زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)

علی(ع) در جنگ حنین
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۱۲

علی(ع) در جنگ حنین

مردی از هوازن که نامش «ابوجَرْوَل» بود، پرچم سیاهی بر سر نیزه بلند بسته بود و در پیشاپیش لشکر کفر سوار بر شتر سرخی به پیش می‌آمد به هر مسلمانی که می‌رسید او را می‌کشت. و سپس پرچم را به علامت پیروزی بلند می‌کرد که کافران می‌دیدند...
نقش علی(ع) در ماجراهای فتح مکه
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۱۱

نقش علی(ع) در ماجراهای فتح مکه

در این هنگام، پیامبر(ص) از خانه بیرون آمد، مسلمانان مدینه را در دو صف قرار داد و با هم تا یک فرسخی به استقبال علی(ع) شتافتند، هنگامی که چشم علی(ع) به قامت پیامبر(ص) افتاد، به احترام آن حضرت، از اسب پیاده شد، و به طرف پاهای پیامبر(ص) خم شد تا ببوسد...
نقش حضرت علی(ع) در صلح حدیبیّه
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۱۰

نقش حضرت علی(ع) در صلح حدیبیّه

حضرت علی(ع) در تدوین صلح حدیبیّه، نقش بسیار داشت، و موادّ آن را خودش نوشت، و پس از پیامبر(ص)، هیچ شخصی مانند علی(ع) در برقراری چنان صلحی، نقش نداشت.
حوادث تلخ و شیرین برای حضرت علی(ع) در سال چهارم هجرت
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۹

حوادث تلخ و شیرین برای حضرت علی(ع) در سال چهارم هجرت

مسلمانان از وحشت، در سکوت فرو رفته بودند، تنها حضرت علی(ع) با شنیدن صداهای پیاپی «عمرو»، مکرّر به پیامبر(ص) التماس می‌کرد تا اجازه رفتن به میدان را به او بدهد.
تلاش و فداکاری حضرت علی(ع) در جنگ احد
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۸

تلاش و فداکاری حضرت علی(ع) در جنگ احد

در جنگ اُحُد، پس از شهادت مصعب، علی(ع) پرچم را به دست گرفت، در این هنگام، سپاه دشمن ۹ نفر از پرچمداران خود را که از قهرمانان خود بودند یکی پس از دیگری به میدان فرستاد، و همه‌ی آنها به دست پرتوان حضرت علی(ع) به هلاکت رسیدند.
علی(ع) در سال اول و دوم هجرت| نقش علی(ع) در پیروزی سپاه اسلام در جنگ بدر
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۷

علی(ع) در سال اول و دوم هجرت| نقش علی(ع) در پیروزی سپاه اسلام در جنگ بدر

شمشیر برّان علی(ع) در میدان نبرد بدر، دشمنان را یکی پس از دیگری کشت، تا سپاه اسلام پیروز گردید، در این هنگام علی(ع) ۲۵ سال داشت.
خوابیدن علی(ع) در بستر پیامبر(ص) در شب هجرت
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۶

خوابیدن علی(ع) در بستر پیامبر(ص) در شب هجرت

هنگامی که وقت هجوم فرا رسید، دسته‌جمعی با شمشیرهای کشیده وارد خانه‌ی پیامبر(ص) شدند و کنار بستر آن حضرت آمدند، ناگاه دیدند علی(ع) از بستر برجهید، مشرکان تا چهره‌ی علی(ع) را دیدند، حیران شدند و گفتند: «محمّد کجا است؟
فداکاری و جانبازی علی(ع) در شعب ابی‌طالب
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۵

فداکاری و جانبازی علی(ع) در شعب ابی‌طالب

سکوت مجلس را فرا گرفته بود، ناگاه علی(ع) برخاست و قفل سکوت را شکست و گفت: «ای پیامبر خدا! من تو را یاری می‌کنم»، سپس دستش را به سوی پیامبر(ص) دراز کرد تا به عنوان بیعت فداکاری و وفاداری بفشرد.
علی(ع) نخستین مرد مسلمان
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۴

علی(ع) نخستین مرد مسلمان

عباس گفت: آن مرد زیبایی که جلوتر آمد، برادرزاده‌ام محمّد(ص) است، و آن نوجوان، که در جانب راستش آمد، علی(ع) پسر ابوطالب است، و آن بانو، خدیجه(س) همسر محمّد(ص) می‌باشد، سوگند به خدا در سراسر زمین هیچ‌کس جز این سه نفر، پیرو این دین تازه (اسلام) نیست.
تربیت علی(ع) تحت نظارت دقیق پیامبر(ص)
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۳

تربیت علی(ع) تحت نظارت دقیق پیامبر(ص)

در مورد آموزش و تربیت او، پیامبر اسلام(ص) او را تحت نظر خود بزرگ کرد، در همان ده سال آغاز عمر علی(ع) که وقت شکل‌گیری شخصیّت انسان است، پیامبر(ص) چون پدری آگاه و مهربان در کنار علی(ع) می‌زیست و هیچگاه از او جدا نمی‌شد، محیط زیست او نیز، همواره از بت‌پرستان جدا بود.
کعبه؛ زادگاه علی(ع)
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۲

