پایگاه اطلاع رسانی دفتر نشر فرهنگ و معارف اسلامی مسجد هدایت

فهرست مطالب- آموزه‌های قرآنی
بیداری فطرت انسان‌ها
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۸

بیداری فطرت انسان‌ها

خداوند پیامبران را مبعوث نمود و پی‌درپی فرستاد تا وفا به پیمان فطرت را از آنان بخواهند و نعمت‌های فراموش شده را به یادشان بیاورند و در رساندن پیام خدا، اتمام حجت نمایند و غبار از روی گنجینه‌های خرد آنان برافشانند.
قرآن همراه با بیان عترت، نور است
بیان قرآن| ۹

قرآن همراه با بیان عترت، نور است

قرآنی كه از جانب خدا نازل شده است، آن كتابی است كه از جمله‌ی محتویات آن در سوره‌های «نحل و واقعه و احزاب»، «حجّیت» و ضرورت «بیان» رسول(ص) و اهل بیت رسول(ع) است؛ و امّا كتابی كه خبر از حجّیت بیان رسول(ص) و اهل بیت(ع) نمی‌دهد، قرآنی نیست كه از جانب خدا نازل شده و نور مبین باشد.
اهداف بعثت پیامبران(ع)
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۷

اهداف بعثت پیامبران(ع)

مهم‌ترین هدف رسالت پیامبران، هدایت انسان‌ها از تاریکی‌های جهل و ناآگاهی به سوی نور و کمال است. آنان علاوه بر شکوفایی دو نور هدایت درونی بندگان ـ یعنی عقل و فطرت ـ خود نیز آنان را به سوی نیکی‌ها راهنمایی می‌کنند.
عصمت انبیاء(ع)
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۶

عصمت انبیاء(ع)

عصمت انبیاء به معنای وجود مصونیت و دوری آنان از گناه و خطا در گفتار و کردار می‌باشد؛ یعنی آنان به سبب اعمال صالح خود، دارای ملکه‌ی نفسانی قدرت‌مندی گشته‌اند که زشتی و پلیدی گناه و خطا را بر آنان نمایان ساخته و آنان را از گناه و خطا دور می‌سازد.
شأن نزول آیه اصحاب رقیم
قصه‌های قرآن| ۱۲۰

شأن نزول آیه اصحاب رقیم

در این‌که اصحاب رقیم کیان‌اند، بین مفسران و محدثان اختلاف‌نظر است، بعضی گفته‌اند: رقیم كوهى است كه غار اصحاب كهف در آنجا است، بعضى گفته‌اند: رقیم نام قریه‌ای بوده كه اصحاب كهف از آن خارج شدند، به عقیده بعضى رقیم نام لوح سنگى است كه قصه اصحاب كهف در آن نوشته شده است...
مردم محتاج بیان هستند نه قرآن
بیان قرآن| ۸

مردم محتاج بیان هستند نه قرآن

كتابی كه خود تبیان همه چیز است و نسبت به تمام حقایق عالیه‌ی عالم، بینه و دلیل است؛ چگونه ممكن و متصوّر است كه تبیان خود نبوده و در دلالت بر مقاصد خود «دلیل» دیگری بخواهد؟!
قرآن به سوی امام هدایت می‌کند
بیان قرآن| ۷

قرآن به سوی امام هدایت می‌کند

خداوند حكیم از طریق رعایت ابهام در قرآن كریم و منحصر ساختن عامل رفع ابهام از قرآن به «بیان امام» امّت اسلامی را شدیداً محتاج و نیازمند به امام معصوم و اهل‌بیت رسول(ص) گردانیده آنان را مضطرّ به عرض حاجت در آستان اقدس حجّت(ع) نموده است.
اصحاب كهف از یاران امام زمان (عج)
قصه‌های قرآن| ۱۱۹

اصحاب كهف از یاران امام زمان (عج)

از آزادگى اصحاب كهف همین بس كه مقام وزارت داشتند، ولى به خاطر آخرت و امور معنوى دل از دنیا كندند و به‌حق پیوستند، مانند یوسف(ع) كه از زلیخا و كاخ او برید و گفت: زندان بهتر از آن چیزى است كه زنان مصر مرا به آن دعوت می‌کنند.
ضرورت بعثت انبیاء(ع)
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۵

ضرورت بعثت انبیاء(ع)

خداوند باید راه دیگری برای بندگان قرار دهد تا به وسیله‌ی آن امور نیک و دارای مصلحت را از امور ناپسند تمیز داده و به سعادت برسند. این راه دوم، همان فرستادن انبیاء و پیامبران الهی است. بنابراین مهم‌ترین علت بعثت ایشان، فراهم‌آوردن تمام زمینه‌های شناخت و اتمام حجت بر انسان‌هاست.
داستان اصحاف کهف| سؤال كافران از سه چیز
قصه‌های قرآن| ۱۱۸

