ویژه‌نامه پیامبر اسلام(ص)

آفرینش انسان برای نیایش
خاتم انبیاء، رحمت بی‌انتها| ۸

آفرینش انسان برای نیایش

دعا یعنی گدایی. انسان را به این دنیا آورده‌اند تا از یک سو خود را به فقر و نیاز مطلق بشناسد و از سوی دیگر، خالقش را به غنای مطلق. آن‌گاه این فقیر مطلق دست حاجت به سوی آن غنیّ مطلق دراز کند و از او بهره‌ی خود را بگیرد و از دنیا برود.
هدایت به وسیله قرآن
خاتم انبیاء، رحمت بی‌انتها| ۷

هدایت به وسیله قرآن

آری، اگر آدمی اندکی در خود فرو برود و بیندیشد، درمی‌یابد که در بیابانی هولناک قرار گرفته است. در این بیابان فضا تاریک و راه باریک و دشمن فراوان است و مقصد ناپیدا. چنین آدمی در چنین بیابانی چه می‌خواهد؟ تنها چیزی که می‌خواهد هدایت است.
نعمت صندوق قرض‌الحسنه| به جای خریدن قبر به بینوایان کمک کنید!
خاتم انبیاء، رحمت بی‌انتها| ۶

نعمت صندوق قرض‌الحسنه| به جای خریدن قبر به بینوایان کمک کنید!

برخی از مردم، به قول معروف، سوراخ دعا را گم کرده‌اند. به زعم خود می‌خواهند برای آخرتشان کاری انجام دهند، می‌روند قبر می‌خرند. پول فراوانی، چه بسا ده‌ها میلیون، می‌دهند و چند قبر می‌خرند و مقبره‌ی خانوادگی درست می‌کنند؛ به خیال این که با این کار آخرت آبادی گیرشان می‌آید و آن‌ها را در غرفه‌های بهشتی جای می‌دهند.
سوالات امام حسین(ع) و پاسخ‌های اعرابی
خاتم انبیاء، رحمت بی‌انتها| ۵

سوالات امام حسین(ع) و پاسخ‌های اعرابی

انبیاء، برای آخرت فریاد می‌زنند و تبشیر و انذار می‌کنند و می‌خواهند ما را برای زندگی آخرت آماده سازند. آن بزرگواران دنیا را مقدّمه‌ی آخرت می‌دانند که اگر در مسیر آخرت بود بسیار خوب و سعادت‌آفرین است و اگر از مسیر آخرت منحرف شد بسیار بد است و بدبختی‌های پایان‌ناپذیر به دنبال خواهد داشت.
اصالت آخرت نزد خدا
خاتم انبیاء، رحمت بی‌انتها| ۴

اصالت آخرت نزد خدا

انبیاء و اولیای الهی(ع) علی‌رغم روشنفکرمآبانی که علی‌الدّوام داد دنیا می‌زنند، تمام کارشان آخرت‌طلبی و آخرت‌گرایی است. آن‌ها می‌خواهند انسان را به آخرت متوجّه سازند و با تعلیماتشان مایه‌ای در جان بشر ایجاد کنند که با این مایه بتواند در عالم پس از مرگ، از زندگی مرفّه جاودانه برخوردار گردد.
معرفی صفات پیامبر اکرم(ص)
خاتم انبیاء، رحمت بی‌انتها| ۳

معرفی صفات پیامبر اکرم(ص)

اذن خدا همان منصب نبوّت و امامت است که از جانب خدا به اشخاص معیّنی داده شده است. تنها آن‌ها می‌توانند بشر را به سوی خدا راهنمایی کنند، زیرا به اذن خدا مقصد و مسیر و برنامه‌ی سیر را به خوبی شناخته‌اند و در این راه پر خوف و خطر چراغ روشنی‌بخش هستند.
قانون الهی؛ قانون عدل بشری
خاتم انبیاء، رحمت بی‌انتها| ۲

