آیات موضوعی قرآن

جاودانگی قرآن
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۷۳

جاودانگی قرآن

قرآن کتابی فراعصری و جهان شمول است. پیام قرآن پیام مبتنی بر فطرت و عقل انسان‌ها در طول اعصار و قرون است. محتوای غنی و ژرف قرآن، دانشمندان علمی جهان را متعجب و شگفت‌زده می‌کند. طراوت در سخن و بیان تأثیرگذار قرآن، اجازه نمی‌دهد تا حلاوت تلاوت آن از بین برود.
راه قرآن؛ استوارترین راه‌ها
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۷۲

راه قرآن؛ استوارترین راه‌ها

قرآن کریم تبیین‌کننده‌ی «صراط مستقیم» است؛ یعنی به طریقه‌ای که مستقیم‌ترین و صافترین و پابرجاترین راه‌ها در کمال انسان است، دعوت می‌کند. قرآن کتابی است که سخن باطل در آن راه ندارد و از انحراف و کجی به دور است. قرآن بیدارکننده‌ی فطرت انسان به سوی خداست.
لزوم طهارت برای درک حقیقت قرآن
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۷۱

لزوم طهارت برای درک حقیقت قرآن

حقیقت قرآن برای همگان دست‌یافتنی نیست. تنها کسانی می‌توانند اسرار و معارف عمیق قرآن را با جان و دل درک کنند که باطنشان از هرگونه آلودگی پاک گشته و در اعتقاد و عمل طیّب و طاهر باشند. در برخی روایات مراد از آیه‌ی ۷۹، حرمت مس قرآن بدون طهارت ظاهری (غسل و وضو) نیز دانسته شده است.
متلاشی شدن کوه از عظمت قرآن
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۷۰

متلاشی شدن کوه از عظمت قرآن

پس چگونه است که در قلب این انسان‌های بی‌خبر، نفوذ نمی‌کند. آری! قرآن تجلّی خداست و اگر تجلّی خدا بر مخلوقی عرضه شود، توان تحمل آن را نداشته و از هم پاشیده و متلاشی می‌شود؛ چنان که در ماجرای درخواست بنی‌إسرائیل برای مشاهده‌ی خدا همین گونه شد.
قرآن؛ جداکننده‌ی حق و باطل
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۹

قرآن؛ جداکننده‌ی حق و باطل

یکی از نام‌های قرآن کریم، «فرقان» است. فرقان به معنای جداکننده‌ی حق و باطل است. قرآن با تبیین ویژگی‌های حقیقت و توصیف اهل آن، حجت را بر همگان تمام ساخته است. گفتنی است از تعبیر «العالمین»، جهانی بودن دعوت قرآن و فراعصری بودن این کتاب مقدس نیز برداشت می‌شود.  
قرآن؛ برترین کلام‌ها
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۸

قرآن؛ برترین کلام‌ها

قرآن کریم نیکوترین سخنان است. آیاتش یکدیگر را تصدیق می‌نماید؛ در آن هیچ نشانی از تضاد و مخالفت نیست؛ از فصاحت و شیوایی بی‌نظیری برخوردار است. آیات عذابش مؤمنان را به خوف و هراس افکنده و آیات دل نشین ثوابش آنان را به فضل الهی امیدوار می‌کند.
قرآن؛ بیان‌کننده‌ی همه‌ی نیازهای بشر
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۷

قرآن؛ بیان‌کننده‌ی همه‌ی نیازهای بشر

قرآن کریم از هیچ مطلبی که در راه رشد و کمال آدمی نیاز باشد، فروگذار نکرده است. هیچ موضوعی نیست که در قرآن برای آن راهکار دینی ارائه نشده باشد؛ اگرچه این راهکار به صورت بیانی کلی و فراگیر باشد.
قرآن؛ شفابخش مؤمنان
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۶

قرآن؛ شفابخش مؤمنان

قرآن، پندى است كه ژرفاى ضمیر را تكان می‌دهد؛ داروى شفا دهنده‌اى است كه سینه‌ها را از آلودگی‌های گناه و پلیدی‌های شرک پاك می‌کند؛ چراغ فروزانی است که تاریکی‌های جهل و خرافه را می‌شکافد؛ مایه‌ی رحمت برای مؤمنان و زمینه‌ساز دوری بیشتر کافران و کوردلان است.
قرآن؛ کتاب هدایت
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۵

قرآن؛ کتاب هدایت

قرآن کتاب هدایت‌گر انسان‌ها، شفابخش سینه‌ی دردمندان و نور شکافنده‌ی تاریکی‌هاست. چه بسیار انسان‌های فرزانه‌ای که بر سر خوان گسترده‌ی این «مأدبة‌الله» نشستند و از گنجینه‌ی پایان‌ناپذیر علوم و معارف آن توشه برداشتند.
اعجاز در تناسب و هماهنگی قرآن
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۴

اعجاز در تناسب و هماهنگی قرآن

یکی از تهمت‌هایی که دشمنان اسلام به پیامبر اکرم(ص) می‌زدند، این بود که قرآن را از افسانه‌های پیشین ایران و روم فراگرفته یا در سفر خود به شام از علمای اهل کتاب آموزش دیده است.
امّی بودن آورنده‌ی قرآن
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۳

