درس زندگی

عدالت را در میان فرزندان رعایت کنید
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۸

عدالت را در میان فرزندان رعایت کنید

یکی از اشتباهات بزرگ، تبعیض در میان فرزندان است؛ بعضی از مردم، برای فرزند بزرگ و به اصطلاح ارشد، امتیاز قائل می‌شوند، و بعضی برای کوچک‌ترین فرزند، و گاهی آنچنان در این راه، افراط می‌کنند که هر چه از محبّت و مال و عواطف دارند در اختیار یکی از آنها قرار می‌دهند و دیگران را بکلّی محروم می‌سازند.
دینداران واقعی چه کسانی هستند؟
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۷

دینداران واقعی چه کسانی هستند؟

دین و مذهب ـ آن هم مذهبی همچون اسلام ـ حافظ حقوق مردم و حامی منافع عادلانه‌ی آنهاست؛ ولی دین، مزاحم منافع نامشروع شخصی و خصوصی افراد است؛ این جاست که «دینداران از مدّعیان دین» شناخته می‌شوند.
خردمند و بی‌خرد
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۶

خردمند و بی‌خرد

ولی جاهلان بی خبر در دریایی از آرزوها و اوهام غوطه‌ورند، و گمشده‌های خود را تنها در عالم خیال می‌جویند، و چون دست یافتن به تخیّلات نیازی به کار و کوشش ندارد، گرایشهای منفی در همه‌ی شؤون زندگی آنها آشکار می‌گردد.
عاشقان فداکار
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۵

عاشقان فداکار

جایی که زنان مصر با دیدن روی یوسف، در مسیر یک عشق زود گذر مجازی، آنچنان از خود بی‌خبر شدند که به جای بریدن میوه، دستهای خود را بریدند و احساس درد نکردند، چه جای تعجّب که عاشقان بی‌قرار راه خدا، و شهیدان راه حقّ و فضیلت، درد و رنج ضربات سنگین دشمن را احساس نکنند.
پاکان در زمره‌ی شهیدان
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۴

پاکان در زمره‌ی شهیدان

آنها که دامانشان پاک، دلهایشان پاک، و زندگی و فکری پاک دارند و این‌گونه از جهان رخت برمی‌بندند، قطعاً در صفّ شهیدان خواهند بود که شهادت منحصر به کشته شدن در میدان جنگ نیست.
چرا نعمت‌ها از بین می‌روند؟
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۳

چرا نعمت‌ها از بین می‌روند؟

هنگامی که مردم جهان نعمت‌های او را وسیله‌ی غرور و فساد و تبهکاری و ستم قرار دادند، همان نعمت‌ها تبدیل به عوامل بدبختی آنها می‌گردد، نعمت آنها سلب، و بلا، جای آن را می‌گیرد؛ صنایع و تکنولوژی آنها ویرانگر...
درد بی درمان وجود ندارد
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۲

درد بی درمان وجود ندارد

نه تنها هیچ بیماری جسمی بدون درمان وجود ندارد، هیچ مشکل اجتماعی هم بدون راه حل نمی‌باشد. آنها که مشکلات را لاینحل می‌پندارند و به هر کار پیچیده برخورد می‌کنند آن را درد بی درمان می‌نامند از این حقیقت غافلند که اصولاً درد بی درمان وجود ندارد!
نشانه‌های ستمگران
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۱

نشانه‌های ستمگران

از انجام وظائف خود در برابر آنها که پذیرش فرمان آنها لازم است، سرپیچی می‌کند؛ در برابر زیردستان به قهر و غلبه و زور و قلدری متوسّل می‌شود؛ و دوستان و همردیفان و همکاران خود را از میان ستمگران انتخاب می‌نماید.
غیبت کردن از نگاه امام علی(ع)
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۵۰

غیبت کردن از نگاه امام علی(ع)

آنها که به مذمّت و عیبجویی مردم در پشت سر می‌نشینند و آبرو و حیثیّت افراد را با افشای عیوب پنهانی، که غالب مردم به یکی از این عیوب گرفتارند، می‌برند، و آتش حسد و کینه‌ی خود را با این وسیله فرو می‌نشانند، افرادی ناتوان و فاقد شخصیّتند که حتّی در مبارزه‌ی بی دلیل و ظالمانه‌ی خود شهامت ندارند و تمام قدرتشان این است که از پشت خنجر بزنند.
امام رضا(ع) از چه کسانی بیزار بود؟
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۹

