همسرداری

بزرگ‌ترین مانع حل اختلافات خانوادگی | منشأ بیش‌تر طلاق‌ها چیست؟
همسرداری | ۴۱

بزرگ‌ترین مانع حل اختلافات خانوادگی | منشأ بیش‌تر طلاق‌ها چیست؟

زنی که از شوهرش طلاق می‌گیرد باید بداند که کم‌تر مردی حاضر می‌شود او را به همسری برگزیند؛ زیرا مردها فکر می‌کنند اگر این زن، زن خوب و با وفایی بود از شوهرش طلاق نمی‌گرفت. بدین دلیل مرد اگر برای خواستگاری هر زنی برود غالباً دست رد به سینه‌اش خواهد زد. زن نیز باید در انتظار خواستگار در خانه بماند. اگر با همین حال تا پایان عمر، بمانند بدبخت و سیه‌روز خواهند بود. مرد ناچار می‌شود تا پایان عمر، تنها و پریشان احوال زندگی کند.
اختلاف در بچه‌دار شدن | علامت خوش‌قدمی زن چیست؟
همسرداری | ۴۰

اختلاف در بچه‌دار شدن | علامت خوش‌قدمی زن چیست؟

در این جا مردها مختلفند؛ بعضی گرچه قلباً ناراحتند، ولی از اعلام آن خودداری می‌ورزند و عکس العمل شدیدی نشان نمی‌دهند. تنها اظهار انزجار و تأسف می‌کنند، روی‌شان را درهم می‌کشند، در ایام زایمان توجه کاملی به همسرشان نمی‌کنند، تا مدتی اندوهگین و غمناکند، اما بعضی‌ها عکس‌العمل شدیدتری نشان می‌دهند. با همسر بی‌گناهشان اوقات تلخی و نق‌ونق می‌کنند، بهانه می‌گیرند، قهر و دعوا و اعتراض می‌کنند و حتی گاهی به کتک‌کاری و طلاق نیز حاضر می‌شوند.
تغذیه و بهداشت کودک | مهم‌ترین عامل تجدید فراش مردها
همسرداری | ۳۹

تغذیه و بهداشت کودک | مهم‌ترین عامل تجدید فراش مردها

مصیبت بارتر زندگی فرزندان بی‌گناه آن‌ها خواهد بود. بچه‌ها غالباً از مادر خود جانب‌داری می‌کنند و نسبت به پدر بدبین می‌شوند، او را خیانت‌کار و هوس‌باز می‌شمارند و کینه‌اش را به دل می‌گیرند. از خانه و خانواده بیزار می‌شوند و چه بسا از خانه فرار می‌کنند و در دام اعتیاد یا دیگر مفاسد اخلاقی و اجتماعی گرفتار می‌گردند. بدتر این که زن اول نمی‌تواند هووی خود را تحمل کند و گاهی کارشان به طلاق و جدایی می‌انجامد.
نحوه تربیت فرزند
همسرداری | ۳۸

نحوه تربیت فرزند

خیال می‌کنند با یاددادن یک سلسله مفاهیم و مطالب سودمند دینی یا تربیتی و به وسیله‌ی پند و اندرزهای حکما و شعرا و نقل سرگذشت مردان نیک، می‌توان کودک را کاملاً تحت تأثیر قرار داد و مطابق میل خود تربیت نمود؛ مثلاً گمان می‌کنند اگر آیات و روایات مربوط به مذمت دروغگویی را به اطفال بیاموزند و وادارشان کنند که چند حدیث و داستان درباره‌ی فضیلت راستگویی حفظ کنند، و حتی در حضور مردم بخوانند و جایزه بگیرند، راستگو تربیت خواهند شد.
نکات مهم بارداری و زایمان
همسرداری | ۳۷

نکات مهم بارداری و زایمان

از مشکلات دیگر دوران بارداری، ترس و اضطرابی است که خانم‌ها از زایمان دارند. مخصوصاً خانم‌هایی که زایمان اولشان باشد و یا آنانی که زایمانشان غیرطبیعی پیش‌بینی شده است. در این مورد نیز شوهران باید به یاری همسرانشان بشتابند. به او دل‌داری و تسلیت بدهند و بگویند: اگر بهداشت تندرستی را رعایت‌کنی، زایمان، امری چندان دشوار نیست.
بهره‌بری از اوقات فراغت | بزرگ‌ترین ثمره‌ی ازدواج چیست؟
همسرداری | ۳۶