قانون الهی؛ قانون عدل بشری

بشر متمدّن فکرش روشن‌تر و عالی‌تر می‌شود و اختراعات محیّرالعقول از مغزش تراوش می‌کند، به همان مقدار اراده‌اش ضعیف و سست و ناتوان می‌شود و نمی‌تواند در مقابل هوا و هوس بایستد و آن را مهار کند. سرّ مطلب این است که تمدّن لطافت‌ها و زیبایی‌های زندگی را بی‌پرده و آشکار می‌کند.
سه ویژگی تأسی‌کنندگان از رسول الله (ص)
خاتم انبیاء، رحمت بی‌انتها| ۱

سه ویژگی تأسی‌کنندگان از رسول الله (ص)

خداوند متعال می‌فرماید: اسوه‌ بودن کار شماست؛ شما که امّت اسلامی هستید، وظیفه دارید در مورد پیامبر اکرم(ص) اسوه باشید (تأسّی کنید). وظیفه‌ی شما در برابر رسول خدا تأسّی و تبعیّت است. آنچه از شما خواسته‌ایم دنبال او حرکت کردن است.
اولین وظیفه الهی رسول الله(ص) | هفت صفتی که خدا پیامبر را با آن‌ها معرفی می‌کند
بعثت؛ مشکات ایمان و عزت | ۵

اولین وظیفه الهی رسول الله(ص) | هفت صفتی که خدا پیامبر را با آن‌ها معرفی می‌کند

سواد خواندن و نوشتن برای ما افراد بشر عادی، کمال بزرگ است و نداشتن آن، نقص خجلت‌بار است. امّا همین خواندن و نوشتن برای رسول‌الله اعظم(ص) نقص بزرگ و سبب ایجاد شبهه در صدق ادعای نزول وحی است...
رسول اکرم(ص)؛ مستجمع جمیع کمالات
بعثت؛ مشکات ایمان و عزت | ۴

رسول اکرم(ص)؛ مستجمع جمیع کمالات

آری، سعادت ابدی انسان در گرو افتادن وی به دامن «وحی» آسمانی قرآن است و «اثبات» وحی آسمانی بودن قرآن نیز در گرو «امّی بودن» آورنده‌ی قرآن است از این رو نتیجه می‌گیریم که «امّی بودن» پیامبر خاتم(ص) سبب سعادت ابدی انسان و توانایی بر خواندن و نوشتن آن حضرت سبب هلاکت ابدی انسان است.
امّی بودن پیامبر اسلام(ص)
بعثت؛ مشکات ایمان و عزت | ۳

امّی بودن پیامبر اسلام(ص)

امّی‌ منسوب به امّ است و «امّ» یعنی مادر و «امّی» یعنی کسی که درسی نخوانده و استاد و معلّمی به خود ندیده و از احدی اکتساب علم و دانش نکرده است و به همان بساطت که از مادر متولّد شده باقی‌مانده و در این عالم طبع، با هیچ مکتبی جز مکتب دامن مادر، آشنایی نداشته است!
دعوت به دین با عمل، نه با زبان| چرایی بعثت پیامبر اسلام(ص)
بعثت؛ مشکات ایمان و عزت | ۲

دعوت به دین با عمل، نه با زبان| چرایی بعثت پیامبر اسلام(ص)

بدیهی است که تمام افراد آدمیان اهلیّت این را ندارند که با حضرت خالق سبحان تماسّ مستقیم بگیرند و برنامه‌ی هدایت را از مقام ارفع اقدس او اخذ نمایند، پس راهی جز این نیست که باید فردی از آدمیان را مشمول رحمت و عنایت خاصّ خود قرار داده و او را به عنوان رسول و حامل وحی و برنامه‌ی هدایت عالم انسان برانگیزد...
نعمت هدایت از برکات بعثت
بعثت؛ مشکات ایمان و عزت | ۱

نعمت هدایت از برکات بعثت

خداوند بر مؤمنان منّت گذاشت كه در میانشان از خودشان رسولی برانگیخت تا آیات خدا را بر آنان تلاوت كند و آنها را از رذایل و پلیدی‌ها پاک سازد و راه و رسم زندگی در این دنیا و طریق درک و فهم معارف را به آنان تعلیم كند در حالی كه آنها در ضلالت و گمراهی آشكاری بودند.