جوان و همسرگزینی

اجازه ولی در ازدواج پسر و دختر
جوان و همسرگزینی| ۱۹

اجازه ولی در ازدواج پسر و دختر

پسر است که باید عمری را با همسرش زندگی کند نه پدر و مادر. بنابراین باید مورد پسند او باشد نه پدر و مادر. پسر باید سعی کند طبق معیارهای گذشته همسر دلخواهش را پیدا کند و بپسندد و با او ازدواج نماید و کاری با خواستن و نخواستن دیگران نداشته باشد.
خواستگاری و نامزدی
جوان و همسرگزینی| ۱۸

خواستگاری و نامزدی

مرد همیشه خواهان است و زن خواسته. از مرد طلب و عشق مطلوب است و از زن حیا و ناز و کرشمه. در مراسم خواستگاری چنین مرسوم است که از جانب مرد چیزی از قبیل انگشتر یا حلقه یا زیورآلات یا لباس به زن تقدیم می‌شود...
نقش خانواده، مشورت و استخاره در انتخاب همسر
جوان و همسرگزینی| ۱۷

نقش خانواده، مشورت و استخاره در انتخاب همسر

با مشورت کردن با افراد عاقل و آزموده می‌توان از نتایج گران‌بهای تجربیات آنها استفاده نمود. کسانی که در کارهای مهم با دیگران مشورت می‌کنند کمتر دچار لغزش و ندامت می‌شوند. ولی با هرکسی هم نمی‌توان مشورت کرد.
ازدواج‌های ممنوع
جوان و همسرگزینی| ۱۶

ازدواج‌های ممنوع

مرد مسلمان با زن اهل کتاب مانند یهود و نصاری نمی‌تواند ازدواج دائم برقرار سازد، ولی می‌تواند عقد موقت برقرار سازد. اما زن مسلمان حتی به صورت عقد موقت هم نمی‌تواند با اهل کتاب ازدواج نماید.
کدبانو بودن
جوان و همسرگزینی| ۱۵

کدبانو بودن

شوهر خوب و ایده‌آل مردی است که خوب زن‌داری و بچه‌داری کند. خوش اخلاق، خوش زبان، مؤدب، مهربان، عاقل، باتدبیر، دین‌دار، زرنگ و فعال، باسواد، شریف، مهمان‌نواز و سازگار باشد. برای تأمین رفاه و آسایش خانواده‌اش کوشش و تلاش می‌کند.
اهمیت سلامت همسر
جوان و همسرگزینی| ۱۴

اهمیت سلامت همسر

سلامت جسم بی‌تردید یکی از نعمت‌های بزرگ الهی و در همسر کمال محسوب می‌شود. همسر سالم هم زیباتر است هم بهتر می‌تواند امور زندگی را اداره کند. ولی افراد بیمار و معلول و ناقص‌العضو نیز انسانند و نیاز به ازدواج دارند. آنها نیز می‌توانند خود را با شرایط زندگی تطبیق دهند و وظایف محوله را انجام دهند.
شرافت خانوادگی
جوان و همسرگزینی| ۱۳

شرافت خانوادگی

علم و دانش و سواد برای انسان، کمال واقعی است و برای همسر یک مزیت محسوب می‌شود. با فرد باسواد و چیز فهم بهتر می‌توان تفاهم و زندگی کرد. بهتر می‌تواند مصالح خانواده را درک کند و در تعلیم و تربیت فرزندان کوشا باشد. وظایف خویش را بهتر درک می‌کند. اصولاً معاشرت با یک فرد عاقل و چیزفهم لذت‌بخش‌تر می‌باشد.
اهمیت نجابت و زیبایی همسر
جوان و همسرگزینی| ۱۲

اهمیت نجابت و زیبایی همسر

مرد به هنگام گزینش همسر درصدد یافتن زن عفیف و با حیا و پاک‌دامنی است که صددرصد مورد اعتماد باشد. و این خواسته بسیار باارزش و مشروعی است، زیرا زندگی با زن خیانت‌کار برای مرد غیور غیر قابل تحمل است.
هوش و اخلاق نیکو
جوان و همسرگزینی| ۱۱

هوش و اخلاق نیکو

دختر و پسر اگر مدتی با هم گفت‌وگو و مصاحبه داشته باشند، می‌توانند به مقدار عقل و شعور یک‌دیگر پی ببرند، اما چنین معاشرتی برای اغلب پسران و دخترانی که درصدد ازدواج هستند عملاً امکان‌پذیر نیست. ولی مصاحبه و گفت‌وگوهای چند ساعته، هم امکان وقوع دارد و هم تا حدی مفید خواهد بود.
در انتخاب همسر دقت کنید
جوان و همسرگزینی| ۱۰

