احکام آداب و رسوم

عید نوروز از دیدگاه شرع
احکام آداب و رسوم| ۹

عید نوروز از دیدگاه شرع

برگزاری مراسم‌های چهارشنبه سوری و سیزده بدر علاوه بر به جا گذاشتن تلفات و خسارات جانی و مالی، موجب هتک حرمت مسائل شرعی شده است... خواهشمند است نظر مبارک را در مورد این عید و پیرایه‌های آن بیان فرمایید تا متدیّنین وظیفه خود را در قبال آن بدانند.
چهارشنبه سوری، سیزده بدر و ترقه‌بازی از دیدگاه شرع
احکام آداب و رسوم| ۸

چهارشنبه سوری، سیزده بدر و ترقه‌بازی از دیدگاه شرع

خرید و فروش ترقه و انجام چهارشنبه سوری و سیزده بدر به اعتقاد نحسی 13و احیای مظاهر ملی گرایی مانند تخت جمشید چگونه است؟ متأسفانه این اعمال مورد تشوق قرار گرفته است.
حجیّت تقویم‌های نجومی
احکام آداب و رسوم| ۷

حجیّت تقویم‌های نجومی

در تقویم‌های نجومی نوشته می‌شود، مثلاً قمر در عقرب است یا نحس می‌باشد. آیا شرعاً این تعابیر حجیت دارد و باید به آنها توجه نمود؟
حکم جواب سلام
احکام آداب و رسوم| ۶

حکم جواب سلام

در پایان سخنرانی‌ها خطیب یا سخنران می‌گوید: «والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته». آیا جواب این سلام، هم‌چون سلام تحیت واجب است یا خیر؟
حکم مخارج برای اموات
احکام آداب و رسوم| ۵

حکم مخارج برای اموات

مخارجی که برای اموات صورت می‌گیرد، طعام‌های مفصل در تالارها، تاج گل‌های گران‌قیمت حالت مسابقه به خود گرفته و چشم و هم‌چشمی با برخی عادات و رسوم اجتماعی، موجب قرض‌های کمرشکن برای صاحبان عزا می‌گردد... صرف هزینه در چه راهی برای میّت سودمندتر است؟ تکلیف مؤمنین در این رابطه چیست؟
عید نوروز عید ملی است یا دینی؟
احکام آداب و رسوم| ۴

عید نوروز عید ملی است یا دینی؟

در عید نوروز اقدامات خوبی چون نظافت و صله رحم و ... انجام می‌گیرد. ولی برخی مدعی هستند به استناد برخی روایات که این عید علاوه بر جنبه ملی وجهه شرعی دارد. از جمله به روایتی از معلی ابن خنیس استناد می شود. یا روایتی از امام علی(ع) ذکر می شود که هر روزتان نوروز باد. آیا استدلال به این روایات تام است و می‌توان برای نوروز وجهه دینی و شرعی درست کرد؟
لزوم نهی از روش‌های غیراخلاقی و غیردینی
احکام آداب و رسوم| ۳

لزوم نهی از روش‌های غیراخلاقی و غیردینی

برخی از زائران زن یا مرد ایرانی با وضعیت غیراسلامی و غیراخلاقی در سرزمین وحی حضور پیدا می‌کنند و آبروی ایران و شیعه را مخدوش می‌سازند. آیا زمینه‌سازی برای حضور چنین افرادی و عدم برخورد با رفتارهای غیراسلامی آنان توسط مسئولان و متولیان امر چه صورت دارد و توصیه حضرتعالی در این زمینه چه می‌باشد؟
اهمیت منبر و موعظه در مجالس ختم
احکام آداب و رسوم| ۲

اهمیت منبر و موعظه در مجالس ختم

در بعضی از مساجد و مجالس ترحیم اموات، به جای منبر و موعظه فقط با دعوت از یک یا دو مداح آن مجالس برگزار می‌شود. لطفاً بفرمایید از نظر اجر و ثواب برای میت، کدام مطلوب‌تر است؟
نحسی بعضی از روزها
احکام آداب و رسوم| ۱

نحسی بعضی از روزها

برخی معتقدند برخی ایام مثل ماه صفر نحس هستند و به برخی روایات نیز استناد می‌کنند. آیا از نظر شرعی ایام و لیالی نحس وجود دارد و برای رفع نحسی چه باید کرد؟