درس زندگی

بزرگترین بازار تجارت | سرمایه‌های انسان در دنیا
درس زندگی | ۶۸

بزرگترین بازار تجارت | سرمایه‌های انسان در دنیا

آنها که فعّال و سخت کوش و هوشیارند و پرتلاش و آگاه، از فنون این تجارت بزرگ با خبرند؛ لحظه‌ای آرام نیستند و دائماً در تکاپو تا با این سرمایه‌ها، کالایی ارزنده‌تر، متاعی جاودانی و سرنوشتی درخشان برای خود و جامعه‌ی خود انتخاب کنند...
در راه اطاعت خرج کن تا خرج گناه نکنی!
درس زندگی | ۶۷

در راه اطاعت خرج کن تا خرج گناه نکنی!

کسی که از صرف وقت یا پول برای تعلیم و تربیت فرزند خویش مضایقه کند باید هزینه‌های کمرشکن اعتیاد و جنایات و انحرافها و ندانم کاریهای او را تحمّل کند، و کسانی که از صرف هزینه‌هایی که به رفع نیازمندی محرومان...
حقوق متقابل والدین و فرزندان
درس زندگی | ۶۶

حقوق متقابل والدین و فرزندان

به همین دلیل، پدران و مادران که حقّ بزرگی بر فرزندان خود دارند ـ حقّی که در قرآن مجید همدوش حقّ پروردگار ذکر شده ـ مسؤولیّت سنگینی نیز در مقابل آنها دارند؛ آنها باید لحظه‌ای از تعلیم و تربیت فرزندان غافل نشوند...
برتری دانشمند بر دیگران
درس زندگی | ۶۵

برتری دانشمند بر دیگران

«این» تنها گلیم خود را از آب بیرون می‌کشد و «آن» سعی می‌کند که غریقها را نجات بخشد، و این را نیز می‌دانیم که سیّارگان منظومه‌ی شمسی از نورِ آفتاب بهره می‌گیرند، و اگر عالِمی نبود عابدی هم وجود نداشت!
هیچ گناهی را کوچک نشمرید!
درس زندگی | ۶۴

هیچ گناهی را کوچک نشمرید!

گناهانی که انسان از آنها وحشت دارد و آنها را بزرگ می‌شمرد، آنقدر خطرناک نیستند؛ زیرا همواره مراقب است که دامن او را نگیرند؛ امّا به هنگامی که آن را کوچک می‌شمرد و وحشت او زایل می‌گردد و به آسانی آلوده‌ی آن می‌شود...
جهان بر سر کدام دو راهی است؟
درس زندگی | ۶۳

جهان بر سر کدام دو راهی است؟

از آن جا که بی دینی برخلاف سرشت آدمی است، سرانجام به سوی اسلام جلب می‌گردد؛ و هم اکنون موجی از توجّه به اسلام نقاط مختلفی از جهان را فرا گرفته است...
افسوس نخوردن بر گذشته
درس زندگی | ۶۲

افسوس نخوردن بر گذشته

در این جا مردم دو دسته می‌شوند؛ عدّه‌ای دائماً وقت خود را با افسوس خوردن به گذشته تلف می‌کنند و باقیمانده‌ی انرژی‌های خود را در این راه از دست می‌دهند؛ ولی عدّه‌ی دیگری گذشته را تمام شده تلقّی کرده به دست فراموشی می‌سپارند ...
ارزش خدمت به برادران دینی
درس زندگی | ۶۱

ارزش خدمت به برادران دینی

پیغمبر(ص) می‌فرماید: تو در راه حلّ مشکلات مردم، و رفع نیازمندیهای آنها بکوش، خداوندی که قدرتش مافوق قدرت تو و همه‌ی قدرتهاست به تو کمک می‌کند و مشکلات تو را حل می‌نماید.
آثا زیانبار چاپلوسی و حسد
درس زندگی | ۶۰

آثا زیانبار چاپلوسی و حسد

اگر تعریف و ستایش بیش از اندازه‌ی شایستگی افراد باشد تملّق و چاپلوسی است که هم شخصیّت گوینده را در هم می‌شکند و هم طرف را گرفتار عجب و خودبینی و اشتباهات غیر قابل جبران می‌کند...
نخستین اثر ایمان به خداوند
درس زندگی | ۵۹

نخستین اثر ایمان به خداوند

مراقبت دائمی بر سر تا پا و درون و برون از ناحیه‌ی علم و آگاهی اوست؛ نه تنها هیچ نقطه‌ای از دیدگاه علم او بیرون نیست، بلکه مراقبین او از چهار سو، همه جا، ما را احاطه کرده‌اند.
عدالت را در میان فرزندان رعایت کنید
درس زندگی | ۵۸

