اصول عقائد برای جوانان

معاد در تجلّی‌گاه فطرت
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۴۴

معاد در تجلّی‌گاه فطرت

تاریخ بشر همان‌گونه که گواهى مى‌دهد، مذهب به طور کلى در میان اقوام گذشته از قدیم‌ترین ایام وجود داشته، و این گواه بر اعتقاد راسخ انسان از قدیمى‌ترین ایام به «زندگى بعد از مرگ» نیز مى‌باشد.
نمونه‌ دادگاه قیامت
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۴۳

نمونه‌ دادگاه قیامت

در این دادگاه، قاضى، شاهد و مجرى حکم و تماشاچى همه یکى است؛ همان نیروى وجدان است که شهادت مى‌دهد، قضاوت مى‌کند و سپس آستین بالا مى‌زند و حکم خود را اجرا مى‌کند!
اثر ایمان به معاد بر عمل انسان | تفاوت دادگاه رستاخیز با دادگاه‌های این جهان
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۴۲

اثر ایمان به معاد بر عمل انسان | تفاوت دادگاه رستاخیز با دادگاه‌های این جهان

شهود آن دادگاه، دست و پا و گوش و چشم و زبان و پوست تن انسان و حتّى زمین و در و دیوار خانه‌اى که در آن گناه یا ثواب کرده است مى‌باشد، شهودى که همچون آثار طبیعى اعمال انسان، قابل انکار نیست.
مرگ پایان است یا آغاز؟
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۴۱

مرگ پایان است یا آغاز؟

انسان همیشه از نیستی‌ها مى‌گریزد؛ از بیمارى مى‌گریزد، که نیستىِ سلامت است؛ از تاریکى وحشت دارد که نیستىِ نور است؛ از فقر مى‌هراسد که نابودى غنا است؛ حتى گاهى از خانه‌ی خالى نیز وحشت مى‌کند و در یک بیابان خالى گرفتار ترس مى‌شود، چرا که کسى آنجا نیست.
قرآن و ظهور مهدى(عج) | دلایل عقلی و فطری ظهور
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۴۰

قرآن و ظهور مهدى(عج) | دلایل عقلی و فطری ظهور

فطرت و نهاد عدالت‌طلبی آدمى به وضوح صدا مى‌زند که سرانجام صلح و عدالت همه‌ی جهان را فرا خواهد گرفت، و بساط ظلم و ستم و خودکامگى برچیده خواهد شد، و بشریت به صورت یک کشور و در زیر یک پرچم با تفاهم و پاکى زندگى خواهد کرد.
امامان دوازده‌گانه
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۹

امامان دوازده‌گانه

در میان خلفاى بنى‌امیه کسانى مثل «یزید» و در میان بنى عباس کسانى همچون «منصور دوانیقى» و «هارون الرشید» بودند که در ظلم و استکبار و جنایت آنها احدى تردیدی ندارد و ممکن نیست آنها به عنوان خلفاى پیامبر و مایه‌ی عزّت و سربلندى اسلام محسوب شوند؛ هر قدر معیارها را نیز ساده فرض کنیم باز آنها قطعاً بیرونند.
حدیث ثَقَلین و حدیث سفینه‌ی نوح
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۸

حدیث ثَقَلین و حدیث سفینه‌ی نوح

معرفى قرآن و عترت به عنوان «دو خلیفه» یا «دو چیز گرانمایه» دلیل روشنى است بر این که مسلمانان باید هرگز دست از این دو برندارند، مخصوصاً با این قید که در بسیارى از روایات آمده که مى‌فرماید: «اگر این دو را رها نکنید هرگز گمراه نخواهید شد!» این حقیقت به صورت مؤکّدترى ثابت مى‌شود.
حدیث منزلت و حدیث یوم الدّار
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۷

حدیث منزلت و حدیث یوم الدّار

اى فرزندان عبدالمطلب! به خدا سوگند! هیچ کس را در عرب نمى‌شناسم که براى قومش چیزى بهتر از آنچه من آورده‌ام آورده باشد، من خیر دنیا و آخرت را براى شما آورده‌ام، و خداوند به من دستور داده است شما را به این آیین دعوت کنم...
امامت در سنّت پیامبر(ص)
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۶

امامت در سنّت پیامبر(ص)

ناگهان پیامبر(ص) به اطراف خود نگاه کرد، کسى را جستجو مى‌نمود و همین که چشمش به على(ع) افتاد، خم شد و دست او را گرفت و بلند کرد آنچنان که سفیدى زیر بغل هر دو نمایان شد و همه‌ی مردم او را دیدند و شناختند.
قرآن و امامت
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۵