کعبه؛ زادگاه علی(ع)

ر همین لحظه، دیوار کعبه شکافته شد، فاطمه(س) به درون کعبه وارد شد، آن دیوار مانند اوّل به هم پیوست، حاضران حیران و شگفت‌زده شدند، شب و روز سخن از این حادثه‌ی عجیب در زبان‌ها بود، نه کلید، در خانه را می‌گشود و نه کلنگ در ساختمان کعبه اثر می‌کرد...
آشنایی با امام علی(ع)
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۱

آشنایی با امام علی(ع)

وقت و محلّ شهادت: صبح ۱۹ رمضان سال ۴۰ هجرت، توسط ابن‌ملجم در مسجد کوفه، ضربت خورد، و شب ۲۱ رمضان در سن ۶۳ سالگی در کوفه به شهادت رسید.
از جنگ نهروان تا شهادت حضرت علی(ع)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 9

از جنگ نهروان تا شهادت حضرت علی(ع)

امام(ع) وارد مسجد شدند به نماز ایستادند و تکبیر افتتاح نماز را گفتند و پس از قرائت به سجده رفتند در این هنگام إبن ملجم در حالی که فریاد می ­زد «لِلّهِ الحُکمُ لا لَکَ یا عَلی» با شمشیر زهرآلود ضربتی بر سر مبارک امام زد، از قضا این ضربت بر محلّی اصابت کرد که سابقاً شمشیر عمرو بن عبدود برآن وارد شده بود و فرق مبارک آن حضرت را تا پیشانی شکافت.
ماجرای حکمیّت
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 8

ماجرای حکمیّت

حادثه حکمیّت در سرزمین صفین، از حوادث بی سابقه تاریخ اسلام به شمار می رود. أمیرالمؤمنین(ع) که در دو قدمی پیروزی قرار داشت و اگر یاران نادان و ناآگاه او دست از حمایت حضرتش بر نمی داشتند یا لااقل برای او ایجاد مزاحمت نمی کردند، چشم فتنه را از کاسه در می آورد...
خلافت ظاهری حضرت علی(ع)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 7

خلافت ظاهری حضرت علی(ع)

عثمان در سوم ماه محرم سال 24 هجری از طریق شورایی که خلیفه دوم اعضای آن را برگزیده بود به خلافت انتخاب شد و در هجدهم ماه ذی الحجّه سال 35 پس از دوازده سال حکومت به دست انقلابیون مصر و عراق و گروهی از مهاجرین و انصار کشته شد.
حضرت علی(ع) و شورا
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 6

حضرت علی(ع) و شورا

شورا تشکیل شد، اولین کاری که صورت گرفت این بود که طلحه که یکی از شش نفر بود چون رابطه‎اش با حضرت علی(ع) تیره بود به نفع عثمان کنار رفت زیرا می‎دانست که با وجود حضرت علی(ع) و عثمان، کسی او را برای خلافت انتخاب نمی‎کند، پس چه بهتر که به نفع عثمان کنار برود و از شانس موفقیّت حضرت علی(ع) بکاهد.
حضرت علی(ع) و فدک
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 5

حضرت علی(ع) و فدک

زمامداری مسلمانان پس از فوت پیامبر اکرم(ص) طبق فرمایشات مکرّر آن حضرت، با أمیرمؤمنان(ع) بود و این مقام و منصب به هزینه سنگین نیاز داشت، حضرت علی(ع) برای اداره‎ی امور وابسته به منصب خلافت می‎توانست از درآمد فدک به نحو أحسن استفاده کند. گویا دستگاه خلافت از این پیش‎بینی پیامبر(ص) مطّلع شده بود که در همان روزهای نخست فدک را از دست خاندان پیامبر(ص) بیرون برد.
جریان غدیر خم
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)| درسنامه شماره 4

جریان غدیر خم

خداوند مولای من و من مولای مؤمنان هستم و بر آنها از خودشان «اَولی» و سزاوارترم، هان ای مردم «هرکس من مولا و رهبر او هستم، علی (ع) هم مولا و رهبر اوست».
جانشینی حضرت علی(ع) و رحلت پیامبر(ص)
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)| درسنامه شماره 3

جانشینی حضرت علی(ع) و رحلت پیامبر(ص)

پیامبر گرامی (ص) در طول رسالت بیست و سه ساله خود، گاهی به ‏صورت کنایه و اشاره و در موارد زیادی با صراحت، لیاقت و شایستگی حضرت علی (ع) را برای پیشوایی و زمامداری امّت به ‏مردم یادآوری می ‏فرمود...
سرگذشت حضرت علی(ع) در مدینه
شرح حال و زندگی حضرت امیرالمومنین(ع)/ درسنامه شماره 2

سرگذشت حضرت علی(ع) در مدینه

حضرت علی (ع) تمام آیات قرآن را چه آن‏‌ها که در مکّه نازل می‏ شد و چه آن‏‌ها که در مدینه، در دوران حیات پیامبر (ص) به ‏دقّت ضبط می‏‌کرد و از این جهت یکی از کاتبان وحی و حافظان قرآن به ‏شمار می‏ رفت.