درس زندگی

حقیقت توحید و عدل الهی
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۲

حقیقت توحید و عدل الهی

آنها می‌دانند در راه اطاعت فرمان پروردگار، در راه پرهیز و دوری از گناه، و در راه سربلندی و عظمت، همیشه موانعی وجود دارد و رسیدن به این افتخارات، نیازمند به فداکاری و ایستادگی در برابر هوس‌های سرکش و در برابر مشکلات است.
همه روز به حساب خود رسیدگی کن!
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۱

همه روز به حساب خود رسیدگی کن!

راستی حیرت‌آور است که مردم در حساب سرمایه‌های مادّی خود این قدر دقیقند، حتّی نسبت به کم و زیاد شدن چند گرم وزن بدن خویش حسّاسیّت نشان می‌دهند، امّا گاه در تمام عمر حتّی یک بار به حساب‌های اخلاقی و معنوی خویش نمی‌رسند؛ چه غفلت وحشتناکی!
نوحه‌گری در جاهلیّت
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۴۰

نوحه‌گری در جاهلیّت

در برابر حوادث سخت و پیچیده و مشکلات زندگی فردی و اجتماعی نوحه‌گری و ناله کردن بیهوده است و سبب هدر دادن نیروها و امکانات می‌باشد؛ باید با سر پنجه‌ی عقل و اندیشه و با همّت و استقامت و شجاعت گره‌ها را گشود و چاره‌جویی کرد.
سعادت و نیک‌بختی
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۹

سعادت و نیک‌بختی

در این راه پرفراز و نشیبی که انسان در زندگی در پیش دارد برای این که بتواند از خطرات بیشماری که سعادت او را تهدید می‌کند رهایی یابد و موجودی مفید و مؤثّر در اجتماع گردد، در درجه‌ی اوّل نیاز به یک ارتباط معنوی و روحانی به پروردگار دارد که از ذات پاکش مدد گیرد...
خرابکاری جاهلان
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۸

خرابکاری جاهلان

زیان جهل و نادانی تنها به این قسمت محدود نمی‌شود که انسان به ارزش‌های واقعی زندگی و حیات نمی‌رسد، بلکه فساد و تبهکاری ناشی از ندانم‌کاری‌ها خطر بزرگتری است که در انتظار عاملان بدون علم است.
ضرورت پاکیزه بودن
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۷

ضرورت پاکیزه بودن

دهان یکی از راه‌های پیوند با درگاه الهی و بندگان اوست؛ هر قدر با گفتار خوب و پاکیزه و سخنان محبّت آمیز خوشبو گردد و از زشتگویی و دشنام و ناسزا و دروغ و خشونت برکنار باشد، در پیشگاه خدا محبوبتر است.
آنچه پشت انسان را می‌شکند
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۶

آنچه پشت انسان را می‌شکند

کسانی که اعمال خود را بزرگ می‌شمرند، مسلّماً به همان قانع می‌شوند و همین طرز فکر سدّی در برابر تکامل و پیشرفت آنها ایجاد می‌کند. و آنها که گناه خویش را فراموش کنند، به جای جبران آن هر روز آلوده‌ی گناه تازه‌ای می‌شوند و یکباره سقوط خواهند کرد.
عبادت آزادگان
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۵

عبادت آزادگان

گرچه وعده‌ی کیفر و پاداش الهی، همه حق است؛ پاداشش فوق‌العاده پر ارزش و کیفرش بسیار دردناک، امّا آزادگان بلند همّتی که جز خدا نمی‌بینند و جز خدا نمی‌جویند و پیمانه‌ی قلبشان از عشق و محبّت او لبریز است، چشم به نقطه‌ای بالاتر از پاداش و کیفر دوخته، و انگیزه‌ی آنها در اطاعت فرمان خدا تنها عشقی است آمیخته با معرفت و شناسایی او.
بهترین مردم چه کسانی هستند؟
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۴

بهترین مردم چه کسانی هستند؟

داوری عادلانه در مسائل حقوقی و اجتماعی و اخلاقی، تنها از کسی میسّر است که منافع خود و دیگران را با یک چشم ببیند و حبّ و بغض‌های شخصی مانع از عدالت و دادگری او نشود.
هم‌ردیف شهیدان
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۳

