هدایتگر

فهرست مطالب- خانواده و تربیت دینی
اقتصاد در خانواده
همسرداری | ۳۱

اقتصاد در خانواده

آخر چه لزومی دارد که انسان این همه اشیای غیرضروری نظیر فرش، یخچال، بخاری، اتومبیل، تلفن، تلویزیون و ... را به ‌قیمت‌های گزاف بخرد و مقداری از درآمدش را به صندوق بانک‌ها و سایر مؤسسات بریزد؟ آیا بهتر و عقلایی‌تر نیست که قدری صبر کند تا اوضاع مالی‌اش بهتر شود و همان اجناس را با قیمت ارزان‌تر و نقد خریداری کند؟
زن و آزادی
آشنایی با وظایف و حقوق زن | ۲

زن و آزادی

به نفع بانوان و صلاح و مصلحت اجتماع است که شغل‌هایی را بپذیرند که در محیط کار تماس و ارتباط کمتری با مردان بیگانه داشته باشند، تا از خطرهای احتمالی که به ایمان و آبروی آنان لطمه وارد می‌سازد محفوظ بمانند و به سلامت و پاکی محیط اجتماع، به ویژه جوانان و مردان غیرمتأهل، کمک نمایند.
عوامل مؤثر در تربيت
اسلام و تعلیم و تربیت | ۲۱

عوامل مؤثر در تربيت

نويسندگان بايد به اين نكته توجه داشته باشند كه با نوشته‏‌ها، داستان‏سرايى‏‌ها، تجزيه و تحليل‏ها، تعريف و تمجيدها، نقد و انتقادها، تصاوير و نقاشى‏‌ها و حتى‏‌ با الفاظ و عبارات خود، در گروه عظيمى‏‌ از اقشار مختلف جامعه تأثير مى‏‌گذارند، تأثيرى‏‌ خوب يا بد. نويسنده در برابر نوشته‏‌هايش در پيشگاه عدل الهى‏‌ مسئول خواهد بود.
یگانه دعوت حقیقی
نامه شماره ۱۴

یگانه دعوت حقیقی

بدانند یگانه دعوتی که باید با تمام وجود به آن لبیک گفت، دعوت کسانی است که اعلم و اعقل همه مردم بوده و سوابق و تاریخ زندگی آنها، از آغاز تا پایان...
وظایف سرپرست خانواده
همسرداری | ۳۰

وظایف سرپرست خانواده

خانم گرامی! شوهرت را به عنوان بزرگ و سرپرست خانواده بپذیر، با نظر و مشورت وی کارها را انجام بده، از دستوراتش تخلف نکن، اگر در کاری دخالت کرد در برابرش سرسختی نشان نده، گرچه درباره‌ی مسائل خانه‌داری باشد که تو بهتر از آن آگاهی داری، شوهرت را عملاً یک فرد بی‌اختیار قرار نده، بگذار گاه‌گاهی در کارها دخالت کند و بدین ‌ریاست ظاهری دل‌خوش باشد...
بهترین نصیحت از زبان آیت الله صافی
نامه شماره ۱۳

بهترین نصیحت از زبان آیت الله صافی

حال که توفیق دانش‌آموزی دارید، در تحصیل علم، مقامات بسیار بلند علمی را وجهه همّت قرار دهید و برای شرف و فضیلت علم و برای اینکه در جامعه مسلمانان، عضوی مفید و مصدر خدمات بزرگ شوید و مسلمانان را از بیگانگان بی‌نیاز سازید و به خودکفایی برسانید، هرچه توان دارید، تلاش کنید.
هدف نهایی علم اخلاق چیست؟ | مفهوم سعادت
زندگی در پرتو اخلاق | ۳

هدف نهایی علم اخلاق چیست؟ | مفهوم سعادت

ولی از آنجا که «کمال» و «بهره‌برداری» به همان اندازه که از نظر مفهوم کلی، روشن است، از نظر مصادیق جزئی، مبهم و پیچیده می‌باشد و غالباً در یافتن راه سعادت گرفتار اشتباه می‌شوند تا آنجا که فی‌المثل یک نفر ثروتمند ـ خودخواه که یک عمر آسایش و آرامش روح و جسم خود را فدای جمع‌آوری ثروت کلانی کرده است ـ ممکن است خود را سعادتمند بداند، در حالی که فرزند هوسباز او هم بعد از مرگ پدر «پراکنده کردن» این ثروت را در راه ارضای شهوات خود، خوشبختی و سعادت بداند... با اینکه مسلماً هر دو در اشتباهند.
مقام زن در اسلام
آشنایی با وظایف و حقوق زن | ۱