امام رضا(ع) از چه کسانی بیزار بود؟

امتیاز انسان از سایر جانداران در شخصیّت اجتماعی اوست؛ و آن کس که سود خود را در ضرر دیگران می‌بیند، فاقد شخصیّت اجتماعی است.
پر ارزش‌ترین سخن عرب
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۸

پر ارزش‌ترین سخن عرب

توجّه به فنای ثروت‌ها و مقام‌ها و زوال نعمت‌ها به انسان هشدار می‌دهد که هم در به دست آوردن آنها، حقّ و عدالت را رعایت کند؛ و هم در طرز مصرف آنها راه اعتدال پیش گیرد.
حق و باطل
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۷

حق و باطل

معمولاً «حق» چهره‌ای خشن دارد و احیاناً با طعمی تلخ است ولی کاملاً گواراست و بزودی جذب پیکر اجتماع می‌شود و جامعه از آن توان و نیرو می‌گیرد؛ امّا باطل بسیار آسان و گاهی بسیار لذیذ و شیرین، ولی اثرش مرگبار است...
بهای انسان
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۶

بهای انسان

در حالی که این سرمایه‌ی بزرگ را تدریجاً و روز به روز به بهای ناچیزی می‌فروشد، و گاه در پایان عمر می‌بیند این سرمایه‌ی عظیم را با یک خانه یا یک اتومبیل و یا ویلای ییلاقی معاوضه کرده است، و تازه از آن هم بزودی جدا خواهد شد.
دنیا هدف نیست، وسیله است!
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۵

دنیا هدف نیست، وسیله است!

ولی حدیث بالا آنها را به روشنی تفسیر می‌کند که اگر دنیا و وسائل مادّی آن‌گونه که خدا قرار داده، وسیله‌ای برای رسیدن به تکامل انسانی و بسط عدالت و داد و سعادت همه جانبه‌ی انسان‌ها باشد...
نشانه‌های ایمان
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۴

نشانه‌های ایمان

افراد با ایمان کمک‌های ارزنده‌ای در اختیار برادران خود می‌گذارند، چرا که کمک‌های آنها با دلسوزی و اخلاص و آگاهی همراه است.
 حقیقت توحید و عدل الهی
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۳

 حقیقت توحید و عدل الهی

از طرفی در این جهان حوادثی روی می‌دهد که گاهی اسرار آن بر ما پوشیده است، توجّه به عدالت خداوند به ما می‌گوید که این حوادث، همه روی حساب و قانون است؛ هرگونه سوءظن در این قسمت با ایمان به عدالت و حکمت او سازگار نیست.
حقیقت توحید و عدل الهی
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۲

حقیقت توحید و عدل الهی

آنها می‌دانند در راه اطاعت فرمان پروردگار، در راه پرهیز و دوری از گناه، و در راه سربلندی و عظمت، همیشه موانعی وجود دارد و رسیدن به این افتخارات، نیازمند به فداکاری و ایستادگی در برابر هوس‌های سرکش و در برابر مشکلات است.
همه روز به حساب خود رسیدگی کن!
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۱

همه روز به حساب خود رسیدگی کن!

راستی حیرت‌آور است که مردم در حساب سرمایه‌های مادّی خود این قدر دقیقند، حتّی نسبت به کم و زیاد شدن چند گرم وزن بدن خویش حسّاسیّت نشان می‌دهند، امّا گاه در تمام عمر حتّی یک بار به حساب‌های اخلاقی و معنوی خویش نمی‌رسند؛ چه غفلت وحشتناکی!
نوحه‌گری در جاهلیّت
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۰

نوحه‌گری در جاهلیّت

در برابر حوادث سخت و پیچیده و مشکلات زندگی فردی و اجتماعی نوحه‌گری و ناله کردن بیهوده است و سبب هدر دادن نیروها و امکانات می‌باشد؛ باید با سر پنجه‌ی عقل و اندیشه و با همّت و استقامت و شجاعت گره‌ها را گشود و چاره‌جویی کرد.
سعادت و نیک‌بختی
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۹

سعادت و نیک‌بختی

در این راه پرفراز و نشیبی که انسان در زندگی در پیش دارد برای این که بتواند از خطرات بیشماری که سعادت او را تهدید می‌کند رهایی یابد و موجودی مفید و مؤثّر در اجتماع گردد، در درجه‌ی اوّل نیاز به یک ارتباط معنوی و روحانی به پروردگار دارد که از ذات پاکش مدد گیرد...