پایگاه اطلاع رسانی دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

فهرست مطالب- مقالات مناسبتی
عوامل سرور و حزن امام عصر(ع)
پیام‌های مهدوی| ۵

عوامل سرور و حزن امام عصر(ع)

اعلای كلمه‌ی اسلام و احیای معالم مذهب و آثار اهل‌بیت(ع) تعظیم شعایر، اعانت ضعفا، قضای حوایج و امر به معروف و نهی از منكر، مبارزه با بِدَع و پاسداری از احكام شرع، از اهمّ اموری است كه موجب خشنودی آن حضرت است و منتظر حقیقی ظهور باید به آن ملتزم و متعهّد باشد.
منتظر ظهور، آگاه است
پیام‌های مهدوی| ۴

منتظر ظهور، آگاه است

وظایفی كه مؤمنین در عصر غیبت در ابعاد مختلف دارند، از وظایفی كه در عصر حضور دارند كمتر نیست. مسئولیّت منتظربودن و به حقیقت انتظار ظهور داشتن، مسئولیّتی است كه همه باید در ایفای آن ساعی و كوشا باشند.
نورانیت امام عصر(عج) در قلوب بسیاری از مردم عصر حاضر
پیام‌های مهدوی| ۳

نورانیت امام عصر(عج) در قلوب بسیاری از مردم عصر حاضر

این تابلوهای یااباصالح المهدی و این مجامع و دلباختگی جوانان عزیز از قشر دانشجو، کارگر و پیشه‌ور و غیره همه نویدبخش این است که نور اسلام، خاموش نمی‌شود و قلوب پاک مؤمنین به مددهای غیبی محکم است و کسانی که فریفته‌ی ابتذال فرهنگ‌های منحط غربی و عمّال مستکبران هستند محکوم می‌باشند...
ظاهر و باطن جشن میلاد
پیام‌های مهدوی| ۲

ظاهر و باطن جشن میلاد

این مراسم اگر چه بیشتر یك سلسله برنامه‌های ظاهری است امّا در باطن و حقیقت، اعلام حمایت از دین و حفاظت از ارزش‌ها و سنّت‌های اسلامی و طرف‌داری از محرومان و مستضعفان و ستیز با مستكبران و ستمگران است.
تجدید عهد و میثاق با صاحب‌الزمان(عج)
پیام‌های مهدوی| ۱

تجدید عهد و میثاق با صاحب‌الزمان(عج)

نیمه‌ی شعبان روز امید انسان‌ها، روز منتظران عدالت جهانی و صلح و دوستی همگانی است. فروزان شبی که از صبح وصال نکورویان، سبقت ربوده و درخشان روزی که چون عارض خوبان، رنگ غم از آینه‌ی دل‌ها زدوده.
هفت نکته برای بهره‌برداری از همه لحظات ماه خدا

هفت نکته برای بهره‌برداری از همه لحظات ماه خدا

با تمام توان بکوشیم زبان خود را کنترل نموده و کاملاً مراقب کلماتی که از دهان خارج می‌شود باشیم که گاهی یک دروغ یا یک غیبت یا یک سخن نابه‌جا خرمن برکاتی را که به‌دست آوردیم به آتش می‌کشد.‌
استفاده از فرصت نیمه شعبان برای دفع بلای کرونا

استفاده از فرصت نیمه شعبان برای دفع بلای کرونا

در شب نیمه شعبان همه‌ی ما از گناهان خود توبه کنیم و تصمیم بگیریم برای آینده به چنین کارهای زشتی دست نزنیم و هنگام توبه کردن در پیشگاه پروردگار، وجود مقدس امام زمان ارواحنافداه را هم شاهد بگیریم و از خداوند بخواهیم به برکت آن وجود مقدس توبه‌ی ما را قبول فرمایند.
همه چیز درباره حجاب و عفاف

همه چیز درباره حجاب و عفاف

حضرت زهرا سلام‌الله علیها در رعایت حجاب و عفت ورزیدن حتّی در حضور فرد نابینا نیز کوتاهی نمی‌کردند چراکه رعایت حجاب را عامل مؤثر در حفظ و تقویت حریم عفت، حیا و دین‌داری خود فرد و جامعه می‌دانستند.
شرح دعای ابوحمزه ثمالی
فضائل ماه رمضان| ۶

شرح دعای ابوحمزه ثمالی

این دعا از مضامین و محتوای بسیار بلندی برخوردار است که اگر کسی اندکی آمادگی روحی داشته باشد و با توجّه این دعا را بخواند به‌ یقین در عمق وجودش نورانیّت خاصی وارد می‌شود و در دل ‌و جانش انقلابی ایجاد می‌کند.
دعای سحر
فضائل ماه رمضان| ۵

