پایگاه اطلاع رسانی دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

فهرست مطالب- فروع دین
همراهی با صادقین
تولی و تبری| ۵۵

همراهی با صادقین

بايد همراهى و اطاعت از صادقين مطلق باشد، ولى «صادقين» مقيّد به افراد خاصّى باشد، و يا اين كه «صادقين» مطلق باشد و شامل تمام راستگويان شود و همراهى و پيروى از آنان مقيّد گردد. و طبق دو قرينه ‏اى كه گذشت، همان احتمال اوّل صحيح است؛ بنابراين «صادقين» مقيّد است و منظور از آن افراد خاصّى است، ولى همراهى و پيروى از آن افراد خاص مطلق است.
شیوه تکریم شخصیت در امر به معروف | سیره اهل بیت (ع) در حفظ کرامت خطاکاران
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۲

شیوه تکریم شخصیت در امر به معروف | سیره اهل بیت (ع) در حفظ کرامت خطاکاران

احترام و تکریم شخصیت ﺁدمی از اصولی است که در فرآیند امر به معروف و نهی از منکر، باید رعایت شود؛ زیرا انسان، نیازمند این است که دیگران برایش قدر و منزلتی قائل باشند و خودش را با قدر و قیمت ببیند و در برخورد با قدردانی دیگران، این احساس را به دست ﺁورد که دارای ارزشی است که در فراز و نشیب زندگی برایش سودمند است.
مخاطب شناسی و نقش مسجد در جهاد فرهنگی
جهاد | ۱۹

مخاطب شناسی و نقش مسجد در جهاد فرهنگی

پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در راستای تبلیغ دین اسلام و ترویج فرهنگ اسلامی، در برخورد با این سه دسته، از هر سه سبک تبلیغی بهره می بردند. این سبک جهاد فرهنگی نکته بسیار کلیدی در موفقیت مجاهدین عرصه فرهنگ است. آن ها باید با تأسّی به رسول خدا صلّی الله علیه و آله، ابتدا درک مناسبی از موقعیت و ظرفیت مخاطب پیدا کنند و پس از آن متناسب با او، از یکی از سه شیوه تبلیغی در جهاد فرهنگی استفاده نمایند.  
ارتكاب گناه از موانع شب‌خيزی
نماز شب | ۱۴

ارتكاب گناه از موانع شب‌خيزی

ای معبود من، ستارگان آسمانت در حال غروبند و چشم‌های بندگانت در خواب و صداها خاموش. سلاطين و پادشاهان درهای قصرهای خود را بسته و روی از حاجتمندان و دردمندان پوشيده‌اند، در حالی كه حاجبان و دربانان گرداگرد كاخ‌های آنان می‌چرخند. ولی تو، ای خدای من، حیّ و قیّومی، كه نه خواب بر تو عارض می‌شود و نه كاری تو را از كار دگر باز می‌دارد.
اهمیت نافله‌ی صبح
نماز شب | ۱۳

اهمیت نافله‌ی صبح

آری، به جان دوست سوگند، اين همه سفارش‌های قرآنی و حدیث، انسان مؤمن را از جا می‌کَند و آسايش و آرامش شبانه را از وی سلب می‌كند و او را با جِدّ و اهتمام شديد، به كسب شرايط تكميل حال نشاط در عبادت و برطرف ساختن هر گونه مانع از قيام در شب وامی‌دارد تا هر آن چه را كه احتمال می‌دهد در طیّ مسیر به سوی اين مقصد عظيم، موجب ركود و سستی و بی‌حالی و خار راه اوست، از سر راه خويش بردارد و به سرعت خود را به گروه پيشتاز مقرّب برساند.
منظور از عصمت چیست؟
تولی و تبری| ۵۴

منظور از عصمت چیست؟

نهی از منكر یكی از فرایض مهم اسلامی است. فعل منكر از هر كسی كه صادر شود بر دیگر مكلفان است كه آن را محكوم كنند و اگر مكلفی بر انجام منكری تصمیم گرفته است، باید او را نهی نمایند.
راهکارهای پیامبر در جهاد فرهنگی
جهاد | ۱۸

راهکارهای پیامبر در جهاد فرهنگی

از میان همه خصال نیکوی نبی مکرم اسلام صلّی الله علیه و آله، رعایت اعتدال، مدارا، و مساوات در توسعه فرهنگ ارزشی اسلام نقش به سزایی ایفا نمود. گرد آمدن مسلمانان و غیر مسلمانان زیر چتر حمایت حکومت اسلامی، صرفاً با جذبه ای پیامبر گونه امکان پذیر بود.
اصالة الصحّة و پرهیز از سوءظنّ
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۱

اصالة الصحّة و پرهیز از سوءظنّ

تغافل از خطای دیگران در برخی از موارد می تواند راهکار مناسبی برای اقامه معروف و ترک منکر باشد، به طوری که گاهی عدم تغافل حتّی می تواند نتیجه معکوسی از خود به جای بگذارد.
روایاتی در باب تشویق و ترغیب به نماز شب
نماز شب | ۱۲

روایاتی در باب تشویق و ترغیب به نماز شب

همانا این نمازهای پنجگانه، هم‌چون نهر آبی است كه از مقابل خانه‌ی یکی از شما در جریان باشد و او، روزی پنج بار، خود را در آن نهر بشوید. هم‌چنان كه بدن او، بر اثر شستشوهای پی در پی، پاكیزه و عاری از چرک می‌گردد، قلب و روح شخص نمازخوان نیز، بر اثر مداومتش بر نماز، از [چرک و آلودگی] گناهان، پاک می‌شود...
سنّت خداوند کریم: اعطای کثیر به قلیل
نماز شب | ۱۱

