پایگاه اطلاع رسانی دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

فهرست مطالب- تاریخ اسلام
مشخصات امام مهدی(عج)
نگاهی بر زندگی امام مهدی(ع)| ۱

مشخصات امام مهدی(عج)

حضرت مهدی(عج) عصاره همه پیامبران، رسولان و امامان(ع) است و مجری برنامه جامعی است که با اجرای آن، اهداف همه پیامبران و رسولان و امامان(ع) اجرا خواهد شد و پیروان همه ادیان، با پیروی از او به مراد و مقصود خواهند رسید.
بهانه‌جویی برای دستگیری امام کاظم(ع)
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱۳

بهانه‌جویی برای دستگیری امام کاظم(ع)

علّت عصبانیّت هارون این بود که به خوبی فهمیده بود که امام اگر آزاد باشد در اندیشه تشکیل حکومت اسلامی است، زیرا شواهد عینی نشان می‌داد که آن حضرت در هر فرصتی، حکومت طاغوت را نفی و محکوم می‌کند...
علی(ع) در جنگ حنین
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۱۲

علی(ع) در جنگ حنین

مردی از هوازن که نامش «ابوجَرْوَل» بود، پرچم سیاهی بر سر نیزه بلند بسته بود و در پیشاپیش لشکر کفر سوار بر شتر سرخی به پیش می‌آمد به هر مسلمانی که می‌رسید او را می‌کشت. و سپس پرچم را به علامت پیروزی بلند می‌کرد که کافران می‌دیدند...
نقش علی(ع) در ماجراهای فتح مکه
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۱۱

نقش علی(ع) در ماجراهای فتح مکه

در این هنگام، پیامبر(ص) از خانه بیرون آمد، مسلمانان مدینه را در دو صف قرار داد و با هم تا یک فرسخی به استقبال علی(ع) شتافتند، هنگامی که چشم علی(ع) به قامت پیامبر(ص) افتاد، به احترام آن حضرت، از اسب پیاده شد، و به طرف پاهای پیامبر(ص) خم شد تا ببوسد...
نهی از منکر شدید امام کاظم(ع) به صفوان شتردار
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱۲

نهی از منکر شدید امام کاظم(ع) به صفوان شتردار

علی بن یقطین به امامت موسی بن جعفر(ع) اعتقاد دارد و خمس مالش را در هر سال برای او می‌فرستد، و از جمله فلان لباس فاخر طلاباف را که شما امیر مؤمنان به او داده بودید، آن را در فلان وقت برای موسی بن جعفر(ع) فرستاده است.
مبارزات فرهنگی امام هادی(ع)
نگاهی بر زندگی امام هادی(ع)| ۸

مبارزات فرهنگی امام هادی(ع)

امام هادی(ع) محکم و استوار در سنگر تشیّع، به هدایت مردم می‌پرداخت و با تبیین اصول اسلام و پاسخ به بدعت‌ها و ایرادها و انحراف‌ها، از حریم اسلام ناب که همان تشیّع راستین بود، دفاع و نگهبانی می‌نمود.
وصیت امام صادق(ع)
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۱۸

وصیت امام صادق(ع)

آن حضرت می‌دانست که خفقان حاکم بر جامعه، مانع گسترش آثار آن حضرت و بازگویی حقایق برای آیندگان است، وصیّت کرد بعد از خود هفت سال در مراسم (حجّ) مجالس سوگواری برای او تشکیل دهند و مقداری از اموال خود را در این مراسم، به نیازمندان بدهند.
پاسخ امام رضا(ع) به یک پرسش درباره جانشین خود
نگاهی بر زندگی امام رضا(ع)| ۱۱

پاسخ امام رضا(ع) به یک پرسش درباره جانشین خود

حضرت رضا(ع) به پسرش (حضرت جواد(ع)) که در پیش رویش ایستاده بود، اشاره کرد و فرمود: «جانشین من این است.» صفوان: او پسری سه ساله است! امام رضا: خردسالی او، مانع امامت او نخواهد بود، حضرت عیسی(ع) پیامبر خدا کمتر از سه سال داشت که به پیامبری برانگیخته شد.
بزرگ‌منشی امام جواد(ع) در کودکی
نگاهی بر زندگی امام جواد(ع)| ۸

بزرگ‌منشی امام جواد(ع) در کودکی

مأمون گفت: «راست گفتی و پدرانت و جدّت راست گفتند، و پروردگارت راست گفت.» آنگاه حضرت جواد(ع) را سوار بر مرکب کرد، و سپس دخترش اُمّ‌الفضل را به عقد ازدواج او درآورد.
شاگردان حوزه امام هادی(ع)
نگاهی بر زندگی امام هادی(ع)| ۷

شاگردان حوزه امام هادی(ع)

با تدریس و همّت ارجمند امام هادی(ع) آن هم در شرایط بسیار سخت رژیم‌های فاسد عبّاسی، شاگردان بسیار و برجسته‌ای تربیت و بروز کردند. علّامه باقر شریف قرشی، 178 نفر از شاگردان و اصحاب امام هادی(ع)  را نام می‌برد که به طور مستقیم از آن حضرت نقل روایت می‌کردند...
مناظره کوبنده امام کاظم(ع) با هارون
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱۱

مناظره کوبنده امام کاظم(ع) با هارون

هارون برای سرکوب مبارزان و آزادی‌خواهان آل محمّد(ص)، نقشه‌های فراوان طرح کرد، ولی نقشه‌های پوشالی او یکی پس از دیگری، خنثی شد، یکی از نقشه‌های او نمایش قدرت در مراسم حجّ بود که می‌خواست قدرت و صولت خود را به امام کاظم(ع) و مخالفان دیگر نشان دهد، ولی به طور عجیب شکست خورد.
نقش حضرت علی(ع) در صلح حدیبیّه
نگاهی بر زندگی امام علی(ع)| ۱۰

نقش حضرت علی(ع) در صلح حدیبیّه

حضرت علی(ع) در تدوین صلح حدیبیّه، نقش بسیار داشت، و موادّ آن را خودش نوشت، و پس از پیامبر(ص)، هیچ شخصی مانند علی(ع) در برقراری چنان صلحی، نقش نداشت.
توجه امام صادق(ع) به بینوایان
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۱۷

توجه امام صادق(ع) به بینوایان

روایت شده؛ امام صادق(ع) با حالی ملکوتی مشغول نماز بود و آیات قرآن را در نماز تلاوت می‌کرد، ناگهان از حال رفت، پس از لحظاتی به حال عادی بازگشت، حاضران از او پرسیدند: «این چه حالی بود که به شما دست داد؟
ولادت امام حسن عسکری(ع)
نگاهی بر زندگی امام حسن عسکری(ع)| ۲

ولادت امام حسن عسکری(ع)

امام حسن(ع) در زیر سایه تربیتی پدر بزرگوارش امام هادی(ع)، در دامن مادر پاک و ارجمندش حضرت سوسن(س) رشد و نمو کرد و همراه پدر و مادر در عصر خلافت متوکل از مدینه به سامرّا رفت و تا آخر عمر در همانجا زیست.
دلیل سخن گفتن امام صادق(ع) به زبان سریانی| ده گفتار امام صادق(ع)
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۱۶

دلیل سخن گفتن امام صادق(ع) به زبان سریانی| ده گفتار امام صادق(ع)

حفض بن غیاث می‌گوید: امام صادق(ع) را دیدم از کنار درخت‌های باغ‌های کوفه عبور می‌کرد تا کنار یکی از نخله‌های خرما رسید، در آنجا وضو گرفت و مشغول نماز شد و به سجده رفت، شمردم پانصد بار در سجده گفت: «سُبْحانَ اللهِ»، سپس بر تنه‌ی آن درخت تکیه نمود و به دعا و راز و نیاز پرداخت.
عالم آل محمد(ص)
نگاهی بر زندگی امام رضا(ع)| ۱۰

عالم آل محمد(ص)

سلیمان به امام رضا(ع) عرض کرد: «فدایت گردم، لطف و مرحمت فراوان نمودی، ولی چرا پول را از بالای پنجره دادی و خود را از آن مسافر پوشاندی؟» امام رضا(ع) در پاسخ فرمود: از آن ترسیدم که مبادا وقتی که با او رخ به رخ شدم، خواری سوال کردن را در چهره‌اش مشاهده نمایم...
مشخصات حضرت امام حسن عسکری(ع)
نگاهی بر زندگی امام حسن عسکری(ع)| ۱

مشخصات حضرت امام حسن عسکری(ع)

هشتم ربیع الاوّل سال ۲۶۰ ه. ق به دسیسه معتمد (چهاردهمین خلیفه عبّاسی) در شهر سامرّا و در سن ۲۸ یا ۲۹ سالگی به شهادت رسید. آن حضرت همواره تحت نظر و در زندان طاغوت‌های عصر خود بود و سرانجام با زهر جفا به شهادت رسید.
مناظره امام صادق(ع) با ابوحنیفه
نگاهی بر زندگی امام صادق(ع)| ۱۵

مناظره امام صادق(ع) با ابوحنیفه

امام صادق: پدرم از پدرانش و آنها از رسول خدا(ص) نقل کردند که فرمود: خداوند دو عدد پیه در چشم قرار داده، و آن را شور نمود، اگر آن شوری نبود، آن دو عدد پیه، فاسد می‌شدند، و اگر چیزی مانند تیغ و خاشاک به آن می‌رسید، آن را پاره و نابود می‌کرد...
دیکتاتوری و هوسبازی هارون
نگاهی بر زندگی امام کاظم(ع)| ۱۰

دیکتاتوری و هوسبازی هارون

گاهی بر اثر موعظه‌ی پیری زاهد، از خود بی‌خود می‌شد و ریش و لباسش را از اشک چشمانش خیس می‌کرد، و زمانی آن‌چنان اسیر جاه و جلال و خشم و قلدری می‌شد که ریختن خون انسان‌های والا برای او از ریختن خون یک پشه آسان‌تر بود و از آن لذّت می‌برد.
امام رضا(ع) در عصر خلافت امین
نگاهی بر زندگی امام رضا(ع)| ۹

امام رضا(ع) در عصر خلافت امین

گرفتاری‌های امین، در آغاز به عیاشی و هوسبازی و سپس به جنگ و درگیری باعث شد که او به حضرت رضا(ع) آسیب نرسانید و آن حضرت در این عصر (حدود پنج سال در مدینه) از آزادی نسبی برخوردار بود.