زندگی حضرت امام صادق(ع)

خنثی شدن قتل امام صادق(ع)
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۹

خنثی شدن قتل امام صادق(ع)

هنوز امام سر از سجده بلند نکرده بود که صدای شیون را از خانه‌ی او شنیدم، امام صادق(ع) فرمود: «من او را به دعایی نفرین کردم که خداوند فرشته‌ای به سوی او فرستاد که عصایی آهنین بر سر او زد، به گونه‌ای که بر اثر ضربه‌ی آن، مثانه‌ی او شکافته شد و مرد.
نهی شدید امام صادق(ع) از همکاری با طاغوت
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۸

نهی شدید امام صادق(ع) از همکاری با طاغوت

منصور وحشت‌زده و لرزان شد و به امام عرض کرد: «فردا اگر خواستید به حرم جدّت (مدینه) بازگردید، و اگر خواستید در اینجا با کمال احترام بمانید، سوگند به خدا بعد از این حادثه هرگز گزارش کسی را در مورد تو قبول نخواهم کرد.
چرا امام صادق(ع) قیام نکرد؟
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۷

چرا امام صادق(ع) قیام نکرد؟

امام صادق(ع) اصل قیام را روا می‌دانست، ولی یاران راستینی که در خط فکری امامان خاندان رسالت حرکت کنند و قیام را به بیراهه نکشانند نداشت، از این رو قیام و نهضت فکری و انقلاب فرهنگی را بر قیام و انقلاب نظامی و مسلّحانه ترجیح می‌داد.
تایید قیام‌های اسلامی توسط امام صادق(ع)
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۶

تایید قیام‌های اسلامی توسط امام صادق(ع)

در عصر امامت امام صادق(ع) و قبل از آن، قیام‌ها و نهضت‌هایی بر ضّد طاغوتیان وقت روی داد، امام صادق(ع) به عللی به طور مستقیم وارد آن نشد، ولی آن قیام‌هایی را که بر اساس صحیح اسلامی رخ می‌داد تأیید می‌کرد...
موضعگیری امام صادق(ع) در برابر طاغوت‌ها
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۵

موضعگیری امام صادق(ع) در برابر طاغوت‌ها

کسی که سلطان ستمگری را ستایش کند، و در برابر او تواضع و فروتنی نماید تا در کنار او به نوایی برسد، چنین کسی همنشین آن سلطان در آتش دوزخ خواهد بود.
حقانیت امام صادق(ع)
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۴

حقانیت امام صادق(ع)

کَلْبی می­‌گوید از نزد عبدالله برخاستم و از خانه‌ی او بیرون آمدم و با خود گفتم: این جمعیّت (قریش در مسجد) به اهل بیت(ع) دروغ بسته‌اند (و به دروغ عبدالله را به عنوان امامِ بعد از امام باقر(ع) به من معرفی کرده‌اند) به مسجد رفتم...
پاسخ امام صادق(ع) به سوال خضر
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۳

پاسخ امام صادق(ع) به سوال خضر

سخنرانی امام صادق(ع) قبل از امامت، در مراسم حجّ، باعث تبعید او و پدرش از مدینه به شام شده است و با توجّه به محتوای سخنرانی به خوبی روشن می‌شود، که امام صادق(ع) چگونه با صراحت و قاطعیّت، حکومت هشام را تخطئه کرده و مردود شمرده است.
راز نامگذاری امام صادق(ع)
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع) (۲)

راز نامگذاری امام صادق(ع)

امام سجّاد(ع) روایت می‌کند که رسول اکرم (ص) فرمود: «هنگامی که پسرم جعفر بن محمّد... متولّد شد، نام او را «صادق» بگذارید چرا که به زودی از نوه‌های او شخصی به نام جعفر، ظهور می‌کند و به دروغ ادّعای امامت می‌کند، از این رو نام او جعفر کذّاب است.
صادق آل محمد(ص)
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع) (۱)

صادق آل محمد(ص)

این امام بزرگوار، غدیر و فرهنگ غدیر را زنده کرد و به آرمان و محتوای خطبه‌ی حضرت زهرا (س) تحقّق عینی بخشید و به عنوان صادق آل محمّد(ص) در برابر دروغ‌سازان و نیرنگ‌بازان اموی و عبّاسی، چهره‌ی راستین اسلام و فقه آل محمّد(ص) را آشکار ساخت.