ویژه‌نامه حضرت زهرا(س)

کمک کردن حضرت زهرا(س) به دیگران
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۵۱

کمک کردن حضرت زهرا(س) به دیگران

پس از غصب خلافت و پیدایش ماجراهای تلخ و مصیبت بار در مدینه، حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) همراه با فاطمه‌ی زهرا(س)، برای بیداری مردم، و دفاع از حقوق مسلم خویش، شبانه به منازل مهاجر و انصار رفته اتمام حجت می‌کردند، خیلی‌ها عذر بدتر از گناه می‌آوردند که چرا شما زودتر از دیگران امامت خود را مطرح نکردید؟ و اجازه دادید دیگران به صحنه بیایند؟ حالا دیگر کاری از پیش نمی‌توان برد.
وصیت‌ حضرت زهرا(س) به حضرت علی(ع)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۵۰

وصیت‌ حضرت زهرا(س) به حضرت علی(ع)

به نام خداوند بخشاینده و مهربان، این وصیت‌نامه فاطمه، دختر رسول خداست، در حالی وصیت می‌کند که شهادت می‌دهد، خدایی جز خدای یگانه نیست و محمد(ص) بنده و پیامبر اوست و بهشت حق است و (آتش) جهنم حق است و روز قیامت فرا خواهد رسید و شکی در آن نیست و خداوند مردگان را زنده و وارد محشر می‌کند.
وصیّت‌های سیاسی حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۴۹

وصیّت‌های سیاسی حضرت زهرا(س)

وقتی وفات کردم هیچ کس را اطلاع نده مگر ام سلمه و ام ایمن و فضه را از زنان، و از مردان دو فرزندم حسن و حسین(ع) و عباس و سلمان و عمار و مقداد و اباذر و خذیفه را خبر کن.
وصیت‌های شخصی حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۴۸

وصیت‌های شخصی حضرت زهرا(س)

وقتی من وفات کردم، تو غسل و کفن مرا به عهده گیر و بر من نماز بگزار و مرا درون قبر قرار ده، دفنم کن و سنگ قبر را بر روی قبرم گذار و خاك بر آن ریز و آن را هماهنگ نما.
سخن حضرت زهرا(س) درباره مقام مادر
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۴۷

سخن حضرت زهرا(س) درباره مقام مادر

حضرت زهرا(س) به کودکان و فرزندان سفارش ارزنده‌ای نسبت به مقام والای مادر دارد و یادآور حدیث معروف رسول خدا(ص) است که فرمود: «بهشت زیر پای مادران است.»
معجزات حضرت فاطمه(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۴۶

معجزات حضرت فاطمه(س)

در روزگار سخت جنگ‌های صدر اسلام و قحطی و گرسنگی، اکثر مردم مدینه با مشکلات فراوانی زندگی می‌کردند، و رسول گرامی اسلام سخت گرسنه بود، و شب و روز برای مساکین و فقرا تلاش می‌کرد، و گاهی سنگ بر شکم مبارك می‌بست، تا درد گرسنگی قابل تحمل باشد. در آن روزهای سخت، روزی درب خانه‌ی فاطمه را کوبید و فرمود: «دخترم آیا چیزی در منزل داری که رفع گرسنگی نمایم؟»
انواع مشکلات زندگی حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۴۵

انواع مشکلات زندگی حضرت زهرا(س)

حضرت زهرا(س) مشکلات اقتصادی و سختی‌های بچه‌داری را با صبر و بردباری تحمل می‌فرمود، و نزد کسی افشا نمی‌کرد، گاهی که رسول خدا(ص) مصرانه می‌پرسید: «چرا رنگ تو پریده است؟ چرا رنگ فرزندانم حسن و حسین دگرگون شده است؟»
انواع مبارزه‌ی منفی حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) |۴۴

انواع مبارزه‌ی منفی حضرت زهرا(س)

پس از آن که آب‌ها از آسیاب افتاد، و هر چه خواستند روا داشتند، در روزهای واپسین حیات دختر پیامبر(ص)، برای جلب افکار عمومی، ابوبکر و عمر به فکر عیادت و دلجویی از حضرت زهرا(س) افتادند و زبان به عذر خواهی گشودند، و فکر می‌کردند که حضرت زهرا(س) با آنان دشمنی خصوصی دارد...
انواع مبارزات سیاسی
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) |۴۳

انواع مبارزات سیاسی

ابوبکر و عمر، پس از تقویت حکومت خویش و سرکوبی مخالفان، برای جلب افکار عمومی به فکر دلجویی از حضرت زهرا(س) و جبران اشتباهات گذشته افتادند، و با تلاش فراوان همراه با امام علی(ع) به خدمت آن یگانه دخت پیامبر رسیدند سلام کردند. عذر خواهی نمودند که: «گذشته‌ها گذشت و اشتباهاتی تحقق یافت، به هر حال شما دختر پیامبر رحمت، باید گذشته‌ها را نادیده انگارید و ما را عفو فرمایید».
دیدگاه حضرت زهرا(س) درباره حق مالکیت خصوصی
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) |۴۲