سنّت خداوند کریم: اعطای کثیر به قلیل

موضوع اثربخشی اعمال به ظاهر كوچک كه آثاری بزرگ بر آن مترتب می‌شود، مانند فشردن كلید اصلی برق است كه از حیث عمل بسیار كوچک و ناچیز است، امّا از حیث اثر بسیار بزرگ است و گاه موجب روشن شدن یک شهر می‌شود.
اشجع الناس (شجاع‌ترین مردم)
تولی و تبری| ۵۳

اشجع الناس (شجاع‌ترین مردم)

دفاع از كیان اسلام و حفظ حدود و ثغور آن، فداكارى و از خودگذشتگى مى‏ خواهد. لذا در شرع مقدس اسلام، امر به جهاد شده است و قرآن، مجاهدان در راه حق را بر آنان كه از زیر بار جهاد، شانه خالى مى ‏كنند، برترى داده است.
راهزنی شیطان خبیث!
نماز شب | ۱۰

راهزنی شیطان خبیث!

خواندن نماز شب كه ثواب و فضیلت شگفت‌انگیز دارد، بسیار آسان است و حتّی از خواندن نماز صبح هم آسان‌تر است؛ زیرا در نماز صبح، دست كم ایستادن و خواندن یک سوره از قرآن و استقرار بدن واجب است، امّا در نافله‌ی شب ایستاده بودن و خواندن سوره و استقرار بدن واجب نیست...
اعلمیت امیرالمومنین (ع)
تولی و تبری| ۵۲

اعلمیت امیرالمومنین (ع)

از آنجایی که یکی از وظایف خلیفه رسول خدا صلی الله علیه و آله حفظ شریعت اسلام و تبیین احکام و دستورات آن است، لذا شایسته است کسی به عنوان خلیفه رسول خدا انتخاب شود که نسبت به احکام و دستورات دین بیش از هر فرد دیگری آگاهی داشته باشد.
شیوه تغافل؛ یکی از شیوه‌های اقامه معروف و ترک منکر
امر به معروف و نهی از منکر| ۶۰

شیوه تغافل؛ یکی از شیوه‌های اقامه معروف و ترک منکر

نادیده انگاری برخی از لغزش ها و گناهان، سبب می شود که شخص گناهکار، جری و جسور نشود و نیز قبح گناه از بین نرود. این شیوه، در جایی که گناه از نظر شرع، قبح کم تری دارد (گناه صغیره) و گناهکار تلاش کرده که دیگران متوجه گناه او نشوند، اهمیت بیش تری دارد.
مرحله نخستین جهاد فرهنگی
جهاد | ۱۷

مرحله نخستین جهاد فرهنگی

برای ترویج فرهنگ الهی در جوامع انسانی، نیازمند آنیم که با گفتار و سیره انبیا و اوصیای الهی آشنا شویم و شیوه ترویج این فرهنگ متعالی و نحوه مقابله در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان را، از آن حضرات نورانی و مقدّس بیاموزیم.
دانایان مغزدار از نظر قرآن
نماز شب | ۹

دانایان مغزدار از نظر قرآن

شب‌زنده‌داران به طاعت حق، از مصادیق بسیار روشن دانایان و در شمار اولوالالباب هستند؛ چه آن كه، آنان در مكتب تربیتی اسلام و قرآن، از مراحل قشری حیوانی گذشته و در عالم انسانیّت دارای لب و مغز شایسته‌ی یک انسان به معنای واقعی کلمه‌ی انسان گشته‌اند...
امام صادق(ع) به هنگام شب
نماز شب | ۸

امام صادق(ع) به هنگام شب

آری، روز و شب، پیوسته مانند دو غارتگر زبردست، به بهره‌گیری از وجود انسان مشغولند و با رفت‌وآمد پیاپی خود، به تدریج تنها سرمایه‌ی آدمی را، كه عمر اوست، از دستش می‌گیرند؛ تن را به فرسودگی می‌كشانند و هر قوّتی را به ضعف تبدیل می‌كنند و سرانجام، این حیات و نشاط كنونی را به مرگ و فسردگی و از هم پاشیدگی می‌كشانند.
امیرالمومنین افضل امت رسول خدا
تولی و تبری| ۵۱

امیرالمومنین افضل امت رسول خدا

از آنجایی که امام وظیفه خطیر هدایت و رهبری امت را به دوش دارد، باید از همه افراد امت در همه کمالات و فضائل برتر باشد. به همین جهت، شیعه معتقد به افضلیت امام می باشد، و متکلمین امامیه در کتب خود به این مطلب تصریح کرده اند.
ویژگی‌های مجریان فرهنگ الهی
جهاد | ۱۶

ویژگی‌های مجریان فرهنگ الهی

خداوند متعال با فرستادن اوّلین رسول خود در مرحله آغازین خلقت انسان، برای ایجاد این فرهنگ در راستای تعالی بشر گام نخست را برداشته و در آیه ۳۰ از سوره بقره خبر از ارسال اولین مجاهد فرهنگی و اولین سفیر خود را می ‌دهد و می ‌فرماید: «إنّی جاعِلٌ فِی الأرضِ خلیفةً»...
نشان بهشتیان از دیدگاه قرآن
نماز شب | ۷

نشان بهشتیان از دیدگاه قرآن

چنین نیست كه همیشه بدن، سالم و اعضای تن، مطیع فرمان و در خدمت انسان باشد؛ زبان در دهان به روانی بچرخد و خون در رگ‌ها با نشاط تمام بجوشد و دست و پا و عضلات در كمال راحتی و سرعت، به قیام و ركوع و سجود، در حركت باشند.