امّی بودن آورنده‌ی قرآن

آوردن کتابی که بسیاری از مسائل علمی را دربرداشته و دانشمندان و فرهیختگان را بر سر سفره‌ی بهره‌گیری از آن نشانده است. جز از این طریق وحی امکان ندارد.
تحدّی و مبارزه‌طلبی قرآن
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۲

تحدّی و مبارزه‌طلبی قرآن

دشمنان اسلام با همه‌ی امکاناتی که صرف مبارزه با قرآن نمودند، هیچ‌گاه نتوانستند چنین کاری انجام دهند. البته وجوه اعجاز قرآن تنها در فصاحت و بلاغت خلاصه نمی‌شود.
اطاعت از پیامبر(ص) زمینه‌ساز محبت خدا
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۱

اطاعت از پیامبر(ص) زمینه‌ساز محبت خدا

هدف از خلقت انسان‌ها، عبادت و بندگی خداوند است. این هدف جز با توجه کامل به پروردگار و اخلاص در عبادات و سایر شئون زندگی حاصل نمی‌گردد. اخلاص، عملی جوانحی (قلبی) بوده و محل تحقق آن در قلب است.
اطاعت از پیامبر(ص) سبب زنده‌شدن دل‌ها
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۶۰

اطاعت از پیامبر(ص) سبب زنده‌شدن دل‌ها

اولاً هدف اصلی از ادیان آسمانی، حیات‌بخشیدن همه‌جانبه به انسان‌هاست؛ ثانیاً حیات واقعی از منظر قرآن به معنای رشد عقلی و بیداری دل‌هاست و تنها در بندگی خداوند و اطاعت از انبیاء تحقق می‌یابد...
وظیفه‌ی ما؛ پیروی مطلق از پیامبر(ص)
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۵۹

وظیفه‌ی ما؛ پیروی مطلق از پیامبر(ص)

خداوند متعال، به موازات تمجید از اخلاق نیکوی پیامبر و بیان عصمت آن حضرت، مؤمنان را به پیروی مطلق و بی چون و چرا از کردار و گفتار فرستاده‌ی خویش فرمان می‌دهد تا جایی که اطاعت و پیروی از پیامبر(ص) را عین اطاعت از خود خوانده و نافرمانی و معصیت از دستور رسولش را سرپیچی از فرمان خود می‌خواند...
خشنودی پیامبر(ص) در آخرت
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۵۸

خشنودی پیامبر(ص) در آخرت

بالاترین اکرام به پیامبر گرامی اسلام(ص) ـ که خداوند متعال در آیه‌ی فوق از آن خبر داده است ـ این است که در دنیا و آخرت از فضل و زحمت خود به اندازه‌ای بر آن حضرت عطا می‌کند که وی راضی و خشنود خواهد شد.
پیامبر(ص) گواه بر اعمال همگان
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۵۷

پیامبر(ص) گواه بر اعمال همگان

مقصود از شهادت بر اعمال در قرآن، بیان حقیقت و باطن اعمال است. بر این اساس، انبیاء و اولیای الهی ـ و در رأس همه، وجود گرامی پیامبر اسلام(ص) به عنوان انسان کامل و برترین مخلوقات ـ از چنان مرتبه‌ای برخوردار می‌گردند که می‌توانند باطن و حقیقت بندگان را مشاهده و در روز قیامت، در صف شاهدان اعمال برآمده و بر نیک‌سیرتی یا پلیدی آنان گواهی دهند.
توسل به پیامبر(ص)؛ شرط قبولی توبه
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۵۶

توسل به پیامبر(ص)؛ شرط قبولی توبه

وجود مقدس پیامبر اسلام(ص)، واسطه‌ی فیض الهی و زحمت پروردگار است. خداوند در این آیه، شرط قبولی توبه‌ی گناه‌کاران را توسل آنان به پیامبر و ادعای آن حضرت در حقشان دانسته است. این مطلب هم بر مقام و قرب رسول گرامی اسلام(ص) نزد خداوند متعال دلالت می‌کند؛ هم او را واسطه‌ی فیض و رحمت پروردگار دانسته است...
مقام و منزلت پیامبر(ص)| پیامبر(ص)؛ رحمت بر همه‌ی جهانیان
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۵۵

مقام و منزلت پیامبر(ص)| پیامبر(ص)؛ رحمت بر همه‌ی جهانیان

رحمت‌بودن آن حضرت تنها به زمان حیات ایشان مربوط نمی‌گردد؛ بلکه معجزه‌ی جاوید وی؛ یعنی قرآن و احادیث به جای مانده از ایشان نیز سراسر رحمت و خیر برای جامعه‌ی بشری است.
عدم درخواست اجر در برابر رسالت
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۵۴

عدم درخواست اجر در برابر رسالت

هنگامی که به سیره‌ی تبلیغی انبیاء در قرآن مراجعه می‌کنیم، بیش از همه به موضوع اخلاق و خدامحوری در گفتار آنان برمی‌خوریم. این فضیلت تأثیر فراوانی در موفقیت تبلیغ معارف و احکام دین دارد؛ زیرا روشن‌ترین گواه بر صدق دعوت آنان و پاکی فکر و برنامه‌شان دارد...