دیدگاه حضرت زهرا(س) درباره حق مالکیت خصوصی

هر فردی سزاوارتر است به سواری از اسب خویش، و اداره‌ی خانه و خانواده خویش و نماز خواندن در منزل خویش. مگر فردی که مردم درخواست نماز جماعت از او داشته باشند.
گریه‌های مداوم حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) |۴۱

گریه‌های مداوم حضرت زهرا(س)

ای اباالحسن، چقدر اندک است، ماندن من در میان مردم و چقدر نزدیک است، زمان پنهان شدن من از جمعشان! سوگند به خدا هرگز سکوت نمی‌کنم، نه در شب و نه در روز، (گریه‌های مداوم را تعطیل نمی‌نمایم) تا این که به پدرم رسول الله(ص) ملحق گردم.
معاد و قیامت
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) |۴۰

معاد و قیامت

رسول گرامی اسلام روزی فاطمه(س) را نگران و اندوهگین یافت و پرسید: «حزن و اندوه تو برای چیست؟»
سخن حضرت زهرا(س) درباره فضیلت قرائت قرآن
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) |۳۹

سخن حضرت زهرا(س) درباره فضیلت قرائت قرآن

تلاوت‌کننده‌ی سوره‌‌ی «حدید و واقعه و الرّحمن» در آسمان‌ها و زمین اهل بهشت خوانده می‌شود.
فضائل فاطمه(س) در کلام پیامبر(ص)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۸

فضائل فاطمه(س) در کلام پیامبر(ص)

وقتی حال رسول خدا را آن چنان دیدم، گریستم گریه‌ای که شما دیدید. وقتی پدرم حزن و اندوه مرا مشاهده فرمود، دوباره با من نجوا کرد...
کشاندن ماجرای فدك به اجتماعات مسلمین
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۷

کشاندن ماجرای فدك به اجتماعات مسلمین

«ای مردم آیا سید و بزرگ زنان بهشتی ادعای باطل می‌کند و اموالی را می‌گیرد که مال او نیست؟ ای مردم چگونه فکر می‌کنید؟ اگر چهار نفر علیه من به عمل زشتی شهادت دهند و یا دو نفر شهادت دهند که من دزدی کردم آیا آنها را تصدیق می‌کنید؟»
چگونگی غصب فدك از زبان حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۶

چگونگی غصب فدك از زبان حضرت زهرا(س)

حضرت زهرا(س) نامه‌ی خلیفه را گرفت و به طرف منزل می‌آمد که عمر در بین راه، توطئه غصب فدك را افشا کرد، و با حرکت خشن خود نشان داد که جعل حدیث و شهادت شاهدان، و طرح مباحث حقوقی در غصب فدك، همه بهانه‌ای بیش نبود.
حضرت زهرا(س) میراث فدک را چگونه اثبات کرد؟
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۵

حضرت زهرا(س) میراث فدک را چگونه اثبات کرد؟

پس از آنکه ابوبکر در برابر استدلال‌های روشن قرآنی حضرت زهرا(س) جوابی برای غصب فدك نداشت، و برای اثبات حدیث جعلی به شهادت عایشه و عمر متوسل شد، لازم بود در برابر شهادت دروغین آنها از شهادت شاهدان صادق استفاده شود.
ماجرای سیاسی فدك
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۴

ماجرای سیاسی فدك

حضرت زهرا(س) فرمود: «این حکم الهی نیست (که اموال مشخص مردم را تصاحب کنی) و پدرم رسول خدا چنین دستوری به ما نداده است. در صورتی که از پدرم رسول خدا(ص) پس از نزول آیه 41 انفال شنیدم که فرمود: بشارت باد ای فرزندان محمد(ص) که مایه‌ی غنا و بی‌نیازی شما رسیده است.»
علم و آگاهی حضرت زهرا(س)
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۳

علم و آگاهی حضرت زهرا(س)

حضرت زهرا(س) در لحظه‌های واپسین شهادت، دست حسن و حسین(ع) را گرفت و به طرف قبر رسول خدا شتافت، سپس بین قبر و منبر پیامبر(ص) دو رکعت نماز خواند، پس از نماز، حسن و حسین(ع) را در آغوش خود فشرد و با آنها وداع نمود و فرمود: «پدرتان علی(ع) در حال نماز خواندن است، پیش پدر بمانید.» آنگاه خود به سوی منزل حرکت کرد، همسر جعفر طیار «اسماء» را صدا زد...
علم و ارزش عالم اسلامی
فرهنگ سخنان حضرت فاطمه زهرا (س) | ۳۲

علم و ارزش عالم اسلامی

شخصی از مؤمنین مدینه روایتی را از حضرت زهرا(س) درخواست نمود، حضرت به فضه فرمود، آن روایت را که بر کاغذی نوشته شده است بیاور، پس از جستجوی فراوان اطلاع داد که روایت مورد نظر گم شده است حضرت زهرا(س) ناراحت شده...