عدالت را در میان فرزندان رعایت کنید

یکی از اشتباهات بزرگ، تبعیض در میان فرزندان است؛ بعضی از مردم، برای فرزند بزرگ و به اصطلاح ارشد، امتیاز قائل می‌شوند، و بعضی برای کوچک‌ترین فرزند، و گاهی آنچنان در این راه، افراط می‌کنند که هر چه از محبّت و مال و عواطف دارند در اختیار یکی از آنها قرار می‌دهند و دیگران را بکلّی محروم می‌سازند.
دینداران واقعی چه کسانی هستند؟
درس زندگی | ۵۷

دینداران واقعی چه کسانی هستند؟

دین و مذهب ـ آن هم مذهبی همچون اسلام ـ حافظ حقوق مردم و حامی منافع عادلانه‌ی آنهاست؛ ولی دین، مزاحم منافع نامشروع شخصی و خصوصی افراد است؛ این جاست که «دینداران از مدّعیان دین» شناخته می‌شوند.
خردمند و بی‌خرد
درس زندگی | ۵۶

خردمند و بی‌خرد

ولی جاهلان بی خبر در دریایی از آرزوها و اوهام غوطه‌ورند، و گمشده‌های خود را تنها در عالم خیال می‌جویند، و چون دست یافتن به تخیّلات نیازی به کار و کوشش ندارد، گرایشهای منفی در همه‌ی شؤون زندگی آنها آشکار می‌گردد.
عاشقان فداکار
درس زندگی | ۵۵

عاشقان فداکار

جایی که زنان مصر با دیدن روی یوسف، در مسیر یک عشق زود گذر مجازی، آنچنان از خود بی‌خبر شدند که به جای بریدن میوه، دستهای خود را بریدند و احساس درد نکردند، چه جای تعجّب که عاشقان بی‌قرار راه خدا، و شهیدان راه حقّ و فضیلت، درد و رنج ضربات سنگین دشمن را احساس نکنند.
پاکان در زمره‌ی شهیدان
درس زندگی | ۵۴

پاکان در زمره‌ی شهیدان

آنها که دامانشان پاک، دلهایشان پاک، و زندگی و فکری پاک دارند و این‌گونه از جهان رخت برمی‌بندند، قطعاً در صفّ شهیدان خواهند بود که شهادت منحصر به کشته شدن در میدان جنگ نیست.
چرا نعمت‌ها از بین می‌روند؟
درس زندگی | ۵۳

چرا نعمت‌ها از بین می‌روند؟

هنگامی که مردم جهان نعمت‌های او را وسیله‌ی غرور و فساد و تبهکاری و ستم قرار دادند، همان نعمت‌ها تبدیل به عوامل بدبختی آنها می‌گردد، نعمت آنها سلب، و بلا، جای آن را می‌گیرد؛ صنایع و تکنولوژی آنها ویرانگر...
درد بی درمان وجود ندارد
درس زندگی | ۵۲

درد بی درمان وجود ندارد

نه تنها هیچ بیماری جسمی بدون درمان وجود ندارد، هیچ مشکل اجتماعی هم بدون راه حل نمی‌باشد. آنها که مشکلات را لاینحل می‌پندارند و به هر کار پیچیده برخورد می‌کنند آن را درد بی درمان می‌نامند از این حقیقت غافلند که اصولاً درد بی درمان وجود ندارد!
نشانه‌های ستمگران
درس زندگی | ۵۱

نشانه‌های ستمگران

از انجام وظائف خود در برابر آنها که پذیرش فرمان آنها لازم است، سرپیچی می‌کند؛ در برابر زیردستان به قهر و غلبه و زور و قلدری متوسّل می‌شود؛ و دوستان و همردیفان و همکاران خود را از میان ستمگران انتخاب می‌نماید.
غیبت کردن از نگاه امام علی(ع)
درس زندگی | ۵۰

غیبت کردن از نگاه امام علی(ع)

آنها که به مذمّت و عیبجویی مردم در پشت سر می‌نشینند و آبرو و حیثیّت افراد را با افشای عیوب پنهانی، که غالب مردم به یکی از این عیوب گرفتارند، می‌برند، و آتش حسد و کینه‌ی خود را با این وسیله فرو می‌نشانند، افرادی ناتوان و فاقد شخصیّتند که حتّی در مبارزه‌ی بی دلیل و ظالمانه‌ی خود شهامت ندارند و تمام قدرتشان این است که از پشت خنجر بزنند.
امام رضا(ع) از چه کسانی بیزار بود؟
درس زندگی | ۴۹

امام رضا(ع) از چه کسانی بیزار بود؟

امتیاز انسان از سایر جانداران در شخصیّت اجتماعی اوست؛ و آن کس که سود خود را در ضرر دیگران می‌بیند، فاقد شخصیّت اجتماعی است.