بهره‌بری از اوقات فراغت | بزرگ‌ترین ثمره‌ی ازدواج چیست؟

انتخاب رشته به سلیقه‌ی شما بستگی دارد، فیزیک، شیمی، هیئت، نجوم، جامعه‌شناسی، حقوق، روان‌شناسی، تفسیر قرآن، فلسفه، کلام، علم اخلاق، تاریخ، ادبیات و یا علوم دیگر را می‌توانید انتخاب کنید و در اطرافش به مطالعه و تحقیق بپردازید. بعد ازاین که به خواندن کتاب عادت کردید، از آن لذت می‌برید و درک ‌می‌کنید که چه حقایق شیرین و دل‌پذیری در کتاب‌ها وجود دارد.
دردسرهای مهمان‌داری
همسرداری | ۳۵

دردسرهای مهمان‌داری

روان انسان در این دریای متلاطم زندگی به آرامش نیاز دارد، چه آرامشی بهتر از این سراغ دارید که گروهی از دوستان و خویشان با وفا در انجمنی گرد آیند، مشکلات زندگی را به طور موقت فراموش نمایند، با سخنان شیرین و دل‌پذیر محفل انسشان را باصفا سازند، هم تفریح و تجدید نیرو کنند و هم پیوند دوستی را مستحکم سازند.
اهمیت کیفیت تغذیه‌ی انسان | عوامل مهم چاقی کدامند؟
همسرداری | ۳۴

اهمیت کیفیت تغذیه‌ی انسان | عوامل مهم چاقی کدامند؟

ما از آن چه می‌خوریم ساخته شده‌ایم، اگر انسان بداند چه چیز و چه مقدار بخورد کم‌تر بیمار می‌شود، بدبختی این جاست که بدون توجه به نیازمندی‌های غذایی بدن و خواص و آثار خوردنی‌ها شکم را از غذاهای خوش‌مزه پر می‌کنیم و سلامت خویشتن را در معرض خطر قرار می‌دهیم، وقتی به خود می‌آییم که کار از کار گذشته و کارخانه‌ی ظریف بدن فرسوده و مختل شده است...
اهمیت مرتب بودن منزل
همسرداری | ۳۳

اهمیت مرتب بودن منزل

مردی سه هزار تومان به همسر خود سپرد و تأکید کرد پول‌ها را در محل امنی نگه‌داری کند ... پول‌ها را لب تاقچه گذاشت و برای انجام کار کوچکی بیرون رفت. وقتی به اتاق برگشت پول‌ها را ندید. هراسان به اطراف نگاه کرد دید طفل پنج‌ساله چیزی را در باغچه‌ی حیاط می‌سوزاند و شادی می‌کند.
اهمیت و چگونگی خانه‌داری
همسرداری | ۳۲

اهمیت و چگونگی خانه‌داری

یک خانم تحصیل کرده باید زندگی را به بهترین شکل اداره کند و به شغل شریف خانه‌داری افتخار نماید و بدین وسیله لیاقت و برتری خانم‌های تحصیل کرده را به اثبات برساند، نه آن که به بهانه‌ی باسواد بودن دست به سیاه و سفید نگذارد و با این کار بانوان باسواد را بدنام کند. درس خواندن برای بی‌کار گشتن و زیربار مسئولیت نرفتن نیست، بلکه برای کدبانو شدن و درس زندگی آموختن است.
اقتصاد در خانواده
همسرداری | ۳۱

اقتصاد در خانواده

آخر چه لزومی دارد که انسان این همه اشیای غیرضروری نظیر فرش، یخچال، بخاری، اتومبیل، تلفن، تلویزیون و ... را به ‌قیمت‌های گزاف بخرد و مقداری از درآمدش را به صندوق بانک‌ها و سایر مؤسسات بریزد؟ آیا بهتر و عقلایی‌تر نیست که قدری صبر کند تا اوضاع مالی‌اش بهتر شود و همان اجناس را با قیمت ارزان‌تر و نقد خریداری کند؟
وظایف سرپرست خانواده
همسرداری | ۳۰

وظایف سرپرست خانواده

خانم گرامی! شوهرت را به عنوان بزرگ و سرپرست خانواده بپذیر، با نظر و مشورت وی کارها را انجام بده، از دستوراتش تخلف نکن، اگر در کاری دخالت کرد در برابرش سرسختی نشان نده، گرچه درباره‌ی مسائل خانه‌داری باشد که تو بهتر از آن آگاهی داری، شوهرت را عملاً یک فرد بی‌اختیار قرار نده، بگذار گاه‌گاهی در کارها دخالت کند و بدین ‌ریاست ظاهری دل‌خوش باشد...
دخالت‌های مادر زن را چگونه مدیریت کنیم؟
همسرداری | ۲۹