قرآن و امامت

جایی که نبوت و رسالت باید از طرف خدا تعیین گردد، مقام امامت و رهبرى همه جانبه‌ی خلق که اوج تکامل رهبرى است به طریق اولى باید از سوى خدا تعیین گردد، و این چیزى نیست که ممکن باشد به انتخاب مردم صورت گیرد.
نصب امام برعهده کیست؟
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۴

نصب امام برعهده کیست؟

گروهی از مسلمانان (اهل سنت) معتقدند پیامبر اسلام(ص) دیده از جهان فرو بست در حالى که جانشینى براى خود نصب نکرده بود و معتقدند این وظیفه بر عهده‌ی خود مسلمانان است که پیشوا و رهبرى براى خود برگزینند، و از طریق «اجماع مسلمین» که یکى از دلایل شرعى است این کار صورت گیرد.
شرایط و صفات ویژه امام
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۳

شرایط و صفات ویژه امام

شرایط و صفات لازم براى بر عهده گرفتن هر مقام تناسب با وظایف و مسئولیتهایى دارد که شخص باید در آن مقام انجام دهد؛ یعنى، هر قدر مقام والاتر و مسئولیتها سنگین‌تر باشد، به همان نسبت شرایط و صفات لازم سنگین‌تر خواهد بود.
فلسفه وجود امام
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۲

فلسفه وجود امام

براى این که انسان بتواند به هدف کمال معنوى خویش نائل گردد باید این راه را نه به تنهایى، بلکه با جماعت و جامعه بپیماید، که نیروى فرد از نظر فکرى و جسمى و مادى و معنوى بسیار ناچیز است و نیروى جمع بسیار پرقدرت.
بحث امامت از کی آغاز شد؟
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۱

بحث امامت از کی آغاز شد؟

ما یقین داریم قطعاً پیامبر جانشینى براى خود تعیین کرده، چه اشکالى دارد این بحث را از طریق منطق و استدلال تعقیب کنیم! ولى باید در این بحثها به دقت مراقب باشیم که عواطف مذهبى دیگران را جریحه‌دار نکنیم.
خاتمیّت پیامبر اسلام(ص)
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۳۰

خاتمیّت پیامبر اسلام(ص)

اسلام قانون نهایى و جامع دوران بلوغ بشریت است؛ از نظر اعتقادات کامل‌ترین محتواى بینش دینى و از نظر عمل نیز چنان تنظیم یافته که بر نیازمندیهاى انسانها در هر عصر و زمانى منطبق است.
سندی بر حقانیّت پیامبر اسلام(ص)
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۲۹

سندی بر حقانیّت پیامبر اسلام(ص)

آنچه از خصوصیات اخلاقى پیامبر اسلام در خلال فعالیت‌هاى اجتماعی‌اش طبق تواریخى که دوست و دشمن نوشته‌اند بر ما مسلم است، این است که او آن قدر پاک و درستکار بود که حتى در عصر جاهلیت او را امین لقب داده بودند.
قرآن و اکتشافات علمی روز!
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۲۸

قرآن و اکتشافات علمی روز!

اکنون فکر کنید در عصر و زمانى که تمام محافل علمى جهان و مردم عادى نظریه‌ی سکون زمین و حرکت خورشید و تمامى کواکب آسمان را به دور آن، به رسمیت شناخته بودند، خبر دادن از حرکت زمین با این صراحت یک معجزه‌ی علمى محسوب نمى‌شود؟!
جهان‌بینی قرآن
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۲۷

جهان‌بینی قرآن

ارزش معارف قرآن و عظمت محتواى آن و همچنین پاک بودن این معارف از خرافات، هنگامى روشن مى‌شود که آن را در کنار «تورات و انجیل تحریف یافته‌ی کنونى» بگذاریم، و دو بحث از این دو را با هم مقایسه کنیم، مثلاً ببینیم تورات درباره‌ی آفرینش آدم چه مى‌گوید و قرآن چه مى‌گوید؟
دریچه‌ای به سوی اعجاز قرآن
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۲۶

دریچه‌ای به سوی اعجاز قرآن

یکى از اسرار و فلسفه‌هاى این «حروف مقطعه» طبق بعضى از روایات اسلامى آن است که خداوند نشان دهد یک چنین معجزه‌ی بزرگ و جاویدانى، یعنى قرآن، چگونه از این حروف ساده «الفبا» که ساده‌ترین مصالح ساختمانى! محسوب مى‌شود به وجود آمده...
بزرگترین معجزه پیامبر اسلام(ص)
پنجاه درس اصول عقاید برای جوانان | ۲۵

بزرگترین معجزه پیامبر اسلام(ص)

این دعوتهاى پى در پى براى مقابله منکران، نشان مى‌دهد که پیامبر بیشترین تکیه‌ی خود را در مسئله‌ی اعجاز بر «قرآن» داشته، هر چند معجزات متعدد دیگرى نیز از پیامبر اسلام نقل شده که در کتب تاریخ آمده است.