مقام زن در اسلام

هرگونه تعریف و تمجیدی که در قرآن و احادیث درباره‌ی انسان به عمل آمده، زن و مرد در این‌باره یکسانند. در قرآن، آیه‌ای نیست که زن را به عنوان زن بودن نکوهش کند. بنابراین، زن و مرد از دیدگاه اسلام و قرآن دو انسانند، در ارزش‌ها تفاوتی ندارند و مسئولیت‌های مشترکی را در اداره‌ی جامعه بر عهده دارند
دخالت‌های مادر زن را چگونه مدیریت کنیم؟
همسرداری | ۲۹

دخالت‌های مادر زن را چگونه مدیریت کنیم؟

این مطلب مسلم است که مادر خانم دشمن و بدخواه داماد نیست، بلکه برطبق ناموس طبیعت باید دوست‌دارش باشد، چنان که در اوایل خویشاوندی غالباً چنین است. به علاوه، مقتضای محبتی که نسبت به دخترش دارد این است که دامادش را نیز دوست داشته باشد؛ زیرا سعادت و خوش‌بختی دخترش را در دست او می‌داند.
مسئولیت مدرسه و صدا و سیما در تربیت
اسلام و تعلیم و تربیت | ۲۰

مسئولیت مدرسه و صدا و سیما در تربیت

حق دانش ‏آموزت اين است كه بدانى‏‌ خدا به وسيله‌ی علمى‏‌ كه به تو داده و خزينه‌ی دانشى‏‌ كه بر تو ارزانى‏‌ داشته، تو را قيم و سرپرست دانش‏آموزانت قرار داده است. اگر در اين سرپرستى‏‌ كه خدايت داده خوب عمل كنى‏‌ و نسبت به آن‏ها همانند يك خزانه‏دار مهربان و خيرخواه نسبت به مولاى‏‌ خود باشى‏‌ كه با صبر و از روى‏‌ حساب اموال خزينه را خرج مى‏‌كند و به موقع مصرف مى‏‌كند...
نصیحت کوتاه آیت الله صافی به جوانان
نامه شماره ۱۲

نصیحت کوتاه آیت الله صافی به جوانان

جنابعالی و همه جوانان عزیزی را که قلوب آنها به نور اسلام منوّر است، وصیّت می‌کنم به تقوا و آداب و دستورات دینی و اینکه در تمام مراحل زندگی...
دلایل اختلاف زن با بستگان شوهر
همسرداری | ۲۸

دلایل اختلاف زن با بستگان شوهر

انسان که می‌تواند با اخلاق خوش و اظهار محبت، طایفه‌ای را دوست و غم‌خوار خویش گرداند، آیا حیف نیست که با لجاجت و تکبر و خودخواهی، این همه یار و یاور را از دست بدهد؟ آیا فکر نمی‌کند که در نشیب و فرازها و سختی‌ها و گرفتاری‌های روزگار به یاری دیگران نیازمند است؟ در آن مواقع حساس، کم‌تر کسی به فکر انسان است و تنها خویشان و نزدیکانند که به داد او می‌رسند.
تهذیب نفس یا جهاد اکبر
زندگی در پرتو اخلاق | ۲

تهذیب نفس یا جهاد اکبر

همه می‌دانیم که در میان تمام موجودات زنده، انسان یک وضع خاص و استثنایی دارد، زیرا وجود او مرکب از نیروهای متضادی است؛ از سویی یک سلسله هوس‌های سرکش و غرایز و امیال حیوانی او را به طغیان، تعدی نسبت به حقوق دیگران، هوسبازی و شهوترانی، دروغ و خیانت دعوت می‌کنند؛ و از طرف دیگر نیروی عقل و ادراک، عواطف انسانی و وجدان، او را به عدالت، نوع‌دوستی، پاکدامنی، درستکاری و تقوی فرا می‌خوانند.
ازدواج در نخستین فرصت
مشکلات جنسی جوانان | ۱۵

