت زهرا(س)، که با جواب‌های دندان‌شکن، ادعاهای آنان را باطل و با بیان زلال حقیقت رسوایشان نمود، و چون شیر در برابر صف‌های کینه‌توزان امروز و فراریان جنگ‌های دیروز، ایستاد. و یک تنه از حریم حرمت ولایت دفاع کرد، چاره‌ای جز خیانت و رسوایی خود ندیدند که در منزل را به آتش کشند و یگانه دخت پیامبر(ص) را بین در و دیوار بکوبند.
شفاعت حضرت فاطمه(س) از گناهکاران امت پیامبر(ص)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۸

شفاعت حضرت فاطمه(س) از گناهکاران امت پیامبر(ص)

آن شخص پس از شنیدن پاسخی کلی، مضطرب شد و با توجه به ضعف‌ها و سستی‌های خود گفت: «وای بر من که همیشه در آتش جهنم خواهم بود»، همسرش نگرانی و زاری او را با سخنان مطرح شده، خدمت حضرت زهرا(س) بازگو نمود.
شکوه‌های دردآلود و افشاگرانه حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۷

شکوه‌های دردآلود و افشاگرانه حضرت زهرا(س)

پروردگارا! بسوی تو شکایت می‌کنم، اندوه از دست دادن پیامبر و فرستاده و برگزیده‌ات را. و به تو شکایت می‌کنم از ارتداد امت پیامبر(ص) و این که حق را از ما بازداشتند، همان حق «ولایت و رهبری» را که در قرآن کریم، خود بر پیامبر اسلام نازل فرمودی.
شعرهای حضرت فاطمه(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۶

شعرهای حضرت فاطمه(س)

فرزندانم دیشب را گرسنه به روز آوردند، فرزندانی که کوچکترین آنان «حسین» در میدان جنگ کشته خواهد شد. در کربلا فرزندم را با حیله و تزویر شهید می‌کنند وای بر قاتلان او که عذاب دردناك و پستی و خواری بر آنان باد. آنها که با این جنایت به درجات پست آتش جهنم راه می‌یابند، هر لحظه بر سقوط و خواری آنها افزوده می‌شود.
شادی از نگاه حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۵

شادی از نگاه حضرت زهرا(س)

در ابتدا رسول خدا(ص) به من اطلاع داد که جبرئیل هر سال یک بار قرآن را به من عرضه می‌فرمود ولی امسال و هم اکنون دو بار عرضه کرد. من مرگ و وفات خود را نزدیک می‌بینم. دخترم با تقوا باش و صبر پیشه کن. من با شنیدن این خبر گریستم.
زن و زینت و آرایش
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۲۴

زن و زینت و آرایش

ای اسماء! عطر مرا، همان عطری که همیشه می‌زنم، و پیراهنی را که همیشه با آن نماز می‌گزارم بیاور و بر بالینم بنشین، هرگاه وقت نماز شد مرا از خواب بیدار کن، اگر بیدار شدم که نماز می‌گزارم و اگر بیدار نشدم، کسی را به دنبال علی(ع) بفرست تا بیاید.