داستان اصحاف کهف| سؤال كافران از سه چیز

در یكى از سال‌ها، در همان روز عید در كاخ سلطنتى، دقیانوس، جشن و دیدار شاهانه برقرار بود، فرماندهان بزرگ لشگر در طرف راست او، و مشاوران مخصوصش در طرف چپ قرار داشتند، یكى از فرماندهان به دقیانوس چنین گزارش داد: لشگر ایران وارد مرزها شده است.
غافل نبودن خدا از جزای ستمگران
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۴

غافل نبودن خدا از جزای ستمگران

خداوند هیچ‌گاه از اعمال زشت کافران غافل نشده و آنان را مشمول عذابی به مراتب دردناک‌تر از بلایای دنیایی می‌گرداند.
رنج و سختی کافران با ثروت زیاد
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۳

رنج و سختی کافران با ثروت زیاد

مَثل انسان حریص بر دنیا، چون کرم ابریشم است که هر چه تلاش می‌کند، بیشتر پیله افکنده و نجاتش سخت‌تر می‌شود تا از شدت حرص و غم بمیرد.
سرمایه‌ی اصیل برای تأمین حیات طیبه و جاودان
بیان قرآن| ۶

سرمایه‌ی اصیل برای تأمین حیات طیبه و جاودان

تمام عقاید حقّه و اخلاق فاضله و اعمال صالحه از هر قبیل كه هست؛ وقتی نافع به حال ما بوده و در نجات و سعادت ما اثر خواهد داشت كه در سایه‌ی «ولایت» امام امیرالمؤمنین علی(ع) و سایر ائمه اهل البیت(ع) به دست آمده و انجام پذیرد.
آیه قرآن درباره مهلت به کافران برای افزایش گناهان
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۲

آیه قرآن درباره مهلت به کافران برای افزایش گناهان

خداوند به همه‌ی انسان‌ها؛ از جمله کافران؛ مهلت می‌دهد تا شاید از راه باطل بازگشته و توبه نموده یا بر گناه خویش افزوده و در گمراهی بیشتر فرو روند.
اهمیت امامت در اسلام
بیان قرآن| ۵

اهمیت امامت در اسلام

جدّ و تأكیدی كه خدا و رسول خدا در باب امامت و تعیین ولی و امام مسلمین اعمال فرموده‌اند در هیچ مسأله‌ای از مسائل مربوط به دین نفرموده‌اند و لذا از همان روز اولّی كه موضوع «نبوّت» نبی اكرم(ص) به بشر عرضه شد، دنبال آن، موضوع «ولایت» و امامت نیز اظهار گردید...
عذاب استدراجی کفار با نعمت‌ها
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۱

عذاب استدراجی کفار با نعمت‌ها

«استدراج» به این معناست که خداوند نعمت‌های خود را بر کافران و گناه‌کاران را به تدریج افزایش داده و آنان را از استغفار و توبه باز دارد. بدین ترتیب، غرق شادی و سرخوشی شده و به دنیا دل بسته‌تر می‌شوند.
نیاز بشر به بیان در فهم قرآن
بیان قرآن| ۴

نیاز بشر به بیان در فهم قرآن

رسول خدا(ص) فرمود: ترسناكترین چیز بر امّت من، بعد از من، مردی است كه قرآن را بگیرد و آن را در غیر مواردی كه باید نهاده شود بنهد [یعنی قرآن را با آراء خود تطبیق نموده و از مسیر مرادات واقعیّه‌اش برگرداند].
موعظه تکان‌دهنده لقمان(ع)
قصه‌های قرآن| ۱۱۷

موعظه تکان‌دهنده لقمان(ع)

اى پسر جان! اگر درباره مرگ شك دارى، خواب را از خود بران، درصورتی‌که قدرت بر این كار ندارى، و اگر درباره روز قیامت شك دارى، بیدارى از خواب را از خود دفع كن، درصورتی‌که چنین قدرتى ندارى، و اگر در این دو مورد بیندیشى می‌بینی كه جان تو در دست دیگرى است...
علم قرآن فقط نزد اهل بیت(ع) است
بیان قرآن| ۳

علم قرآن فقط نزد اهل بیت(ع) است

كتاب خدا عزّوجلّ [مشتمل] بر چهار چیز است: عبارت و اشارت و لطائف و حقایق. عبارت [در سطح فهم] عوام است و اشارت مختصّ به خواصّ؛ لطایف [در خورد درك] اولیاء و حقایق [مربوط] به انبیاست.
آیات قرآن درباره بی‌ارزشی زخارف دنیوی
حفظ موضوعی و آشنایی با معارف آیات و روایات | ۳۰

آیات قرآن درباره بی‌ارزشی زخارف دنیوی

امام صادق(ع): «خداوند می‌گوید: اگر در بنده‌ی مؤمنم شک و تردید راه نمی‌یافت، سر کافران را آهن می‌گذاشتم تا هیچ‌گاه سردرد نگیرند. [یعنی تمام آسایش دنیا را برایشان فراهم می‌کردم.]»