در انتخاب همسر دقت کنید

ازدواج امری است مهم و سرنوشت‌ساز، کام‌یابی یا شکست درآن، در زندگی آینده تأثیر به سزایی دارد، همسر خوب و موافق زندگی را قرین آرامش و آسایش می‌کند و زمینه را برای پرورش استعدادهای درونی و ترقی و تعالی فراهم می‌سازد.
از جوانی استفاده کنید
جوان و همسرگزینی| ۹

از جوانی استفاده کنید

جوان باید دوران جوانی و ارزش‌های آن را مغتنم بشمارد و به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشد که نیروی جوانی باقی و پایدار نخواهد ماند و به تدریج کم و کمتر خواهد شد.
تذکر به جوانان مجرد
جوان و همسرگزینی| ۸

تذکر به جوانان مجرد

چشم‌چرانی و نگاه مرد به زن و زن به مرد و پسر به پسر و دختر به دختر اگر به قصد ریبه و لذت‌جویی باشد حرام و گناه محسوب می‌شود. آرامش روانی را از انسان سلب می‌کند و فکر گناه و انحراف را در مغز وارد می‌سازد. و او را به انجام عمل نامشروع وادار می‌کند.
متعه یا عقد موقت
جوان و همسرگزینی| ۷

متعه یا عقد موقت

ازدواج دائم و متعه در این جهت مشترکند که هر دو ازدواج هستند و زن و مرد حق تمتّع از یک‌دیگر را دارند. هر دو احتیاج به اجرای صیغه‌ی مخصوص و رضایت زن و مرد را دارند. اما از جهاتی هم با هم فرق دارند...
تجمل‌گرایی؛ ریشه اکثر موانع
جوان و همسرگزینی| ۶

تجمل‌گرایی؛ ریشه اکثر موانع

برای کسانی که به سن ازدواج رسیده ولی در اثر موانع مذکور قدرت ازدواج ندارند یک راه حل مهم و اساسی وجود دارد و آن عبارتست از انجام عقد شرعی و قانونی و تأخیر عروسی تا زمان رفع موانع. در این فرض دختر و پسر با کمال دقت و احتیاط همسر خود را شناسایی و انتخاب می‌کنند.
آیا ادامه تحصیل، مانع ازدواج است؟
جوان و همسرگزینی| ۵

آیا ادامه تحصیل، مانع ازدواج است؟

سنین ازدواج بالا رفته، پسران و دختران بر خلاف میل طبیعی، خویشتن را ملزم می‌دانند که ازدواج را تا پایان دوره‌ی تحصیلات به تأخیر بیندازند، مخصوصاً در شهرها و به ویژه در شهرهای بزرگ. با این‌که تحت شدیدترین فشارهای نیروی غریزه‌ی جنسی قرار می‌گیرند اما ناچارند بسوزند و بسازند.
موانع ازدواج
جوان و همسرگزینی| ۴

موانع ازدواج

همه‌ی افرادی که دیر ازدواج می‌کنند واقعاً به سبب عدم تمکّنِ مالی نیست، چون ازدواج آن قدر هم دشوار نیست که ما می‌پنداریم، بلکه توقعات و بلندپروازی‌های بی‌جا و تجمل‌پرستی اغلب جوانان، ازدواج را این چنین دشوار ساخته است.
مسئولانِ ازدواج، چه کسانی هستند؟
جوان و همسرگزینی| ۳

مسئولانِ ازدواج، چه کسانی هستند؟

بسیاری از مفاسد اخلاقی و مشکلات اجتماعی که در جامعه مشاهده می‌شوند معلول تأخیرِ ازدواج جوانان است و بهترین، بلکه تنها راه حل این مشکل، به موقع ازدواج کردن آنهاست. اگر مشکل مذکور حل شد بسیاری از مشکلات اجتماعی نیز رفع خواهد شد.
مهم‌ترین هدف ازدواج
جوان و همسرگزینی| ۲

مهم‌ترین هدف ازدواج

ازدواج فواید و منافع متعددی دارد که هریک از آنها می‌تواند محرک و انگیزه باشد. مانند: لذت‌جویی و ارضای غریزه‌ی شهوت جنسی، سر و سامان دادن به زندگی و کسب استقلال، تولید فرزند و ابقای نسل، تهیه مونس و یار و مددکار و محرم راز و دل‌سوز مهربان و شریک در زندگی. هریک از این امور می‌تواند انگیزه ازدواج باشد.
فواید ازدواج
جوان و همسرگزینی| ۱

فواید ازدواج

ازدواج خواسته‌ای طبیعی است که همه جوامع بشری و ادیان آسمانی بر آن صحه نهاده‌اند. مخصوصاً دین اسلام پیروان خود را به ازدواج دعوت نموده و از عزوبت بر حذر می‌دارد. ازدواج از دیدگاه اسلام امری مستحب و در بعضی موارد واجب می‌باشد و اگر با قصد قربت انجام بگیرد عبادت نیز محسوب می‌شود.