دخالت‌های مادر زن را چگونه مدیریت کنیم؟

این مطلب مسلم است که مادر خانم دشمن و بدخواه داماد نیست، بلکه برطبق ناموس طبیعت باید دوست‌دارش باشد، چنان که در اوایل خویشاوندی غالباً چنین است. به علاوه، مقتضای محبتی که نسبت به دخترش دارد این است که دامادش را نیز دوست داشته باشد؛ زیرا سعادت و خوش‌بختی دخترش را در دست او می‌داند.
دلایل اختلاف زن با بستگان شوهر
همسرداری | ۲۸

دلایل اختلاف زن با بستگان شوهر

انسان که می‌تواند با اخلاق خوش و اظهار محبت، طایفه‌ای را دوست و غم‌خوار خویش گرداند، آیا حیف نیست که با لجاجت و تکبر و خودخواهی، این همه یار و یاور را از دست بدهد؟ آیا فکر نمی‌کند که در نشیب و فرازها و سختی‌ها و گرفتاری‌های روزگار به یاری دیگران نیازمند است؟ در آن مواقع حساس، کم‌تر کسی به فکر انسان است و تنها خویشان و نزدیکانند که به داد او می‌رسند.
رضایت شوهر یا مادر
همسرداری | ۲۷

رضایت شوهر یا مادر

زن هوشیار و خردمند، زنی است که وقتی در اطراف و جوانب قضیه خوب تأمل‌کرد و نتایج و آثارش را بررسی نمود و آینده‌اش را در نظر مجسم کرد، آن گاه با یک‌تصمیم قاطع، بنا می‌گذارد که به ولنگاری‌ها، بدگویی‌ها و پیشنهادهای غیر منطقی مادر یا سایر بستگان خاتمه داده و شوهرش را نگه‌داری کند.
کمک به پیشرفت همسر
همسرداری | ۲۶

کمک به پیشرفت همسر

چه خوب است شوهر اگر احساس کرد همسرش برای ترقی و تکامل صلاحیت و آمادگی دارد، در این باره به او کمک کند. اگر بی‌سواد است، او را تشویق نماید تا در کلاس‌های نهضت سوادآموزی شرکت کند و با سواد شود. و یا اگر تحصیلات ابتدایی یا متوسطه را نیمه تمام گذاشته، به تحصیلات خود ادامه دهد.
مناسب‌ترین شغل‌ها برای بانوان
همسرداری | ۲۵

مناسب‌ترین شغل‌ها برای بانوان

بهترین کار برای بانوان شوهردار، کاری است که در داخل منزل انجام گیرد. امور خانه‌داری، بچه‌داری و شوهرداری بهترین و آسان‌ترین آنان است. بانوان خوش‌سلیقه و فداکار می‌توانند خانه را به‌صورت بهشت برین و مهد پرورش کودکان خوب و استراحتگاه شوهران مجاهد و پرتلاش خویش در آورند. و این کارِ بسیار بزرگ و ارزنده‌ای است.
با شغل شوهرت بساز
همسرداری | ۲۴

با شغل شوهرت بساز

برای حفظ آبرو و بقای خانواده‌اش دندان بر جگر بگذارد و موضوع خیانت همسرش را نادیده بگیرد و با وضع موجود تا آخر عمر بسازد. البته این راه درستی نیست؛ زیرا هیچ مرد غیرتمندی نمی‌تواند شاهد خیانت‌های همسر و وجود اطفال نامشروع باشد. غیرت، از صفات پسندیده‌ی مرد است. مرد بی‌غیرت نزد خدا و مردم، خوار و فرومایه و بی‌آبروست.
مردان بدبین
همسرداری | ۲۳

مردان بدبین

خانم محترم! پیش از هر چیز این مطلب را بدان که شوهرت به یک بیماری خطرناک روانی مبتلاست. بی‌دلیل نمی‌خواهد زندگی را بر خود و شما تلخ کند. آری، وسواسی‌گری نیز از بیماری‌های خطرناک است. با بیمار باید مدارا نمود تا بیماری‌اش برطرف شود. تا می‌توانی در حق او مهربانی کن. آن قدر اظهار علاقه کن تا یقین کند که جز او کسی در دل تو راه ندارد. اگر بهانه‌جویی می‌کند تحمل کن.
بهترین راه حل برای بدبینی زن و شوهر
همسرداری | ۲۲

بهترین راه حل برای بدبینی زن و شوهر

اگر شوهرت جعبه یا کمد مخصوصی دارد یا اجازه نمی‌دهد نامه‌هایش را بخوانی، دلیل بر خیانتش نیست؛ زیرا بسیاری از مردها ذاتاً محافظه‌کار و راز نگه‌دارند و دوست ندارند کسی از کارشان آگاه شود. شاید شغلش ایجاب می‌کند که کارهایش را مخفی ‌بدارد و شاید تو را راز نگه‌دار نمی‌داند.