ازدواج در نخستین فرصت

خلاصه، ازدواج تأثیر قابل توجهى در مبارزه با این انحراف جنسى دارد و در صورتى که دامنه‌ی توقعات را کوتاه و تشریفات زاید و بی‌جا را از آن حذف کنند کارى است بسیار سهل و ساده و آسان، ولى متأسفانه یک سلسله اوهام و قیود غلط، دست و پاى غالب طبقات را ـ اعم از تحصیل کرده و بى‌سواد ـ در این قسمت بسته است.
مسئولیت خانواده در تربیت فرزند | يكى‏‌ از مصائب بزرگ آدمى چیست؟
اسلام و تعلیم و تربیت | ۱۹

مسئولیت خانواده در تربیت فرزند | يكى‏‌ از مصائب بزرگ آدمى چیست؟

سرنوشت هر كودك تا حد زيادى‏‌ در اختيار والدين است، لذا بستگى‏‌ دارد كه اطلاعاتشان در چه حد باشد و در تعليم و تربيت فرزندانشان چه‏ مقدار عنايت به خرج دهند. پدر و مادر اگر درست انجام وظيفه كنند بزرگ‏ترين خدمت را نسبت به فرزندانشان انجام خواهند داد و سعادت و خوشبختى‏‌ آينده‌ی آن‏ها را تأمين خواهند كرد.
چرا خودکشی؟
نامه شماره ۱۱

چرا خودکشی؟

بیشتر افرادی که مرتکب این معصیت می‌شوند، یا اسیر یک سلسله اوهام و خیالاتند که از یک جهت شکست‌هایی، که در واقع شکست نیست، مثل شکست در بازی‌ها یا بالاتر زناشویی‌ها و ازدواج‌ها، دست به این عمل می‌زنند، یا در اثر فشارها و سختی‌های زندگی خودکشی می‌نمایند.
رضایت شوهر یا مادر
همسرداری | ۲۷

رضایت شوهر یا مادر

زن هوشیار و خردمند، زنی است که وقتی در اطراف و جوانب قضیه خوب تأمل‌کرد و نتایج و آثارش را بررسی نمود و آینده‌اش را در نظر مجسم کرد، آن گاه با یک‌تصمیم قاطع، بنا می‌گذارد که به ولنگاری‌ها، بدگویی‌ها و پیشنهادهای غیر منطقی مادر یا سایر بستگان خاتمه داده و شوهرش را نگه‌داری کند.
بن‌بست‌های جهانی ناشی از چیست؟
زندگی در پرتو اخلاق | ۱

بن‌بست‌های جهانی ناشی از چیست؟

این قوانین همچون چاه‌های عمیقی هستند که گاهی به قطعات عظیم سنگ‌های زیرزمینی می‌رسند و هرچه برای شکافتن آن سنگ‌ها و پیشرفت در دل آنها بیشتر تلاش کنیم خود را خسته کرده‌ایم و از آب خبری نیست که نیست!
ضرورت اجتناب از هرگونه تحریک مصنوعى
مشکلات جنسی جوانان | ۱۴

ضرورت اجتناب از هرگونه تحریک مصنوعى

گفتیم خطر و زیان انحرافات جنسى مخصوصاً «استمناء؛ MASTURBATION» که گاهى به تناسب یک افسانه‌ی تاریخى «اونانیسم» نیز نامیده مى‌شود، اگر چه غیر قابل انکار است، زیرا به زودى شکل «اعتیاد» به خود مى‌گیرد، اعتیادى ریشه‌دار و کشنده تا آنجا که گاه در یک روز چندین بار دامان مرتکبین خود را آلوده مى‌سازد، و حتى طبق اعتراف صریح بعضى از مبتلایان گاهى کارشان به جایى مى‌رسد که تنها با «تصور و فکر!» بدون هیچ‌گونه عمل دیگر، مایع مخصوص از آنها دفع مى‌گردد.
کمک به پیشرفت همسر
همسرداری | ۲۶

کمک به پیشرفت همسر

چه خوب است شوهر اگر احساس کرد همسرش برای ترقی و تکامل صلاحیت و آمادگی دارد، در این باره به او کمک کند. اگر بی‌سواد است، او را تشویق نماید تا در کلاس‌های نهضت سوادآموزی شرکت کند و با سواد شود. و یا اگر تحصیلات ابتدایی یا متوسطه را نیمه تمام گذاشته، به تحصیلات خود ادامه دهد.