هم‌ردیف شهیدان

از نظر منطق اسلام بزرگترین جهاد، جهاد با هوی و هوس‌های سرکش بویژه در محیط‌های آلوده است، حتّی جهاد با دشمن آنگاه نتیجه بخش خواهد بود که با اخلاص و نیّت پاك و دور از خودخواهی و اغراض شخصی صورت گیرد و این‌ها جز با پرورش اخلاقی کافی و جهاد با نفس ممکن نیست.
زهد به معنی واقعی
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۲

زهد به معنی واقعی

بعضی از ناآگاهان مفهوم زهد را تحریف کرده و یک شکل منفی به آن داده‌اند؛ زهد را به معنی فاصله گرفتن از مواهب الهی و پشت پا زدن به امکانات اقتصادی و همچون فقیران زیستن تفسیر کرده‌اند؛ در حالی که چنین نیست.
شکر پیروزی
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۱

شکر پیروزی

از نظر اسلام هر نعمت و موهبتی ـ بدون استثناء ـ شکر دارد؛ و شکر پیروزی، عفو است. پیروزی‌های ظاهری در صورتی ریشه دار خواهد شد که دل دشمن از کینه شستشو گردد و ریشه‌ی اصلی عداوت‌ها قطع شود، و این موضوع راهی بهتر از پرداختن زکات قدرت، یعنی عفو، ندارد.
سخن امام علی(ع) درباره سخن گفتن و سکوت کردن
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۳۰

سخن امام علی(ع) درباره سخن گفتن و سکوت کردن

خداوند از آنها که می‌دانند و آگاهی دارند پیمان گرفته که در برابر انحراف‌ها، کجروی‌ها، ستم‌ها و حق کشی‌ها، و سمپاشی‌های دشمنان، سکوت نکنند و با منطق و بیان گرم و مستدلّ خود نور هدایت و حقّ و عدالت در دلها بپاشند...
سخن امام علی(ع) درباره پند و عبرت
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۲۹

سخن امام علی(ع) درباره پند و عبرت

تاریخ پر از درس‌های عبرت است، پر از پندها و موعظه‌هاست؛ سرانجام ظلم و ستم‌ها، اختلافات و پراکندگی‌ها، رکودها و تحجّرها، بی خبری‌ها از وضع محیط و زمان، همه در آیینه‌ی تاریخ منعکس است.
نشانه‌های منافق
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۲۸

نشانه‌های منافق

افرادی که سعی دارند خود را غیر از آن که هستند نشان دهند، و زبان و دل، ظاهر و باطن، و گفتار و کردارشان از هم جداست، افراد ناتوانی هستند که نه شجاعت اظهار شخصیّت واقعی خود دارند و نه اراده و تصمیم کافی برای اصلاح خود.
نشانه‌های انسان‌های بهشتی
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۲۷

نشانه‌های انسان‌های بهشتی

اصیل‌ترین مکتب‌های انسانی آن است که فرد را در دل اجتماع ببیند و اجتماع را پرورش دهنده‌ی افراد، چرا که اجتماع می‌تواند سرچشمه‌ی همه‌ی برکات معنوی و مادّی باشد.
دروغ؛ کلید بدبختی‌ها
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۲۶

دروغ؛ کلید بدبختی‌ها

اگر «شرابخوار» از روی «جنون مستی» دست به گناه می‌آلاید، «دروغگو» آگاهانه سازمان زندگی اجتماعی را بهم می‌ریزد و روح اعتماد را از بین می‌برد و سرچشمه‌ی انواع گناهان و مفاسد می‌گردد.
زندگی ‌اجتماعی سالم
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۲۵

زندگی ‌اجتماعی سالم

ادای حقوق دیگران تنها یک مسأله‌ی اخلاقی و انسانی نیست؛ بلکه یک اصل مهمّ اجتماعی است که آرامش و سلامت اجتماع در گرو آن می‌باشد.
بلای قرض
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۲۴

بلای قرض

زرق و برق‌های زندگی مادّی و مسابقه‌ی تجمّل پرستی در عصر ما سبب شده که افراد خود را زیر بار وام‌های بی دلیل و بدهکاری‌های طاقتفرسا قرار داده و به زندگی پر رنج اقساطی تن در دهند.
شدیدترین مجازات
یکصد و پنجاه درس زندگی | ۲۳

شدیدترین مجازات

از نظر منطق اسلام، دانش همواره ابزاری است برای عمل، برای بهبودی زندگی فرد و اجتماع، و علم بدون عمل ارزشی ندارد.