دعای سحر

این دعا از نظر مضمون با دعاهای دیگر فرق دارد. چون غالباً در دعاهای دیگر انسان در مقام مناجات و راز و نیاز با پروردگار از ضعف و ناتوانی خود، از نیازمندی خود به عفو و مغفرت خداوند سخن می‌گوید، ولی در این دعا از آن مطالب سخنی به میان نیامده و فقط خدا را می‌خوانیم و به صفات جلال و جمال او سوگند می‌دهیم.
دعای افتتاح
فضائل ماه رمضان| ۴

دعای افتتاح

سزاوار است این دعای پرمحتوا و آموزنده را با دقّت بخوانیم و در جملات آن تأمل داشته باشیم تا کاملاً لذت ببریم و سرشار از معنویت مناجات با خداوند لحظاتی را بگذرانیم.
اعمال ماه رمضان
فضائل ماه رمضان| ۳

اعمال ماه رمضان

سحرهای ماه رمضان، ویژگی خاص خود را دارد و چه فرصت خوبی است که انسان بتواند در آن وقت به‌ دور از همه غوغاهای روزانه و با استفاده از آرامش و سکوت خاص به عبادت بپردازد و مناجات‌های مخصوصی که اولیاء خدا برای سحرهای ماه مبارک رمضان بیان فرموده‌اند، مترنّم شود و از فیض سحر بهره‌مند گردد.
شش توصیه به روزه‌داران
فضائل ماه رمضان| ۲

شش توصیه به روزه‌داران

روزه صحیح کامل که خداوند آن را واجب فرموده به جهت تکمیل جان و نفس روزه‌دار، آن روزه همان است که حتماً با نخوردن و نیاشامیدن، از معصیت اعضا و جوارح نیز خودداری کند و اگر قدمی فراتر رفت و از تمام آنچه قلب را از یاد خدا مشغول می‌دارد امساک کرد، کامل‌ترین روزه است.
فضیلت ماه رمضان
فضائل ماه رمضان| ۱

فضیلت ماه رمضان

در تمام سال ماهی به عظمت ماه پربرکت رمضان نیست. زیرا ماهی است که خداوند آن را جهت اهدای بالاترین هدیه خود به جهان بشریت یعنی «قرآن مجید» برگزیده است.
فضیلت و اعمال نیمه شعبان| ۲
فضائل ماه شعبان| ۶

فضیلت و اعمال نیمه شعبان| ۲

اصل مسئله ایمان به حضرت مهدی(ع) از موارد (ایمان به غیب) است که بزرگ‌ترین امتیاز مؤمنان در کتاب آسمانی ما مطرح شده...
فضیلت و اعمال نیمه شعبان| ۱
فضائل ماه شعبان| ۵

فضیلت و اعمال نیمه شعبان| ۱

یکی دیگر از برکات شب پانزدهم شعبان آن است که از شب‌هایی است که بیدار ماندن و عبادت در آن شب بسیار تأکید شده و اعمال و دعاهای خاصی برای آن شب ذکر شده...
شرح مناجات شعبانیه
فضائل ماه شعبان| ۴

شرح مناجات شعبانیه

مولای من در تمام عمرم در خلوت و آشکار تقدیر تو بر من سایه افکنده و هرچه دارم از توست، کم ‌و زیاد به‌ دست تو و سود و زیانم از توست.
متن مناجات شعبانیه
فضائل ماه شعبان| ۳

متن مناجات شعبانیه

اى خدا مرا از آنان قرار ده كه چون او را ندا كنى تو را اجابت مى‌‏كند و چون به او متوجّه شوى از تجلّى جلال و عظمتت مدهوش مى‏‌گردد پس تو با او در باطن راز مى‏‌گويى و او به عيان به كار تو مشغول است‏...
صلوات شعبانیه
فضائل ماه شعبان| ۲

صلوات شعبانیه

در این دنیای پرغوغا و گرفتاری با این‌همه عوامل انحراف، تنها گروهی که می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد و در پرتو ارشادات و راهنمایی ایشان سالم ماند، فقط و فقط خاندان پیامبرند.
فضیلت ماه شعبان
فضائل ماه شعبان| ۱

فضیلت ماه شعبان

از امتیازات ماه شعبان این است که از نظر تقویم، در این ماه حادثه تلخ ناراحت‌کننده همچون شهادت یکی از معصومین(ع) واقع نشده و چه فضیلتی بالاتر از اینکه ولادت باسعادت حضرت امام حسین(ع) در این ماه واقع شده و همچنین ولادت حضرت مهدی ارواحنافداه در نیمه ماه قرار گرفته.