زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)

مثلث شخصیت حضرت فاطمه(س)| شبیه‌ترین افراد به رسول خدا(ص)
نگاهی بر زندگی حضرت فاطمه(س)| ۴

مثلث شخصیت حضرت فاطمه(س)| شبیه‌ترین افراد به رسول خدا(ص)

فاطمه(س) شاگرد ممتاز پیامبر(ص) بود، و در گفتار و رفتار و حرکات، شبیه‌ترین انسانها به آن حضرت به شمار می‌آمد، چرا که فاطمه(س) در پرتو تربیت و آموزش دقیق پیامبر(ص) رشد و نمود کرده بود.
علت علاقه زیاد پیامبر(ص) به فاطمه(س) چه بود؟
نگاهی بر زندگی حضرت فاطمه(س)| ۳

علت علاقه زیاد پیامبر(ص) به فاطمه(س) چه بود؟

حضرت فاطمه(س) از همان وقتی که خود را شناخت، و دوران کودکی را می‌گذرانید، یار غمخوار و نوازشگر مهربانی برای پدر بود، رنج‌های پدر را از نزدیک می‌دید و برای پدر دعا می‌کرد...
چگونگی تکوین نور وجود حضرت زهرا(س)
نگاهی بر زندگی حضرت فاطمه(س)| ۲

چگونگی تکوین نور وجود حضرت زهرا(س)

فداکاری‌های حضرت خدیجه(س) در راه اسلام، به قدری زیاد و عمیق و فراگیر است که قلم از وصف آن عاجز است، او همه‌ی اموال خود را در راه پیشبرد اسلام، با کمال اخلاص داد، در همه ‌جا در صحنه حضور داشت، و شریک غم‌های پیامبر(ص) بود، و جان عزیزش را سخاوتمندانه فدای پیامبر(ص) و اسلام نمود.
حضرت زهرا(س) الگوی همه‌ی کمالات زن
نگاهی بر زندگی حضرت فاطمه(س)| ۱

حضرت زهرا(س) الگوی همه‌ی کمالات زن

مقام ارجمند فاطمه(س) در اسلام، در سطحی است که مسلمانان، هر شبانه‌روز چندین بار همدیگر را به پیوند نیک با مکتب فاطمه(س) و فرزندان پاک او دعوت می‌کنند و فرهنگ اذان و نماز با محبّت و رابطه‌ی صحیح با فاطمه(س) و خاندانش آمیخته است.
بخش چهارم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 9

بخش چهارم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد

دختر پیامبر(ص) برای آنان ذلّت و خواری می‌طلبد یعنی به‌ خاک مالیده شدن بینی‌هایشان را چرا که آنان، کسانی هستند که می‌پندارند راه درست را یافته‌اند و در رفتارشان مصلحند، حال آنکه تبهکارانی بیش نیستند.
بخش سوم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 8

بخش سوم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد

ای مردم! ای شتاب‎کننده به گفتار باطل و بیهوده و از کارهای زشت و زیان‎دار چشم پوشیده، آیا در قرآن تدبیر و اندیشه نمی‎کنید؟ یا بر دل‎های شما قفل زده شده است؟
بخش دوم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)| درسنامه شماره ۷

بخش دوم سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد

اکنون شما چنین می ‏پندارید که از پدر ارث نمی ‏بریم، آیا در پی حکم جاهلیّت هستید؟ چه کسی حکمش از حکم خدا بهتر است برای کسانی که اهل یقین و باورند؟ آیا می ‏دانید که من دختر پیامبر شما هستم؟
سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 6

سخنرانی حضرت فاطمه زهرا(س) در مسجد

حضرت زهرا(س) در این سخنرانی از اول تا آخر روشی را انتخاب فرمود که نه فقط او را در مطالبه‎ی حق غصب شده‎اش کمک کند بلکه سرچشمه‎های معارف الهی را برای مسلمانان بگشاید و محاسن دین اسلام و آئین همیشگی الهی را برای ایشان بیان فرماید و به علاوه علل احکام و شرایع الهی را نیز روشن سازد.
ماجرای پس از رحلت پیامبر(ص)
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 5

ماجرای پس از رحلت پیامبر(ص)

زمانی که پیامبر خدا(ص) از دنیا رفت کوچک و بزرگ گریه و شیون داشتند ولی این مصیبت بر نزدیکان و اصحاب و دوستان و خویشان آن حضرت بس شدید و تأثّرآور بود هر کس در آن روز گریه می‎کرد ولی کسی از اهل زمین نمی‎تواند گریه‎کننده‎ای نالان‎تر از فاطمه زهرا(س) پیدا کند...
برخی از فضائل حضرت فاطمه زهرا(س)
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/درسنامه شماره 4

برخی از فضائل حضرت فاطمه زهرا(س)

لازم است بدانیم دوستی پیامبر(ص) نسبت به فاطمه زهرا(س) مانند محبّت دیگر پدران نسبت به دخترشان نبود و این احترام صرفاً به خاطر عاطفه پدری نبود. بلکه پیامبر خدا(ص) به دخترشان به دید عظمت و بزرگی می‌نگریستند و می‌توان گفت، گویا از سوی خداوند مأموریت داشتند که از او احترام کنند.
از ازدواج تا ولادت فرزندان
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 3

از ازدواج تا ولادت فرزندان

همه‌ی آنچه را که علی(ع) بابت مهریه و لوازم منزل و عروسی به پیامبر(ص) داده بودند همان بهای زرهی بود که در بازار فروختند و پول آن را به این برنامه اختصاص دادند چون چیز دیگری از مال دنیا نداشتند و پیامبرخدا(ص) آن پول را سه قسمت کردند، یک سوم آن را اثاث خریدند و یک سوم از آن را هزینه خرید عطر نمودند و یک سوم دیگر را به رسم امانت نزد امّ سلمه نهادند.
نام های حضرت فاطمه(س)
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 2

نام های حضرت فاطمه(س)

یکی دیگر از نام‌های آن حضرت «زکیّه» است. این واژه، به معنی پاکیزگی است. لغت شناس معروف، «طریحی» در مجمع البحرین می‌گوید: تزکیه یعنی پاک شدن و شستشو کردن از اخلاق زشت و خویهایی که ناشی از خشم و حسد و بخل و ... باشد.
بانوی ناشناخته
شرح حال و زندگی حضرت فاطمه زهرا(س)/ درسنامه شماره 1

بانوی ناشناخته

بانوی بزرگی که از نظر آفرینش در رده بالای آفریدگان و همتا و هم‏سنگ اوّلین‏‌های خلقت قرار دارد و در خیل نسوان بی‌نظیر است. شخصیت انسانی مانند فاطمه‏ زهرا (س) دارای خصوصیّاتی است که او را نشانه قدرت بالغه و توانایی بدیع و عجیب پروردگار قرار می‌‏دهد.